Marka WTB przedstawia nowe opony do agresywnej jazdy w górach. Wszystkie modele posiadają kompletnie nową mieszankę gumy TriTec oraz zmodernizowany system bezdętkowy TCS 2.0. Zaktualizowana została również gama dostępnych modeli. Tym samym opona Vigilante dostępna jest w nowych rozmiarach 2.5 i 2.6, Trail Boss 2.4/2.6, a Judge 2.4. Opona Judge to kompletnie nowy model w ofercie. Jest to typowa tylna opona do agresywnego enduro i szeroko rozumianej grawitacji.

Nowości od WTB - opony

Wszystkie nowości WTB wykorzystują mieszankę gumy TriTec. Są to aż trzy rodzaje gumy, które mają zapewnić różne stopnie przyczepności, wytrzymałości oraz jakości, które zależą od konkretnego miejsca w oponie. Cała konstrukcja opony wykonana została z bardzo wytrzymałej gumy, co przekłada się również na wysokość klocków bieżnika oraz pozwala na użycie bardziej miękkiej mieszanki bez straty sztywności opony w zakrętach.

Nowości od WTB - opony

Środkowe klocki wykonane zostały ze średniej miękkości mieszanki, aby zapewnić przyczepność i zwiększyć trwałość opony, bez drastycznego zwiększenia oporów toczenia. Zewnętrzne klocki to natomiast miękka mieszanka dla zapewnienia maksymalnej przyczepności. Opony w wersji TCS Light wyposażone zostały z kolei w technologię Slash Guard. Jest to specjalne nylonowe wzmocnienie całej bocznej ścianki, które ma zapewnić zwiększoną wytrzymałość bez wzrostu masy. Wszystkie nowe modele zostały również zoptymalizowane do użytku z szerokimi obręczami 29-35mm.

Nowości od WTB - opony

Opona WTB Judge

„Sędzia” to nasza najbardziej agresywna opona, która została stworzona z myślą o użytkowaniu na tyle roweru. Zaprojektowana do pokonywania luźnych i technicznych zjazdów. Środkowe klocki są długie i szerokie, aby zapewnić dobre hamowanie oraz odpowiednie opory toczenia. Mięsiste boczne klocki zapewniają oparcie w zakrętach w każdych warunkach. Zoptymalizowaliśmy oponę również pod kątem szerokich obręczy, aby profil był bardziej płaski i opona mogła lepiej się opierać w zakrętach.

Nowości od WTB - opony Nowości od WTB - opony

Co nowego?

Za każdym razem, gdy zmieniamy design opony, pytamy siebie co chcemy uzyskać i po co. Przy tworzeniu tego modelu mocno współpracowaliśmy z naszym zawodnikiem Markiem Weir’em, który musi mieć maksymalną przyczepność na kamieniach czy korzeniach w każdych warunkach. Tym samym powstała opona z dużymi i mięsistymi klockami, aby zapewnić trakcję zawsze i wszędzie.

Nowości od WTB - opony Nowości od WTB - opony

  • Zastosowanie: enduro, gravity
  • Warunki: suche, mokre, luźne i twarde, kamieniste, błoto
  • Rozmiary: 27.5″ i 29″: 2.4″ Tough High Grip oraz Tough Fast Rolling

Opona WTB Trail Boss

Ciężko jest poprawić oponę, którą uważamy za bardzo dobrą, ale dołożyliśmy wszelkich starań by ją ulepszyć. Nowy Trail Boss bazuje na bardziej agresywnym bieżniku, który został dopasowany do większego rozmiaru. Duża przestrzeń między powiększonymi klockami zapewnia lepszą trakcję na luźnych czy mokrych trasach. Bardzo duże boczne klocki są z kolei ogromnym wsparciem w zakrętach. Trail Boss najczęściej używany jest jako tylna opona, która również świetnie sprawdzi się na bardzo utwardzonych trasach jako opona prowadząca.

