Nieubłaganie zbliżająca się jesień to znak, że zbliżają się nasze podsumowania całosezonowych testów komponentów. Podobnie jak w ubiegłym roku sprawdzamy trochę rzeczy od Shimano, a pierwsze z serii wielu podsumowań mogliście przeczytać kilka dni temu (płaskie buty Shimano GR9). Tym razem przyszła pora na kolejną rzecz, a jest nią manetka sztycy Shimano SL-MT800.

Manetka sztycy Shimano SL-MT800-IL

Model manetki MT800 według przypisania do grupy komponentów stoi na poziomie XTR M9100, ale nic nie stoi na przeszkodzie by użytkować ją z innymi grupami. Z racji wykorzystania mocowania w standardzie I-Spec EV możliwość montażu została ograniczona do najnowszych 12-rzędowych grup komponentów takich jak XT M8100 czy SLX M7100.

Zakres regulacji na boki to 14mm, a kąta nachylenia 60st.

Sama manetka wykonana jest w całości z aluminium i sprawia bardzo eleganckie wrażenie. Dźwignia obraca się na łożysku co zwiększa żywotność działania oraz sprawia, że działa ona z takim samym (małym) oporem w każdych warunkach. Skok linki to zaledwie 7mm, więc wystarczy bardzo niewielki nacisk palca by wprawić w ruch naszą sztycę. Z kolei dzięki mocowaniu I-Spec EV zyskujemy regulację na boki w zakresie 14mm oraz kąta nachylenia w zakresie 60st.

MT800 vs MT500

W ofercie Shimano znajdziemy również tańszą manetkę z serii MT500. Zasadniczą różnicą jest sposób mocowania manetki do kierownicy, które w tańszym odpowiedniku zrobione jest za pomocą klasycznej obejmy (choć dostępna jest też wersja pod I-Spec EV). Również skok linki jest inny i wynosi 2mm więcej (w sumie 9mm).

Manetka Shimano SL-MT500-L.

Specyfikacja:

  • kompatybilna z większością opuszczanych sztyc
  • łożysko ułatwiające obsługę
  • skok linki: 7mm
  • sposób montażu: I-Spec EV
  • materiał: aluminium
  • waga: 37g
  • sugerowana cena detaliczna: 237zł
A gdzieś tam będziemy podjeżdżać…

Podsumowanie

Cóż mogę powiedzieć o manetce Shimano MT800? Manetka od samego początku współpracuje u mnie ze sztycą PRO Koryak, w trakcie sezonu zmieniłem tylko jej skok, ponieważ wersję 120mm zamieniłem na 150mm. Regulacja linki jest banalnie prosta, podobnie jak odpowiednie ustawienie manetki do wygodnego użytkowania. Dzięki łożyskowanej dźwigni nie łapie ona takich luzów jak inne konstrukcje i tym samym ergonomia użytkowania jest na równie wysokim poziomie co tuż po wyjęciu z pudełka.

– Tomasz Profic, 43RIDE

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube