Najwyższa grupa komponentów w ofercie japońskiej marki Shimano miała premierę już jakiś czas temu, ale dopiero teraz jest ona w pełni dostępna w sklepach. Problemy z produkcją oraz dostawami sprawiły, że grupa XTR nie była w pełni dostępna, ale w końcu udało się pokonać te problemy i dzięki temu możemy Wam zaprezentować pełną grupę Shimano XTR M9100.

Rower Yeti SB130 wyposażony w grupę komponentów Shimano XTR serii M9100.

Grupa komponentów Shimano XTR M9100

Najnowszy XTR to pierwsza grupa w ofercie Shimano, która weszła w 12-rzędowy napęd i jest to zestaw dedykowany do wyścigów XC, enduro czy maratonów. Przed kilkoma tygodniami dołączyły do niego niższe grupy DEORE XT oraz SLX i dzięki temu Shimano w pełni obstawiło ten segment komponentów.

Sprawdźcie naszą prezentację grupy Shimano DEORE XT M8100 – 12-rzędowy napęd oraz hamulce i piasty.

Napęd

Przegląd grupy zaczynamy tradycyjnie od napędu. W naszym „modelu” Yeti SB130 zastosowana została 12-rzędowa kaseta CS-M9100 o zakresie przełożeń 11-51t. W porównaniu do niższego modelu XT CS-M8100 trzy najwyższe zębatki zostały wykonane z aluminium (w XT tylko dwie), a pozostałe 9 jest stalowych. Kaseta jako pierwsza w ofercie wykorzystuje technologię Hyperglide+ oraz bębenek w standardzie micro spline, co oznacza, że na chwilę obecną kompatybilna jest tylko z piastami Shimano, DT Swiss oraz Industry Nine.

Kaseta z największą zębatką 51t jest po prostu ogromna, a całość posiada zakres przełożeń 510%.

Tylna przerzutka w grupie XTR dostępna jest w aż trzech rozmiarach długości wózka. Sprawia to, że możemy lepiej dobrać sobie przerzutkę do naszych preferencji i zastosowanej kasety. Przerzutka wykorzystuje dobrze znaną technologię Shadow RD+, a także posiada powiększone kółeczka do rozmiaru 13t. Podobnie jak w modelu XT M8100 regulacja sprzęgła odbywa się za pomocą klucza imbusowego.

12-rzędowa kaseta w rozmiarze 10-51t połączona została z zębatką przednią 30t.

Przerzutka współpracuje z nową manetką SL-M9100-R, która wg producenta posiada o 20% szybszy dostęp do dźwigni oraz potrzebuje o 35% mniej siły do zmiany przełożenia. Jeśli do tego dodamy technologię 2-Way Release umożliwiającą zrzucenie przełożenia kciukiem lub palcem wskazującym, czy znaną od 1985 roku technologię Rapidfire Plus umożliwiającą zmianę aż trzech przełożeń w dół za pomocą jednego ruchu, to otrzymujemy bardzo wygodną i poręczną zmieniarkę. Manetkę można zamówić również w najnowszym standardzie mocowania I-SPEC EV, ale w prezentowanym rowerze występuje ona w tradycyjnej wersji.

Manetka może zostać zintegrowana z klamką hamulcową za pomocą standardu I-SPEC EV, ale w tym przypadku wybrany został tradycyjny system mocowania.

Napęd uzupełnia łańcuch CN-M9100, który pokryty został specjalną powłoką SIL-TEC. Według producenta zastosowanie tej powłoki sprawia, że o 20% wydłużona jest żywotność łańcucha, o 30% lepiej odprowadza błoto, o 60% zmniejszone są opory toczenia i jest cichszy o 2.7dB.

Korba to element, który zaliczył największe opóźnienie, ale w końcu jest już dostępna!

Całość napędzana jest przez korbę FC-M9100 oraz zębatkę SM-CRM95. Korba wykorzystuje dobrze znaną z wcześniejszych modeli technologię Hollowtech II, a zębatka wykonana jest w standardzie narrow wide. Nowością jest bezpośredni sposób mocowania zębatki, dzięki czemu można ją zdemontować za pomocą jednego klucza.

Hamulce

W prezentowanym rowerze Yeti SB130 znajdziemy czterotłoczkowe hamulce BR-M9120, które sparowane zostały z tarczą RT-M900 wykonanej w technologii Ice Technologies Freeza. Jest to specjalna trójwarstwowa konstrukcja tarczy (stal nierdzewna-aluminium-stal nierdzewna), która w połączeniu z dodatkowymi radiatorami znacznie poprawia odprowadzanie nadmiaru ciepła.

Czterotłoczkowe hamulce zostały sparowane z tarczami hamulcowymi Freeza, które dostępne są tylko z mocowaniem center lock.

Wracając do hamulców… Klamka wygląda identycznie jak w nowych modelach XT serii M8100, ale dla zmniejszenia masy cylinder klamki wykonany został z magnezu. W porównaniu do poprzedniego modelu M9000 klamka hamulcowa lżejsza jest aż o 26g. Klamra mocująca została przesunięta do środka i współpracuje ze standardem I-SPEC EV, a bliżej dźwigni znajdziemy specjalną usztywniającą podpórkę. Poza tym znajdziemy tu dobrze znaną z wcześniejszych modeli technologię Servo Wave oraz regulację odległości dźwigni za pomocą pokrętła.

Nowa konstrukcja dźwigni wyróżnia się przesuniętą do środka klamrą mocującą.

Zmian doczekał się również zacisk, który w porównaniu do poprzedniego modelu M9020 posiada większą siłę hamowania o 10%. Zmieniona została również konstrukcja obudowy, odpowietrznik znajduje się teraz z tyłu obudowy, a przewód hamulcowy posiada końcówkę banjo.

Manetka sztycy

W grupie komponentów XTR M9100 znajdziemy również manetkę do sztycy regulowanej. W prezentowanym rowerze wykorzystuje ona standard mocowania I-SPEC EV, dzięki czemu idealnie zgrywa się z klamką hamulcową, co sprawia, że całość wygląda minimalistycznie i po prostu ładnie. Skok linki to 7mm, a sama dźwignia wyposażona jest w łożysko dla płynności obsługi.

W ofercie znajdziemy także manetkę sztycy regulowanej.

Pedały SPD

Ostatnim komponentem z grupy XTR M9100 wykorzystanym w prezentowanym rowerze Yeti SB130 są pedały SPD PD-M9120. Ten model pedałów aktualnie posiadamy na długoterminowym teście i dokładniej opisaliśmy je w tym miejscu.

Pedały SPD XTR M9120 testujemy już od jakiegoś czasu.
Wszystkie komponenty wchodzące w skład grupy Shimano XTR M9100 znajdziecie na oficjalnej stronie producenta w tym miejscu.

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube