Od premiery najnowszej grupy osprzętu Shimano DEORE XT serii M8100 minęły już dwa tygodnie, więc najwyższa pora zaprezentować Wam więcej szczegółów i informacji. Aby zrobić to dokładniej i bardziej szczegółowo, podzieliłem całość na dwie grupy (napęd, hamulce i koła) i zacznę prezentację od najważniejszej części, czyli napędu.

Na początek zajmiemy się najważniejszą nowością, czyli 12-rzędowym napędem serii M8100. / zdjęcie: Yeti Cycles Polska

12-rzędowy napęd Shimano DEORE XT M8100

Japońska marka dzięki zaktualizowaniu grupy komponentów DEORE XT oraz SLX (kliknij po więcej) dołączyła na szerszą skalę do 12-rzędowego wyścigu i w ofercie posiada już trzy grupy z dwunastoma trybami. Co prawda w ostatnim czasie Shimano przyzwyczaiło nas do licznych opóźnień, ale w zamian za to produkty wyglądają na dobrze dopracowane, a ich użytkowanie zapowiada się naprawdę dobrze.

Napęd Shimano DEORE XT M8100 w pełnej krasie / zdjęcie: Jakub Wosik Daj ja zrobię

Korba i zębatka

Korba to lekko zaktualizowana wersja modelu serii M8000, czyli wykuwane aluminium w technologii Hollowtech II. Oznacza to, że ramiona są puste w środku, a oś jest zintegrowana z prawym ramieniem korby. Dostępna jest wersja z jedną zębatką lub dwoma, ale my otrzymaliśmy do testu wersję 1-rzędową.

Korba seryjnie jest oklejona folią zabezpieczającą, ale nie przeżyła ona pierwszego weekendu i założyliśmy swoją ochronę + protektory na koniec korby. / zdjęcie: Jakub Wosik Daj ja zrobię

Linia łańcucha jest regulowana odpowiednią szerokością korby i jej osi, a nie tak jak u konkurencji, zębatką z innym offsetem. Czy jest to dobry kierunek? Patrząc z perspektywy użytkownika i ewentualnych kosztów związanych np. ze zmianą ramy – nie koniecznie. Korby Shimano DEORE XT dostępne są w trzech opcjach linii łańcucha:

 • 52 mm (FC-M8100-1) do piast o szerokości (O.L.D.) 142 lub 148 mm, ta wersja ma najwęższy Q-factor o wartości 172 mm.
 • 55 mm (FC-M8120-1) do piast 148 mm, dla zapewnienia większego odstępu od dolnej rurki tylnego trójkąta ramy i większej przestrzeni na oponę (Q-factor 178 mm).
 • 56,5 mm (FC-M8130-1) do piast 157 mm z Q-factor o wartości 181 mm.

Zębatka mocowana jest do korb jedną centralną nakrętką co znacznie ułatwia proces montażu zestawu (w zestawie otrzymujemy specjalny klucz). Do wyboru mamy zębatki w rozmiarach od 28 do 36 zębów, a mój wybór padł na wersję 32t. Oczywiście zębatka jest wykonana zgodnie ze standardem technologii Narrow Wide.

Kaseta

Nowa kaseta to przede wszystkim nowy bębenek w formacie Micro Spline. Na chwilę obecną mocno ograniczona jest jego dostępność, ponieważ licencję na używanie tego bębenka oprócz Shimano póki co posiadają tylko marki DT Swiss oraz Industry Nine.

Dotychczasowy bębenek stosowany przez Shimano, model SRAM XD oraz Shimano Micro Spline / zdjęcie: bikerumour.com

Zmiana bębenka podyktowana została głównie faktem, że dotychczasowa konstrukcja nie była w stanie pomieścić zębatki mniejszej niż 11t, a w nowej kasecie Shimano najwyższy zakres przełożeń to 10-51t.

Kaseta w rozmiarze 10-51 jest naprawdę ogromna. / zdjęcie: Jakub Wosik Daj ja zrobię

Sama kaseta zbudowana została na aluminiowym pająku, który mieści aż 10 zębatek, a dwie największe wykonane są z aluminium. Dwie najmniejsze zębatki są już „na zewnątrz” i opierają się głównie na śrubie skręcającej całość konstrukcji.

