Pierwsze zawody sezonu rangi FMB Gold odbyły się w szwajcarskim Thun, gdzie najlepsi zawodnicy slopestyle na świecie rywalizowali podczas imprezy Swatch Rocket Air. Pod nieobecność broniącego tytułu Brytyjczyka Matta Jonesa najlepszym zawodnikiem okazał się Dawid Godziek, który uzyskał wynik 94.3pkt i tym samym wygrał jubileuszową 10-tą edycję Swatch Rocket Air.

Dawid Godziek / zdjęcie: andremaurer.ch

Dawid Godziek zapewnił sobie miejsce w finałach po świetnym przejeździe eliminacyjnym, w którym uzyskał 88pkt. Jego wynik był o prawie 10pkt lepszy od drugiego zawodnika w kwalifikacjach, Kanadyjczyka Griffina Paulsona. Trzecie miejsce w eliminacjach zajął Szwed Viktor Douhan, który w pokonanym polu zostawił takich zawodników jak: Brytyjczyk Sam Pilgrim, Amerykanin David Lieb czy Kanadyjczyk Brayden Barrett Hay.

Swatch Rocket Air 2019 / zdjęcie: andremaurer.ch

W przejazdach finałowych Dawid jechał z chirurgiczną precyzją i starał się wzbogacić swój eliminacyjny przejazd. W ubiegłym roku zajął tu piąte miejsce, więc tym bardziej miał ochotę się odegrać. Pierwszy przejazd finałowy był absolutnie perfekcyjny i dzięki niemu Dawid zapewnił sobie zwycięstwo.

Swatch Rocket Air 2019 / zdjęcie: andremaurer.ch

Przejazd rozpoczął od backflip x-up, następnie wykonał twistera, a pierwszą część przejazdu zamknął robiąc 360-kę na step-up. Druga część przejazdu to podwójny tailwhip z cannon’a, cashroll barspin na hipie, podwójny barspin, 360 downside tailwhip i flara z barspinem na koniec przejazdu. Sędziowie za taki przejazd przyznali mu notę 94.3pkt, która na koniec imprezy okazała się najlepszą.

Swatch Rocket Air 2019 / zdjęcie: andremaurer.ch

Francuz Paul Couderc w zawodach zajął drugie miejsce, a jego przejazd wyglądał tak: 360 barspin ze step-downa, cork 720 oraz oppo-360 na step-up. W drugiej części wykonał takie triki jak: backflip barspin, podwójny backflip, 720 oraz tailwhip. Taki przejazd dał mu 86pkt i drugie miejsce na koniec dnia.

Swatch Rocket Air 2019 / zdjęcie: andremaurer.ch

Po dobrym występie podczas zawodów slopestyle w trakcie festiwalu Crankworx Rotorua, nadzieje na dobry wynik miał także Szwed Alex Alanko. Po pierwszym przejeździe na czwarte miejsce zepchnął Niemca Erika Fedko, ale to było dla niego za mało. Ostatni przejazd był w stylu wszystko albo nic. Rozpoczął od 360 barspin, 720 cork oraz 360 one-foot-can. W drugiej części zobaczyliśmy takie triki jak 360 barspin do tailwhipa, tailwhip, 720 cork i zakończył przejazd 540-ką. To dało mu wynik 85.3pkt i trzecie miejsce w zawodach.

Swatch Rocket Air 2019 / zdjęcie: andremaurer.ch

Po pierwszym przejeździe Erik Fedko miał ochotę na walkę o podium, ale takie triki jak: backflip tuck no-hand, backflip superaman seatgrab, 360 barspin do tailwhipa czy 540-ka, dały mu zaledwie czwarte miejsce. W drugiej próbie starał się poprawić swój wynik, ale na hipie musiał się ewakuować z roweru i tym samym szanse na poprawę legły w gruzach. Na piątym miejscu znalazł się Francuz Antonin Honore, który uzyskał 84.7pkt.

Swatch Rocket Air 2019 / zdjęcie: andremaurer.ch

Kilku dobrych zawodników zostało pokonanych przez unikalne ustawienie toru. Amerykanin Nicholi Rogatkin miał szanse na historyczne trzecie zwycięstwo, ale nie był w stanie wykonać swojego przejazdu do końca. Tym samym stracił szanse na pobicie rekordu Sama Pilgrima czy Szweda Martina Soderstroma i wciąż dzieli z nimi dwa zwycięstwa w imprezie. W pewnym momencie wszystkie oczy zwrócone były na zdobywcę nagrody Red Bull Rookie of the Year 2018 – Szwajcara Lucasa Hupperta. W pierwszym przejeździe niestety spadła mu noga, a w drugim zaliczył upadek i ostatecznie zakończył zawody z wynikiem 82.5pkt.

Dawid Godziek / zdjęcie: andremaurer.ch

Najlepszy zawodnik imprezy, który wciąż nie uzyskał kwalifikacji na zawody Mistrzostw Świata Slopestyle Crankworx FMBA, podczas zawodów Swatch Rocket Air miał szansę otrzymać dziką kartę. Uprawnia ona do startu w zawodach slopestyle podczas nadchodzącego festiwalu Crankworx Innsbruck. Póki co nie ogłoszono zwycięzcy (ogłoszenie nastąpi pod koniec tygodnia), ale wszystko wskazuje na to, że zdobywcą dzikiej karty będzie Dawid Godziek.

Swatch Rocket Air 2019 Podium

  1. Dawid Godziek 94.30pkt
  2. Paul Couderc 86.00pkt
  3. Alex Alanko 85.30pkt
Podium Swatch Rocket Air 2019 / zdjęcie: andremaurer.ch

Swatch Rocket Air 2019 Replay:

O organizacji Freeride Mountain Bike Association

Organizacja Freeride Mountain Bike Association (FMBA) to ciało zarządzające w świecie rowerowego freeride’u. Powstała w 2010 roku w Monachium i zarejestrowana jest jako organizacja non-profit. Zajmuje się promocją kolarstwa górskiego w takich dyscyplinach jak: dirt jump, park, slopestyle czy freeride. Głównym celem FMBA jest rozwijanie sportu, zawodników oraz imprez, m.in. poprzez organizację serii zawodów FMBA World Tour.

Oficjalna strona:
fmbworldtour.com
Media:
facebook, instagram, twitter