Pogoda podczas tegorocznych zawodów w Val di Sole zdecydowanie nie rozpieszcza zawodników. Podczas kwalifikacji wszystko zapowiadało się dobrze, ale w trakcie przejazdów elity kobiet i mężczyzn rozpętała się burza, która skutecznie uniemożliwiła im rywalizację czasową z wynikami juniorów. W trakcie sobotnich finałów na szczęście było lepiej i można było w pełni ekscytować się zawodami.

Puchar Świata DH 2018 #4: Pierron i Seagrave wygrywają w Val di Sole
Amaury Pierron

Elita mężczyzn

Amaury Pierron (Commencal / Vallnord) zrobił to po raz trzeci z rzędu! Francuz potwierdził, że aktualnie znajduje się w znakomitej formie i obecnie nic ani nikt nie jest w stanie go powstrzymać. Tym samym wygrał już trzecią rundę tegorocznego Pucharu Świata DH i pewnie prowadzi w klasyfikacji generalnej. Z czasem 3:36.788 wyprzedził drugiego na mecie Laurie’ego Greenlanda (MS Mondraker Team) o 0.524s. Trzecie miejsce zajął Danny Hart (Madison Saracen Factory Team), który stracił do zwycięzcy 0.66s. Tuż za podium uplasowali się Luca Shaw (Santa Cruz Syndicate) oraz Thomas Estaque, dla którego jest to najlepszy rezultat w karierze, a przez większość wyścigu był nawet na prowadzeniu.

W zawodach wziął udział również Sławomir Łukasik (Hiag-Data NS Bikes Factory Racing). W trakcie przejazdu kwalifikacyjnego wypadł z trasy. Wracając na nią, pominął jedną tyczkę, za co wg przepisów UCI, został zdyskwalifikowany.

Puchar Świata DH 2018 #4: Pierron i Seagrave wygrywają w Val di Sole
Podium elity mężczyzn

Elita kobiet

Wśród pań najszybsza okazała się Tahnee Seagrave (Transition Bikes / Muc-Off Factory Racing), która uzyskała czas 4:26.424. Tym samym wygrała swoją drugą imprezę w tym roku i pokazała, że dyskwalifikacja w Leogangu na nią nie wpłynęła. Drugie miejsce ze stratą zaledwie 0.123s zajęła Rachel Atherton (Trek Factory Racing DH), a podium uzupełniła aktualna Mistrzyni Europy DH – Monika Hrastnik (+1.605s). W zawodach nie wzięła udziału liderka klasyfikacji generalnej Myriam Nicole (Commencal / Vallnord), która podczas treningów zaliczyła upadek i z urazem kręgosłupa trafiła do szpitala. Na szczęście skończyło się tylko na obtłuczeniach, ale tym samym straciła cenne punkty, fotel liderki i wciąż nie wiadomo czy będzie w stanie wystartować za tydzień w Andorze.

Puchar Świata DH 2018 #4: Pierron i Seagrave wygrywają w Val di Sole
Tahnee Seagrave

Puchar Świata DH 2018 #4: Pierron i Seagrave wygrywają w Val di Sole
Podium elity kobiet

Juniorzy i juniorki

Thibault Daprela (Commencal / Vallnord) z nawiązką odegrał się za niepowodzenie podczas zawodów trzeciej rundy w Leogangu. Przegrał tam o zaledwie 0.05s z nieobecnym w finałach Kye A’Hernem (Canyon Factory Downhill Team), który uległ kontuzji podczas kwalifikacji. Z czasem 3:53.411 pewnie wygrał zawody o ponad sekundę wyprzedzając Henry’ego Kerra (Propain Dirt Sixpack) i o ponad 3 sekundy Patricka Butlera (MS Mondraker Team).

Rewelacyjnie podczas włoskich zawodów spisuje się Valentina Höll, która w kwalifikacjach miała najszybszy czas ze wszystkich kobiet startujących w zawodach. Co prawda duży wpływ miała na to pogoda, ponieważ juniorki mogły liczyć jeszcze na suchą trasę. Jednak Valentina potwierdziła swoją dobrą formę i z czasem 4:43.057 nie dała żadnych szans rywalkom. Drugie miejsce ze stratą ponad 17s zajęła Anna Newkirk, a trzecia była Mille Johnset (strata do Newkirk 0.3s).

Puchar Świata DH 2018 #4: Pierron i Seagrave wygrywają w Val di Sole
Rachel Atherton

Kolejna runda Pucharu Świata DH odbędzie się już za tydzień. W dniach 17-18 lipca zawodnicy zmierzą się na doskonale znanej trasie w Vallnord w Andorze. W trakcie trwania tej imprezy odbędą się także Mistrzostwa Świata DH Mastersów.


Oficjalna strona: uci.ch
Więcej informacji: valdisolebikeland.com
Zdjęcia: Bartek Woliński wolisphoto.com / Red Bull Content Pool