Nowości od WTB - opony Nowości od WTB - opony

Co nowego?

Zastanawiacie się co dokładnie zmieniliśmy w bieżniku nowego Trail Bossa? Przede wszystkim zwiększyliśmy wysokość bocznych klocków, aby zapewnić maksymalną przyczepność podczas pokonywania zakrętów w każdych warunkach. Jednak nie można zwiększyć wysokości bez poprawienia wytrzymałości. Tym samym powiększyliśmy powierzchnię klocka, aby był on grubszy i nie uginał się podczas przeciążeń. Zwiększyliśmy również przestrzeń między wszystkimi klockami dla lepszego wgryzania się w teren oraz szybszego oczyszczania się z błota.

Nowości od WTB - opony Nowości od WTB - opony

  • Zastosowanie: trail, enduro
  • Warunki: luźne i twarde, suche, kamieniste, mokre
  • Rozmiary: 27.5″ i 29″: 2.4″ i 2.6″ w wersjach Light High Grip oraz Tough Fast Rolling

Opona WTB Vigilante

Model Vigilante to nasza najpopularniejsza opona. Jest to opona do agresywnej jazdy, a główną zmianą było lepsze dopasowanie naszej ulubionej opony do szerokich obręczy. Duże i mięsiste klocki zapewniają przyczepność w każdych warunkach, a w nowym modelu jeszcze zwiększyliśmy ich wysokość. Tym samym Vigilante powinna lepiej sprawować się również na luźnych i suchych trasach. Zaktualizowaliśmy również układ bieżnika dla poprawienia ogólnych właściwości skrętnych. Z kolei zwiększona przestrzeń w środkowej części sprawia, że opona lepiej oczyszcza się z brudu i ma lepszą przyczepność na stromych odcinkach.

Nowości od WTB - opony Nowości od WTB - opony

Co nowego?

Największą zmianą w nowym modelu Vigilante jest zwiększenie wysokości oraz powierzchni bocznych klocków. Zrobiliśmy to z dwóch powodów. Duże i wysokie klocki nie tylko lepiej wgryzają się w teren, ale również mają lepszą przyczepność podczas pokonywania zakrętów. Środkowe klocki są z kolei takie same jak w modelu 2.3″, ale zmieniliśmy trochę ich umiejscowienie dla lepszego oczyszczania opony z błota.

Nowości od WTB - opony Nowości od WTB - opony

  • Zastosowanie: trail, enduro
  • Warunki: twarde, luźne, kamieniste, mokre
  • Rozmiary: 27.5″ i 29″: 2.5″ i 2.6″ w wersjach Light High Grip, Tough High Grip oraz Tough Fast Rolling

Nowości od WTB - opony

Tomasz Profic, 43RIDE:

Zanim w ogóle mogłem pokazać Wam ten artykuł, zostałem zaproszony na przedpremierowe testy do Bike Park Wales, gdzie mogłem osobiście sprawdzić nowe produkty. Mój wybór padł na opony Vigilante z przodu oraz Judge z tyłu. O ile ten pierwszy model jest mi dość dobrze znany, ponieważ już wcześniej miałem okazję na nich jeździć, to z „sędzią” spotkałem się po raz pierwszy. Obydwie opony świetnie sprawdzały się na twardych i kamienistych walijskich trasach. Trakcji w zakrętach nie brakowało, a dzięki nowym mieszankom nie musiałem się również martwić o opory toczenia czy wytrzymałość opony. Drugiego dnia warunki atmosferyczne zmieniły się na tyle, że była również okazja do sprawdzenia opon w błocie, gdzie również dawały radę. Nie mogę się doczekać, aby pojeździć na nich dłużej i móc zdać Wam pełną relację z testu najnowszych modeli opon w gamie WTB.

Nowości od WTB - opony

Oficjalna strona: wtb.com
Dystrybucja: rowersport.pl
Zdjęcia: Anthony Pease anthonypeasephotography.co.uk