Przerzutka i manetka

Przerzutka tylna dostępna jest tylko z jedną długością wózka i jest to wersja długa. W końcu przy współpracy z największym trybem rzędu 51t musi być on odpowiednio długi. Wykonana została w dobrze znanej technologii Shadow RD+, posiada wbudowane odbojniki, poprawione sprzęgło oraz dwa kółeczka w rozmiarze 13t.

Przerzutka tylna dostępna jest tylko z długim wózkiem. / zdjęcie: Jakub Wosik Daj ja zrobię

Manetka, którą otrzymałem do testu posiada standard mocowania I-Spec EV. Jest to najnowsza wersja dobrze znanego systemu zintegrowania mocowań na kierownicy i niestety jest niekompatybilna z poprzednimi wersjami. Największa zmiana dotknęła dźwignie, które teraz posiadają gumowane wstawki dla zwiększenia przyczepności podczas zmiany przełożeń. Mniejsza dźwignia może być obsługiwana dwukierunkowo (!) kciukiem lub palcem wskazującym, a większa dźwignia wykorzystuje znany z poprzednich modeli system multi-release, czyli możliwość zmiany o kilka przełożeń naraz.

Manetka posiada mocowanie tradycyjne lub w najnowszym standardzie I-Spec EV. / zdjęcie: Jakub Wosik Daj ja zrobię

Łańcuch

Cóż można napisać o łańcuchu? Producent podaje, że zmieniona została konstrukcja wewnętrznej płytki, która ma zapewniać dużo lepszą współpracę z zębatką przednią oraz kasetą. Wewnętrzna część jest również chromowana dla zwiększenia płynności pracy. Łańcuch seryjnie posiada 126 ogniwek co w zupełności powinno wystarczyć do złożenia nowoczesnego napędu enduro, a w zestawie dołączona jest spinka (w końcu!).

Ile to waży?

Ile to kosztuje?

 • Korba FC-M8100-1/8130-1, bez zębatki, 1-rzędowa – 602pln
 • Korba FC-M8120-2, 36/26t, 2-rzędowa – 858pln
 • Łożyska suportu BB-MT800 BSA/PressFit – 120pln
 • Zębatka SM-CRM85 28/30/32/34/36t – 328pln
 • Kaseta CS-M8100-12, 10-45/10-51t – 674pln
 • Manetka przednia SL-M8100/8100IL – 227pln
 • Manetka tylna SL-M8100-8100IR – 231pln
 • Przerzutka przednia FD-M8100-M – 169pln
 • Przerzutka przednia FD-M8100-D/E – 161pln
 • Przerzutka tylna RD-M8100/8120 – 440pln
 • Łańcuch CN-M8100 12spd, 126 ogniw – 198pln
Wkrótce złożymy koła z piastami i tarczami XT M8100 i będzie komplet. Jak się podoba? / zdjęcie: Jakub Wosik Daj ja zrobię

Kilka dni po premierze zamontowaliśmy całą grupę do testowego roweru Yeti SB6. Stało się to dosłownie na dzień przed planowanym demo day polskiego dystrybutora na trasach Enduro Trails, więc okazja do zaprezentowania grupy szerszej publiczności nadarzyła się nadzwyczaj szybko. Zachwytom nie było końca, wszyscy chwalili płynność zmiany biegów, ogólny design czy niższe niż u konkurencji ceny. Również największy znany mi anty-fan Shimano stwierdził, że nowa grupa jest „atomowa” i był pod wielkim wrażeniem jakości działania najnowszych XT’ków.

Montaż zestawu oraz regulacja były bezproblemowe, ale do złożenia zostały mi jeszcze koła (o tym w kolejnym wpisie). Cóż więcej mogę powiedzieć? Teraz pozostaje mi tylko kręcić kolejne kilometry, aby jak najlepiej poznać nową grupę i sprawdzić ją w praktyce. Po pierwszych dniach również jestem pod wrażeniem i mam nadzieję, że nowa grupa Shimano DEORE XT serii M8100 okaże się równie dobra w działaniu, co w wyglądzie. Do zobaczenia gdzieś na szlaku!

– Tomasz Profic, 43RIDE

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube