W poprzednim wpisie dotyczącym nowości w ofercie amerykańskiej marki WTB opisaliśmy zmiany w ofercie opon, a teraz przyszła pora na kolejne nowości. Tym razem zmiany dotyczą obręczy oraz technologii TCS 2.0, która jest bezpośrednio z nimi związana. Zmiany dotyczą najlżejszej aluminiowej obręczy w gamie, czyli modelu KOM.

Nowości od WTB - obręcze i TCS 2.0

Obręcze KOM zostały podzielone na dwa modele: light oraz tough. Zmiany dotyczą przede wszystkim konstrukcji obręczy. Wersja light pozostała jednokomorowa, natomiast w wersji tough występują specjalne wzmocnienia, dzięki którym utworzone zostały trzy oddzielne komory. Wprowadzone zostały nowe rozmiary obręczy, dzięki czemu grupa docelowa została znacznie poszerzona. Zmiany zaszły również w technologii TCS, która wykorzystywana jest przez WTB do budowania bezdętkowych kół.

Nowości od WTB - obręcze i TCS 2.0 Nowości od WTB - obręcze i TCS 2.0

Obręcz KOM Light

Jest to najlżejsza aluminiowa obręcz w ofercie marki, która swoją wagą prawie dorównuje modelom karbonowym. Wykonane zostały z aluminium AL6069 w technologii jednokomorowej. Otwory na szprychy wiercone są w technologii 4D, która zapewnia odpowiednią wytrzymałość i jakość wykonania. W najszerszych wersjach 40-45mm zastosowana została nowa technologia Drop Zone. Ma ona za zadanie ułatwić demontaż opony z obręczy i jest to specjalny profil bocznej krawędzi obręczy, który sprawia, że opona schodzi łatwiej niż do tej pory.

Nowości od WTB - obręcze i TCS 2.0 Nowości od WTB - obręcze i TCS 2.0 Nowości od WTB - obręcze i TCS 2.0
WTB KOM Light 25mm, 35mm i 45mm

  • Zastosowanie: przełaj, gravel, cyclocross, cross-country, trail
  • Szerokość wewnętrzna: 26″: 40mm; 27.5″: 23mm, 25mm, 29mm, 35mm, 40mm, 45mm; 29″: 21mm, 23mm, 25mm, 29mm, 35mm, 40mm, 45mm
  • Dostępne rozmiary: 26″, 27.5″, 29″
  • Waga: 423-560g dla 27.5″ (25-40mm), 426-642g dla 29″ (21-45mm)

Obręcz KOM Tough

Mocniejsza wersja obręczy KOM Light, została zbudowana specjalnie do cięższych zastosowań podczas jazdy w bike parkach czy wyzwaniom stawianych przez rowery bikepacking’owe. Obręcz wykonana jest z aluminium AL6069 w technologii trzykomorowej. Dzięki temu obręcz wciąż jest lekka, ale zapewnia odpowiednią wytrzymałość, która sprawdzona została m.in. na trasach zawodów Enduro World Series. W najszerszych wersjach 40-45mm zastosowana została nowa technologia Drop Zone. Ma ona za zadanie ułatwić demontaż opony z obręczy i jest to specjalny profil bocznej krawędzi obręczy, który sprawia, że opona schodzi łatwiej niż do tej pory.

Nowości od WTB - obręcze i TCS 2.0 Nowości od WTB - obręcze i TCS 2.0 Nowości od WTB - obręcze i TCS 2.0
WTB KOM Tough 25mm, 35mm i 40mm

  • Zastosowanie: trail, enduro, gravity, bikepacking
  • Szerokość wewnętrzna: 25mm, 29mm, 35mm, 40mm, 45mm
  • Dostępne rozmiary: 27.5″, 29″
  • Waga: 466-662g dla 27.5″ (25-45mm), 493-700g dla 29″ (25-45mm)

Technologia TCS 2.0

Dzięki zaktualizowanemu systemowi TCS, nowe obręcze KOM Light i Tough posiadają bardziej wytrzymałą boczną krawędź oraz ułatwiony został montaż opony. Pośrodku obręczy powstał specjalny kanał, w którym montowana jest specjalna opaska. Zapobiega ona możliwości przebicia przez ewentualny defekt szprychy, dzięki czemu system bezdętkowy wciąż będzie szczelny. Nad nią na całej szerokości obręczy montowana jest specjalna bardzo cienka taśma, która ma za zadanie uszczelnić system i utrzymać w ryzach wewnętrzną opaskę.

Nowości od WTB - obręcze i TCS 2.0 Nowości od WTB - obręcze i TCS 2.0

Również kształt bocznej krawędzi został zaktualizowany, dzięki czemu jej obecny kształt jest bardziej naturalny i lepiej dopasowuje się do opony. Takie rozwiązanie zapewnia większą szczelność systemu bezdętkowego oraz przy okazji została zwiększona wytrzymałość całej konstrukcji.

Nowości od WTB - obręcze i TCS 2.0

Tomasz Profic, 43RIDE:

Nowe obręcze KOM wyglądają bardzo ciekawie, zwłaszcza biorąc pod uwagę dostępność szerokości oraz rozmiarów. Do tego należy dodać dwie wersje, dla tych którzy chcą mieć niską wagę kosztem mniejszej wytrzymałości, i dla tych którzy jeżdżą bardziej agresywnie lub wożą większe ciężary. Nowy system TCS 2.0 sprawia, że rzadkie awarie szprych nie uszkodzą szczelności systemu bezdętkowego. Wewnętrzna opaska jest naprawdę bardzo wytrzymała na przebicia, a nowa taśma uszczelniająca jest bardzo cienka i sprawia wrażenie, że jej tam w ogóle nie ma. Nie wiem czy nowy kształt bocznej krawędzi faktycznie ułatwia montaż i demontaż opon, ale z pewnością będę miał okazję jeszcze to sprawdzić.

Nowości od WTB - obręcze i TCS 2.0

Oficjalna strona: wtb.com
Dystrybucja: rowersport.pl
Zdjęcia: Anthony Pease anthonypeasephotography.co.uk