PRO Koryak ASP to pierwsza regulowana sztyca w ofercie koncernu PRO, który jest częścią rowerowego giganta Shimano. Firma nie spieszyła się zbytnio by wejść w ten segment rynku, ale jak to zawsze bywa u Shimano, lepiej później i dokładniej, niż szybko i byle jak. Tym samym chcielibyśmy zaprezentować Wam zapowiedź długodystansowego testu sztycy Koryak ASP.

PRO Koryak ASP: czy długość ma znaczenie?

Specyfikacja

Na początek garść informacji o dostępności. Sztyca PRO Koryak ASP dostępna jest w dwóch rozmiarach (30.9mm oraz 31.6mm), jednej długości skoku (120mm) oraz tylko z wewnętrzną opcją prowadzenia przewodu i zerowym offsetem siodełka. Do całego zestawu należy doliczyć dwie opcje manetki, która może być zamontowana na klasyczną obejmę (dźwignia góra-dół) lub za pomocą systemu Shimano I-Spec II (dźwignia boczna, kompatybilna np. z hamulcami Shimano XT serii M8000). Waga testowego modelu w rozmiarze 31.6mm to dokładnie 536g plus 33g manetka I-Spec II. Co ciekawe, pomimo tego, że zdecydowałem się na wersję I-Spec, to w zestawie otrzymałem specjalną klamrę, która pozwala mi zamontować dźwignię bezpośrednio na kierownicy. W komplecie znajdziemy również linkę oraz pancerz prosto od Shimano. Cena detaliczna sztycy to 949zł.

PRO Koryak ASP: czy długość ma znaczenie? PRO Koryak ASP: czy długość ma znaczenie?
Manetka w wersji I-Spec II posiada również dodatkową klamrę do montażu na kierownicy. Widoczna baryłka mocowana jest z kolei na końcu linki i zakładana do systemu regulacji na dole sztycy. Całość uszczelnia specjalny plastikowy dekielek.

Instalacja

Montaż sztycy w ramie NS Bikes Snabb carbon 2017 jest bajecznie prosty. Producent przewidział tu odpowiednie prowadnice, więc jedyne co musimy zrobić to włożyć przewód w ramę i wyjąć go z rury podsiodłowej. Główka linki znajduje się w dźwigni (wraz z regulacją naciągnięcia), więc zabawa z zablokowaniem jej przenosi się do sztycy. Warto tutaj pamiętać o tym, żeby zostawić sobie odpowiednio długi przewód, by móc spokojnie wyjąć sztycę i rozpiąć linkę. W sztycy linka blokowana jest natomiast za pomocą specjalnej baryłki, w której dokręcając śrubkę blokujemy linkę. Mechanizm jest osłaniany i uszczelniony przez specjalną plastikową osłonkę, więc z pewnością nam się nie zabrudzi. Maksymalna długość sztycy w ramie to 243mm, a minimalna to 100mm. Wysokość siodełka przy maksymalnej kompresji to z kolei 63mm, a cała rozprężona sztyca ma 415mm.

PRO Koryak ASP: czy długość ma znaczenie? PRO Koryak ASP: czy długość ma znaczenie?
Mocowanie siodełka skręcane jest za pomocą jednej śruby i dwóch klamr. Na sztycy znajdziemy również bardzo dobrze widoczną grafikę informują o minimalnej wysokości montażu.
PRO Koryak ASP: czy długość ma znaczenie?
Manetka posiada regulację kąta odchylenia, więc możemy idealnie dopasować ją do naszego kciuka.

Użytkowanie

Ogromną wygodą jest przede wszystkim możliwość ustawienia wysokości w dowolnej pozycji. Na szczęście nikt już nie robi sztyc działających zero-jedynkowo, więc Koryaka możemy ustawić w dowolnej pozycji, ale i tak w ofercie PRO z pewnością przydałaby się sztyca o większym zakresie skoku. Na samym początku zaliczyłem wtopę, bo sztyca raz działała, a raz nie. Takie działanie wyniknęło z mojego ustawienia linki, bo po prostu maksymalnie ją skróciłem i przez to mechanizm nie odbijał prawidłowo. Po wydłużeniu linki sytuacja została opanowana i nie mogę się doczekać, aż będę mógł przekazać Wam trochę więcej informacji o tym jak PRO Koryak ASP sprawuje się w ciągu sezonu.


PRO Koryak ASP: czy długość ma znaczenie?
Pozycja maksymalna oraz minimalna
PRO Koryak ASP: czy długość ma znaczenie?Przy skoku 150mm miałbym pełen komfort schowania sztycy do końca w ramę i maksymalnie nisko siodełko.
Tomasz Profic, 43RIDE:

Sztyca PRO Koryak ASP jest bardzo dobrze wykonana oraz posiada ładną i subtelną grafikę. Wbrew pozorom jej mała długość, bo zaledwie 120mm, jest dla mnie największym atutem. Wynika to z dwóch rzeczy: po pierwsze konstrukcja rury podsiodłowej ramy NS Bikes Snabb carbon nie pozwala na wsadzenie sztycy do samego końca, a po drugie, podczas zjazdów czy skoków chcę mieć siodło w możliwie najniższej pozycji. Z powodu chęci maksymalnego obniżenia siodła chwilę walczyłem z linką, by nie blokowała się w zagięciu rury podsiodłowej, ale w końcu doszliśmy do porozumienia. Z kolei maksymalny wyprost sztycy mam ustawiony akurat w najwyższej dla mnie pozycji, więc udało mi się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Jak to będzie w praktyce w ciągu sezonu? Poczekamy zobaczymy, dopiero co zmontowałem maszynę i przede mną długie godziny żmudnych testów. Pozostaje odpowiedzieć jeszcze tylko na tytułowe pytanie: czy długość ma znaczenie? Póki co nie, ale jak będzie dalej? ;)


Dystrybucja: bikegear.cc
Oficjalna strona: pro-bikegear.com