W pierwszej części naszej prezentacji najnowszej grupy komponentów Shimano DEORE XT serii M8100 skupiliśmy się na 12-rzędowym napędzie, a teraz przyszła pora na pozostałe elementy z grupy: hamulce oraz piasty.

Nasze testowe Yeti SB6 doczekało się już pełnej grupy Shimano DEORE XT serii M8100.

4-tłoczkowe hamulce tarczowe Shimano DEORE XT M8100

W nowej grupie Shimano przewidziało dwie wersje zacisku hamulca: z dwoma oraz z czterema tłoczkami. Do naszej redakcji przysłane zostały cztero-tłoczkowy model, a że kilka miesięcy wcześniej na testy wpadł również poprzedni model Shimano DEORE XT M8020, to mamy idealne pole do porównania co się zmieniło.

Klamka hamulcowa

W samej klamce zmieniła się w zasadzie tylko konstrukcja klamry, która w nowym modelu została przesunięta bardziej do środka. Dodatkowo nowa klamra wykorzystuje najnowszy standard I-Spec EV, który pozwala na zintegrowanie z klamką hamulcową manetki przerzutki lub sztycy regulowanej. Dzięki przesunięciu klamry bardziej do środka mamy większe pole (aż ~15mm w każdą stronę + góra/dół) do ustawienia odległości manetki od gripa niż w przypadku poprzedniego standardu I-Spec II.

Obudowa klamki zmieniła się znacząco. Obejma jest bliżej środka, a na zewnątrz znalazła się specjalna podpórka dla usztywnienia konstrukcji.

Obudowa klamki zaprojektowana została w taki sposób, aby zrekompensować przesunięcie klamry do środka i w części bliżej dźwigni znajdziemy specjalną wypustkę, która usztywnia konstrukcję klamki podczas hamowania. Poza tymi zmianami otrzymujemy to co dobrze już znamy z poprzednich modeli: system Servo Wave, śrubkę regulacji jałowego skoku Free Stroke czy wygodne pokrętło do zmiany odległości dźwigni od kierownicy.

Zacisk hamulcowy

W zależności od wersji otrzymujemy zacisk hamulcowy z dwoma (M8100) lub czterema tłoczkami (M8120). W przypadku wersji 2-tłoczkowej zacisk jest taki sam jak w poprzedniej generacji M8000, ale w wersji 4-tłoczkowej, zacisk korzysta już z technologii znanej z najnowszej serii hamulców XTR M9100.

Największą zmianą jest nowy kształt okładzin hamulcowych, inne umiejscowienie odpowietrznika wynikające z konstrukcji obudowy oraz wg producenta zwiększona o 10% moc hamowania w stosunku do starszego modelu M8020.

Tarcza hamulcowa

Zmian doczekała się również tarcza hamulcowa, która wykorzystuje technologię Ice Technologies Freeza. Jest o lekka i wydajna trójwarstwowa konstrukcja tarczy (stal nierdzewna/aluminium/stal nierdzewna), która dodatkowo wzbogacona jest o radiator. Wszystko to ma zwiększyć żywotność, odprowadzanie ciepła oraz zmniejszyć hałas i ograniczyć utratę siły hamowania. Minusy? Nowa tarcza dostępna jest tylko w standardzie mocowania center lock.

Koła Shimano DEORE XT M8100

W skład grupy wchodzą także gotowe koła zbudowane na piastach Shimano DEORE XT HB-M8110, 28 podwójnie cieniowanych szprychach typu straight-pull (XC) lub klasycznych J-bend (enduro/trail) oraz obręczach o szerokości 24mm (XC) lub 30mm (enduro/trail). Koła dostępne będą w dwóch rozmiarach: 27.5″ i 29″. Na chwilę obecną jednak musieliśmy zadowolić się samymi piastami, więc postanowiłem połączyć je z obręczami WTB KOM Though i29 27.5″.

Piasty

W kwestii piast, to jest to klasyka w wydaniu Shimano. Mocowanie tarczy center lock oraz kulkowe łożyska, to znaki rozpoznawcze japońskiego producenta. Minusem kulek są większe opory toczenia, ale ogromnym plusem łatwość serwisu oraz przy odpowiednim dbaniu o system trwałość rozwiązania.

Tylna piasta wyposażona została w bębenek micro spline, który umożliwia montaż 12-rzędowej kasety i na chwilę obecną jest to najtańsze dostępne rozwiązanie na rynku, aby móc cieszyć się nową grupą w swoim rowerze.

Ile to waży?

Ile to kosztuje?

  • Hamulec tarczowy 2-tłoczkowy przód – 485pln
  • Hamulec tarczowy 2-tłoczkowy tył – 505pln
  • Hamulec tarczowy 4-tłoczkowy przód – 768pln
  • Hamulec tarczowy 4-tłoczkowy tył – 789pln
  • Tarcza hamulcowa – 227pln (140/160mm), 247pln (180mm), 277pln (203mm)
  • Koło przednie WH-M8100 27.5″/29″ – 692pln
  • Koło tylne WH-M8100 27.5″/29″ – 850pln
  • Piasta przednia HB-M8110 – 230pln
  • Piasta tylna FH-M8110 – 391pln

Moim zdaniem

Na co dzień używam 2-tłoczkowych hamulców XT serii M8000 i przesiadka na 4-tłoczki M8120 sprawia, że od razu czuć większą moc hamowania. Niby to tylko kilkanaście procent mocy więcej, ale zatrzymanie nagle staje się łatwiejsze, a dzięki nowej konstrukcji obudowy, klamka jest dużo sztywniejsza. No i ta tarcza… wygląda dość, futurystycznie, przez co otrzymujemy +10pkt do wyglądu haha.

W kwestii piast Shimano, to ciekaw jestem jak będą się one spisywać przez dłuższy czas, ponieważ ostatni raz miałem okazję korzystać z piast Shimano ładnych naście lat temu. Na pierwszy rzut oka wyczuwalny jest większy opór osi niż w przypadku piast opartych o łożyska maszynowe, ale może to niska cena za większą trwałość? To się okaże po sezonie! :)

– Tomasz Profic, 43RIDE

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube