PROMOCJA BLACK FRIDAY: JERSEY RUNO.DESIGN x 43RIDE

Dynamiczny rozwój rowerowego enduro oraz e-rowerów sprawia, że producenci nieustannie muszą dostosowywać swoje produkty do najnowszych wymagań. Tak właśnie stało się z dobrze znanymi hamulcami tarczowymi Shimano XT, które by sprostać większym obciążeniom, zostały wyposażone w czterotłoczkowe zaciski.

Shimano XT M8020 to przede wszystkim nowy 4-tłoczkowy zacisk

Hamulce Shimano XT M8020 dedykowane są do ostrzejszej jazdy w górach. Producent podkreśla, że z powodzeniem można je stosować również w dużo cięższych elektrycznych rowerach e-bike.

Klamka hamulcowa Shimano XT BL-M8000

Klamka hamulcowa to dobrze znana konstrukcja z modelu XT M8000 i tu nie ma żadnych zmian. Prosta konstrukcja w stylowej czarnej obudowie oraz pokrętło do łatwego i szybkiego dopasowania odległości klamki od kierownicy. Znajdziemy tu także śrubkę do regulacji skoku jałowego (tzw. free stroke). Obejmę klamki można łatwo sparować z manetką dzięki systemowi Shimano I-Spec II.

Klamka hamulcowa jest identyczna jak w modelu M8000

Zacisk hamulcowy Shimano XT BR-M8020

Najważniejszą i jedyną zmianą w stosunku do 2-tłoczkowego modelu XT M8000 jest zacisk hamulcowy. Zastosowano tutaj aż cztery tłoczki hamulcowe, które wg producenta zwiększają siłę hamowania o ponad 20% oraz poprawiają modulację. Również konstrukcja klocków hamulcowych uległa zmianie i są one większe oraz dodatkowo wyposażone w radiatory. W połączeniu z tarczami z serii Ice-Tech znacząco powinno poprawić się odprowadzanie ciepła podczas intensywnego użytkowania.

4-tłoczkowy zacisk hamulcowy Shimano XT M8020
Porównanie klocków hamulcowych: po lewej 4-tłoczkowy M8020 (nowy), a po prawej 2-tłoczkowy M8000 (używany)

Specyfikacja:

 • przeznaczenie: MTB, enduro, trail, e-bike
 • grupa: XT
 • klamka: BL-M8000, aluminium, 2-palcowa dźwignia
 • zacisk: BR-M8020, aluminium, 4 ceramiczne tłoczki
 • mocowanie: post-mount
 • typ oleju: Shimano mineralny
 • regulacje: skok jałowy (free stroke), odległość dźwigni
 • długość przewodów: 1000mm przód / 1700mm tył
 • technologia Servo Wave
 • technologia I-Spec II
 • żywiczne okładziny z radiatorami
 • w komplecie bez tarcz i adapterów
 • waga: 304g (przód) / 319g (tył)
Shimano XT M8020 ważą dokładnie 304g oraz 319g

Od kilku lat używam kolejnych hamulców Shimano i gdy składałem rower do enduro 2 sezony temu, to mój wybór padł na 2-tłoczkowe hamulce Shimano XT M8000. W tym roku dzięki Shimano Polska mam możliwość sprawdzenia ich 4-tłoczkowej wersji, która zdecydowanie powinna poprawić komfort użytkowania w górach i nie tylko. Aby dać im wycisk zobaczymy jak sprawdzają się nie tylko na endurowych szlakach, ale także wsadzimy je do naszej redakcyjnej zjazdówki, aby dostały wycisk w trakcie kolejnych kółek w bike parkach. Czy opinia „siła Saintów z modulacją i lekkością XT’ków” jest prawdziwa? Przekonamy się w tym sezonie!

– Tomasz Profic, 43RIDE

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube

Sklep: shop.43ride.com, 699zł przód, 689zł tył