Drugie zawody złotej rangi FMB World Tour w tym sezonie odbyły się w austriackiej miejscowości Saalbach i była to impreza GlemmRide Slopestyle. Na starcie stanęli najlepsi zawodnicy na świecie, ale na najwyższym stopniu podium znalazł się nasz Dawid Godziek, który przebojem wchodzi na freestyle’ową scenę MTB. Tym samym po zwycięstwie w zawodach Swatch Rocket Air Dawid wygrał drugie zawody złotej rangi w dwóch startach!

Dawid Godziek / zdjęcie: Richard Bos – Dope Hammer

Dawid zapewnił sobie miejsce w finałach dzięki przejazdowi kwalifikacyjnemu, w którym uzyskał rezultat 91.66pkt. Tym samym znajdował się pomiędzy liderującym Emilem Johanssonem (93pkt) oraz Nicholim Rogatkinem (90.33pkt). W czołowej piątce znaleźli się jeszcze Jakub Vencl (88.33pkt) oraz Tomas Lemoine (87pkt).

Dawid Godziek / zdjęcie: Richard Bos – Dope Hammer

W finale Dawid Godziek był precyzyjny aż do bólu i ulepszył swój przejazd z kwalifikacji, co dało mu zwycięstwo w całych zawodach. W wygranej trochę pomogła mu jednak pogoda. W trakcie drugiej rundy rozpadało się i ostatecznie organizatorzy postanowili uznać wyniki z pierwszych przejazdów. W związku z takim obrotem sprawy dużo stracił Nicholi Rogatkin, który poprawił swój przejazd osiągając 94pkt, ale ostatecznie nie został on uznany.

Swój przejazd rozpoczął od barspina do tuck no handa na pierwszym step downie by następnie pokazać swój ulubiony triki twister no hand. Na boner logu mogliśmy zobaczyć cash roll’a, a na słynnym hotelowym step up’ie wykonał podwójnego tailwhipa. Finałowy przejazd zakończył truck driverem na road gapie oraz podwójnym backflipem z x-up’em na ostatniej hopie. Sędziowie ocenili ten przejazd na 92.33 pkt co ostatecznie wystarczyło do odniesienia drugiego zwycięstwa w sezonie.

Emil Johansson / zdjęcie: Richard Bos – Dope Hammer

Jednak nie oznacza to, że pozostali zawodnicy odpuścili finał. Emil Johansson rozpoczął swój przejazd od truck drivera do inverted turndowna, a na drugiej hopie wykonał backflip tailwhip do barspina. Następnie mogliśmy zobaczyć takie sztuczki jak oppo truck driver do inverted turndowna, fastplant 360, 360 tailwhip oraz oppo 360 tailwhip do barspina. Taki przejazd dał mu jednak tylko drugie miejsce z wynikiem 90pkt.

Erik Fedko / zdjęcie: Richard Bos – Dope Hammer

Na trzecim miejscu znalazł się Erik Fedko, który po przejazdach finałowych był dopiero dziewiąty. Tym samym w finale musiał postawić wszystko na jedną kartę by uzyskać dobry rezultat i tak właśnie zrobił. Jego przejazd składał się z takich sztuczek jak 360 tailwhip, backflip superman seatgrab, 360 downside whip, oppo tailwhip oraz 360 z podwójnym barspinem i 360 indian air seatgrab do barspina na koniec. Taki przejazd dał mu ostatecznie 86.66pkt.

Pierwszą piątkę uzupełnili Tomas Lemoine (85pkt) oraz ubiegłoroczny zwycięzca Torquato Testa (83.33pkt).

Dawid Godziek / zdjęcie: Richard Bos – Dope Hammer

Tradycyjnie przyznano jeszcze tytuł Bohatera Weekendu. W ubiegłym roku to wyróżnienie trafiło do Bernda Winklera, a w tym sezonie sędziowie postanowili przyznać tytuł Peterowi Kaiserowi.

Podium GlemmRide Slopestyle 2019:

  1. Dawid Godziek – 92.33pkt
  2. Emil Johansson – 90.00pkt
  3. Erik Fedko – 86.66pkt
Podium GlemmRide Slopestyle 2019: 2. Emil Johansson, 1. Dawid Godziek, 3. Erik Fedko / zdjęcie: Richard Bos – Dope Hammer
Replay zawodów można obejrzeć w tym miejscu.

O organizacji Freeride Mountain Bike Association

Organizacja Freeride Mountain Bike Association (FMBA) to ciało zarządzające w świecie rowerowego freeride’u. Powstała w 2010 roku w Monachium i zarejestrowana jest jako organizacja non-profit. Zajmuje się promocją kolarstwa górskiego w takich dyscyplinach jak: dirt jump, park, slopestyle czy freeride. Głównym celem FMBA jest rozwijanie sportu, zawodników oraz imprez, m.in. poprzez organizację serii zawodów FMBA World Tour.

Oficjalna strona:
fmbworldtour.com
Media:
facebook, instagram, twitter