Wczorajszy finał podczas zawodów Mons Royale Speed & Style na festiwalu Crankworx Innsbruck przypomniał stare dobre czasy slopestyle’u, gdy dwie legendy walczyły o zwycięstwo. W wielkim finale zmierzyli się jedni z najszybszych i najbardziej stylowych zawodników, Szwed Martin Söderström oraz Amerykanin Kyle Strait. Ostatecznie zwycięsko z tej batalii wyszedł Söderström, ponieważ Strait zaliczył upadek na pierwszej hopie w drugim przejeździe.

Martin Söderström vs Reed Boggs / zdjęcie: Fraser Britton

Martin po czterech wymagających rundach w austriackim słońcu i temperaturach sięgających 33 stopni po prostu zaniemówił.

To zwycięstwo bardzo wiele dla mnie znaczy. Im mniej startów robisz, tym większa jest presja. Czuję się jak za starych czasów, gdy startowałem w slopestyle’u, a speed & style jeździłem tylko dla zabawy, wtedy to było dużo prostsze. Teraz skupiam się tylko na tej dyscyplinie i jestem dużo bardziej zdenerwowany przed startem.

This means so much. The less disciplines you do, the more pressure there is. I feel like when I was competing in Slopestyle and I only did these ones for fun, these ones were way easier. Now that I’m only focusing on it, I get so much more nervous.

– Martin Söderström
Marcin Rot vs Adrien Loron / zdjęcie: Fraser Britton

Każdy z nich ma już ponad dziesięcioletnie doświadczenie w startach na najwyższym poziomie i obydwaj są w najwyższej formie. W pierwszym przejeździe Strait był lepszy o zaledwie 0.05s, ale dzięki podwójnemu tailwhipowi oraz 360 table Söderström zmniejszył tą stratę do zaledwie 0.01s.

Przed drugim przejazdem byliśmy na równo. Pomyślałem, że chciałbym mieć coś więcej w zanadrzu i wiedziałem, że jeśli chcę pokonać Kyle’a, to muszę pojechać na 200%. A potem w drugim przejeździe zaliczył upadek, szkoda…

It was like back to zero again. I thought ‘Oh, damn. I wish I had something to go on. I knew that if I wanted to beat Strait I just really, really had to push it. And then unfortunately he crashed.

– Martin Söderström

Było prawie idealnie. Speed & style opiera się na konsekwencji i dokładności, a mi zabrakło odległości na hopce. To był świetny i bardzo wymagający wyścig.

– Kyle Strait
Kade Edwards vs Greg Watts / zdjęcie: Fraser Britton

Przez cały dzień czułem, że jestem coraz szybszy, a stopień trudności rósł z każdą kolejną rundą i w tym roku było naprawdę ciężko. Na starcie stanęło wielu świetnych zawodników i to była naprawdę dobra walka. Tym bardziej cieszę się ze zwycięstwa.

I feel like the whole day, I’ve had to go faster and faster every round because the competition was just really, really strong this year. Many, many good guys. It was a crazy bracket that I got the whole way down. That makes it feel even better standing here.

– Martin Söderström

Dzięki wygranej w Innsbrucku na prowadzeniu w klasyfikacji Mistrzostw Crankworx Speed & Style umocnił się Martin Söderström. Podczas zawodów na Crankworx Rotorua był drugi, a do rozegrania została jeszcze tylko jedna runda w sierpniu podczas Crankworx Whistler.

Sam Reynolds vs Peter Kaiser / zdjęcie: Fraser Britton

Tuż za podium uplasował się 19-letni Amerykanin Garret Mechem, dla którego jest to najlepszy rezultat w historii startów w Crankworxie.

To niesamowite i nie mam słów by wyrazić to co czuję. To jest jakiś sen, że mogę rywalizować z takimi gwiazdami jak równy z równym. Oni osiągnęli już wszystko, a ja chcę ich pokonać, więc bardzo się cieszę, że w ogóle mam taką możliwość.

It’s unreal. No words really to describe it. It’s a dream of mine to compete against these guys. They’ve been through the ranks. They’ve done it all. They’re the ones to beat, and I’m stoked to be able to compete against them and see where I stand.

– Garret Mechem
Antoine Bizet vs Jonny Kielhorn / zdjęcie: Fraser Britton

W zawodach wystartował również Marcin Rot. W pierwszej rundzie jego rywalem był Francuz Adrien Loron, który wygrał również pierwsze starcie z wynikiem lepszym o 0.98s. W drugim biegu nasz reprezentant pokazał klasę i awansował do drugiej rundy z przewagą 0.14s. Tam natrafił na Garreta Mechem’a. Pierwszy przejazd to zwycięstwo Amerykanina, który mimo gorszego czasu, zniwelował stratę lepszymi trikami i wygrał o 0.06s. Niestety w drugim przejeździe Marcin upadł na pierwszej hopie i to pogrzebało jego szanse na awans.

Pełne wyniki: kliknij tutaj

Podium Mons Royale Speed & Style: 2. Kyle Strait, 1. Martin Söderström, 3. Garret Mechem / zdjęcie: Fraser Britton

Poprzednio na Crankworx Innsbruck:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr