Tegoroczne walentynki upłynęły u nas pod znakiem rozpoczęcia testów nowej grupy komponentów od Shimano. Japoński producent w ubiegłym roku wypuścił na rynek całą gamę 12-rzędowych napędów, więc od razu zabraliśmy się do sprawdzenia grupy XT M8100 (napędhamulce). W sezonie 2020 na warsztat wzięliśmy młodszego brata, czyli SLX M7100. Jak wypadła ta grupa w trakcie całego sezonu testów? Podsumowanie rozpoczynamy od hamulców…

Hamulce Shimano SLX M7120

Najnowsze hamulce Shimano podobnie jak w ubiegłych latach padły ofiarą unifikacji. Konstrukcja zarówno klamki jak i zacisku jest bliźniaczo podobna do modeli XT oraz XTR, ale diabeł tkwi w szczegółach, które w tym wypadku ograniczają się do śrubki Free Stroke czy innych materiałów (czyt. niższej wagi).

Klamka hamulcowa

Odkąd inżynierowie Shimano postanowili zmienić kształt mocowania klamki hamulcowej, to nie mogę oprzeć się wrażeniu, że jest to najważniejsza zmiana konstrukcji w ciągu ostatnich kilku sezonów. Obejma mocująca została przesunięta do środka, a tuż pod dźwignią zastosowano specjalną wypustkę zwiększającą sztywność całej konstrukcji. Poza tym jest to dobrze znana konstrukcja z poprzednich lat: regulacja odległości klamki za pomocą pokrętła, wygodna 1-palcowa dźwignia oraz brak regulacji Free Stroke (występuje tylko w XT i XTR).

W klamce znajdziemy standard mocowania I-Spec EV, co oznacza, że na jednej obejmie możemy dodatkowo zamontować manetkę tylnej przerzutki czy regulowanej sztycy (np. Shimano MT800). Standard I-Spec EV oznacza również, że jest kompatybilny wyłącznie z najnowszymi 12-rzędowymi napędami Shimano, a zakres regulacji to 14mm na boki i 60st w pionie.

Zacisk hamulcowy

W przypadku zacisku japoński producent dał nam małe pole do popisu i tym samym mamy możliwość wyboru dwóch lub czterech tłoczków. Jako, że więcej równa się lepiej i mocniej, to nasz wybór padł oczywiście na model czterotłoczkowy. Shimano twierdzi, że siła hamowania została zwiększona o 10% w stosunku do poprzedniego modelu XT M8020, nam pozostaje tylko wierzyć na słowo.

Standardowo w naszym zestawie umieszczone zostały organiczne klocki z radiatorami, co ma na celu lepsze odprowadzanie ciepła w trakcie hamowania. Co jeszcze? Regulacja położenia przewodu odbywa się w pionie, a odpowietrznik został przesunięty na koniec zacisku. Waga kompletnego zestawu hamulca oscyluje w granicach 289g (przód) – 304g (tył).

Podsumowanie

Muszę przyznać, że wiele sobie obiecywałem po czterotłoczkowych hamulcach Shimano SLX i nie zawiodłem się. Na wstępie muszę zaznaczyć, że jest to chyba najlepsza opcja na rynku, która nie rujnuje budżetu, a zarazem zapewnia ogromną siłę hamowania w każdych warunkach. Jedyną zmianą w stosunku do kompletnej serii SLX są tarcze hamulcowe, którymi był model XT w rozmiarze 180mm.

Kształt i działanie dźwigni hamulcowej Shimano bardzo mi pasuje, wręcz jest ideałem jeśli chodzi o ergonomię. Dodatkowo dzięki nowemu kształtowi obejmy, klamka jest sztywniejsza i dzięki temu chwyt jest pewniejszy. Mały minus muszę przyznać za modulację, która w produktach Shimano zawsze trochę kulała. Jednak czy przy zarzucaniu kotwicy ktoś chce się zastanawiać czy na pewno załapie i nas zatrzyma?

Z całą pewnością nie! I taką „kotwicą” jest zacisk, który naprawdę daje radę w każdych warunkach. Siła hamowania jest ogromna i nawet przy moich 180mm tarczach nie miałem większych problemów z zatrzymaniem. Ok, na trasach znanych z Pucharu Świata DH chciałbym mieć większe tarcze, ale jak na zastosowania freeride/enduro, to 180mm w zupełności mi wystarcza.

Czy mogę polecić hamulce Shimano SLX serii M7100? Jeśli szukacie pewnych i mocnych hamulców, które nie zrujnują waszego budżetu, to zdecydowanie tak!

– Tomasz Profic, 43RIDE

Poszczególne komponenty z najnowszej grupy Shimano SLX serii M7100 można kupić w naszym sklepie shop.43ride.com:
hamulec tarczowy przód 599zł, tył 619zł

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube