W kolarstwie górskim dobór obuwia ma ogromne znacznie dla każdego rowerzysty. O ile nie pomogę Wam w kwestii wyboru platforma czy SPD (wiadomo, że platformy!), to jeśli chodzi o wybór konkretnej pary obuwia, mam nadzieję rozwiać trochę wątpliwości. Od wielu lat staram się szukać alternatyw dla hołubionych przez większość Five Tenów i chyba w końcu znalazłem. Przed Wami podsumowanie testu butów Shimano GR9.

Buty Shimano GR9 gdzieś w szwajcarskich Alpach.

Obuwie Shimano GR9

W ofercie japońskiego producenta możemy znaleźć dwie serie butów przeznaczonych do kolarstwa górskiego. O ile seria AM to wersja pod pedały SPD, to seria GR idealnie wpasowuje się w potrzeby użytkowników platformowych pedałów. W gamie modeli znajdziemy trzy różne wersje różniące się przede wszystkim systemem sznurowania, ale do rzeczy.

Buty Shimano GR9 bardzo dobrze trzymają w każdych warunkach!

Główna konstrukcja

Z wierzchu buty Shimano pokryte zostały syntetyczną skórą, która bardzo dobrze znosi trudy eksploatacji. Dodatkowo pokryte zostały specjalną warstwą utrudniającą wchłanianie wody, co w praktyce może i daje radę przy lekkim deszczu, ale jak już wpadniecie w wodę, to noga zamoknie jak w każdym innym bucie.

W trakcie ponad 9 miesięcy jazdy poddała się jedynie wyściółka kostki. Częsty kontakt z korbą niestety zrobił swoje.

Niewątpliwym plusem buta Shimano GR9 są wzmocnienia w strategicznych miejscach, takich jak pięta czy front palców. Minusem niestety okazała się materiałowa wyściółka w okolicach kostki, która po dłuższym czasie lubi się przetrzeć w trakcie częstego kontaktu z korbą.

Buty Shimano GR9.

Podeszwa

W przypadku butów pod pedały platformowe najważniejszą rzeczą jest podeszwa. Czy dobrze trzyma, nie przesuwa się oraz czy warunki atmosferyczne mają wpływ na zmianę klejenia buta do pedału. Powszechnie przyjętą skalą jest od 1 do FiveTen’a, a w przypadku butów Shimano GR9 z podeszwą Michelin, śmiało mogę wystawić najwyższą notę.

Podeszwa Michelin OCX3 trzyma doskonale w każdych warunkach.

Próżno szukać czym dokładnie jest owa guma Michelin OCX3, ale trzeba przyznać, że buty kleją bardzo dobrze. Również w deszczowych warunkach przyczepność jest bardzo dobra i w trakcie ponad 9 miesięcy jazdy ani razu nie zdarzyła mi się niekontrolowana utrata podparcia.

System szybkiego sznurowania

W butach Shimano GR9 nie znajdziemy tradycyjnych sznurowadeł, ale system szybkiego sznurowania oparty na specjalnej lince i zatrzasku. W praktyce jest to bardzo szybki sposób na założenie buta i zapomnienie o tym, że cokolwiek trzeba poprawiać. Jedno ściągnięcie linki i regulatora i… gotowe. Całość przykryta jest specjalnym rzepem osłaniającym od wszelkich zabrudzeń co dodaje nie tylko +5pkt do wyglądu, ale również bardzo dobrze chroni przed uderzeniami czy błotem.

Specyfikacja

 • materiał: skóra syntetyczna
 • gumowa podeszwa Michelin OCX3 o wysokiej przyczepności
 • poszerzona środkowa część dla zwiększenia przyczepności
 • system szybkiego sznurowania + rzep osłaniający
 • szybkoschnący materiał
 • miękki asymetryczny kołnierz chroniący kostki
 • wzmocnione palce oraz pięta
 • indeks sztywności 3/11
 • przeznaczenie: enduro / freeride / downhill
 • kolory: czarno-niebieski, granatowy
 • rozmiar: 36-48
 • waga: 800g (para, roz. 43)
 • cena: od 389zł
Nieważne czy jeździsz w bike parku czy na enduro, buty Shimano GR9 dadzą radę wszędzie.

Podsumowanie

Od wielu lat sprawdzam różne rodzaje butów do jazdy i próbuję odpowiedzieć na pytanie czy marka 5.10 w końcu ma godnego konkurenta. W tym sezonie śmiało mogę powiedzieć, że buty Shimano można postawić w jednym rzędzie, a nawet może trochę wyżej?

Podeszwa opracowana wraz z francuskim potentatem ogumienia, marką Michelin, jest naprawdę dobra i świetnie trzyma w każdych warunkach. Same buty GR9 są bardzo wygodne i nawet trochę większa sztywność całego buta niż u konkurencji nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu. Mały minus przyznaję za łatwy do rozdarcia materiał przy wyściółki kostce i jeżeli zostanie to wzmocnione w kolejnych modelach, to naprawdę nie ma się do czego przyczepić i z czystym sumieniem mogę Wam polecić buty Shimano GR9.

– Tomasz Profic, 43RIDE

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube