W kanadyjskiej miejscowości Mont-Saint-Anne właśnie zakończyła się najważniejsza impreza sezonu, czyli Mistrzostwa Świata DH. Tym samym do końca zjazdowego sezonu została do rozegrania już tylko ósma runda Pucharu Świata DH, która odbędzie się w następny weekend w amerykańskim Snowshoe.

Pogoda w Kanadzie nie rozpieszczała zawodników od samego początku, ponieważ pierwsze treningi były przeprowadzone w tragicznych warunkach – deszczu i błocie. Jednak w momencie, gdy miały zostać rozegrane przejazdy finałowe, pogoda znacznie się poprawiła i zawodnicy rywalizowali o tytuły w pełnym słońcu. Organizatorzy również zadbali o kilka nowości i słynna trasa, na której po raz trzeci w historii rozgrywane są Mistrzostwa Świata DH, przeszła kilka drobnych zmian.

Loic Bruni / zdjęcie: Nathan Hughes

Elita mężczyzn

W trakcie ostatnich treningów przed przejazdami finałowymi z rywalizacji odpadli Szkot Reece Wilson oraz Nowozelandczyk Brook MacDonald. Obydwaj zaliczyli konkretne gleby w tym samym miejscu trasy, co spowodowało przerwanie treningów i dłuższą naradę służb medycznych. Zwłaszcza MacDonald odniósł poważne obrażenia i obecnie czeka na operację w szpitalu.

Przez bardzo długi czas na fotelu lidera znajdował się Nowozelandczyk Matthew Walker, który uzyskał czas 4:12.491. Pokonać go nie dali rady m.in. Australijczyk Mick Hannah, Belg Martin Maes czy Amerykanin Aaron Gwin, który wygrał tu zawody Pucharu Świata DH dwa lata temu. Dopiero zawodnik z czołowej dwudziestki, Amerykanin Dakotah Norton okazał się szybszy o 1.458s.

Finn Iles / zdjęcie: Nathan Hughes

Norton nie nacieszył się zbyt długo prowadzeniem ponieważ z fotela lidera zepchnął go Kanadyjczyk Finn Iles, który wykręcił czas 4:10.525. Finn był na prowadzeniu aż do momentu, gdy na trasie pojawił się reprezentant RPA Greg Minnaar, który był szybszy aż o 1.794s. W tym momencie do startu szykowało się już tylko siedmiu zawodników.

Brytyjczyk Laurie Greenland był na świetnej drodze by objąć prowadzenie, ale duży błąd na trzeciej sekcji kosztował go cenne sekundy i tymczasową drugą pozycję. Kolejny w kolejce Francuz Loris Vergier już na samym początku wyleciał z trasy i pogrzebał swoje szanse na dobry rezultat. Następny na trasie Francuz Amaury Pierron tracił już 1.3s do Minnaara, ale ostatecznie rewelacyjna jazda w drugiej części trasy sprawiła, że objął prowadzenie z przewagą 0.638s.

Troy Brosnan / zdjęcie: Nathan Hughes

Brytyjczyk Danny Hart był bardzo blisko pokonania Pierrona, ale ostatecznie przegrał o zaledwie 0.268s. Przedostatni zawodnik na trasie to Australijczyk Troy Brosnan, który po pierwszych trzech sekcjach miał już 2.6 sekundy przewagi… Świetna jazda w drugiej części trasy i ostatecznie objął prowadzenie z przewagą 1.968s! Na starcie został już tylko obecny Mistrz Świata DH oraz zwycięzca zawodów Pucharu Świata DH w Mont-Saint-Anne z zeszłego roku, Francuz Loic Bruni. Przez całą trasę miał czasy lepsze o pół sekundy i ostatecznie obronił tytuł z zeszłego roku wygrywając z czasem 4:05.544 i przewagą 0.581s.

Tym samym złoto po raz trzeci z rzędu zdobył Loic Bruni, srebrny medal przypadł Troy’owi Brosnanowi, a brązowy krążek wygrał Amaury Pierron. Czwarte miejsce zajął Danny Hart, a piąty był Greg Minnaar.

Podium elity mężczyzn: 2. Troy Brosnan, 1. Loic Bruni, 3. Amaury Pierron / zdjęcie: Nathan Hughes

W zeszłym roku opuściłem pierwszy wyścig sezonu i skupiłem się bardziej na Mistrzostwach Świata. W tym roku nie chciałem stracić moich mistrzowskich pasków, a w dodatku sezon idzie mi bardzo dobrze. Nawet gdybym dziś przegrał, to byłbym dumny z mojej formy w tym roku.

– Loic Bruni

Elita kobiet

Wśród pań wielką nieobecną była Mistrzyni Świata DH z Lenzerheide, Brytyjka Rachel Atherton, która wciąż pauzuje z powodu kontuzji. W zawodach nie mogła wziąć udziału również nadzieja niemieckiego DH, Nina Hoffman, która tydzień przed Mistrzostwami złamała obojczyk. Do rywalizacji wróciły natomiast Francuzka Myriam Nicole oraz Brytyjka Tahnee Seagrave. I to były zdecydowanie dobre powroty!

Myriam Nicole / zdjęcie: Nathan Hughes

Myriam Nicole po kontuzji wystartowała tylko podczas festiwalu Crankworx Whistler, gdzie zajęła trzecie miejsce podczas zawodów Canadian Open DH presented by iXS. Podobnie jak w Whistler, również i w Mont-Saint-Anne odpuściła skakanie największych hop na koniec trasy, a dzięki rewelacyjnej postawie w pierwszej części, zdobyła tytuł Mistrzyni Świata DH 2019! Zwycięski czas to 4:53.226.

Srebrny medal zdobyła Brytyjka Tahnee Seagrave, która straciła do zwyciężczyni 1.204s. Na najniższym stopniu podium uplasowała się zwyciężczyni ostatnich dwóch rund Pucharu Świata DH (szósta runda w Val di Sole oraz siódma runda Lenzerheide), Francuzka Marine Cabirou (+1.694s). Czwarte miejsce zajęła aktualna liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata DH, Australijka Tracey Hannah, a piąte miejsce przypadło Szwajcarce Emilie Siegenthaler.

Tahnee Seagrave / zdjęcie: Nathan Hughes

Wciąż nie mogę uwierzyć, że wygrałam. Ostatnie sześć miesięcy były dla mnie bardzo, bardzo złe i nawet nie myślałam, że w ogóle mogę powalczyć o medal w Mont-Saint-Anne. Razem z moim zespołem i trenerem chcieliśmy tu po prostu przyjechać, wrócić do formy i dobrze się bawić, bez żadnej presji na wynik.

– Myriam Nicole
Podium elity kobiet: 2. Tahnee Seagrave, 1. Myriam Nicole, 3. Marine Cabirou / zdjęcie: Nathan Hughes

Juniorzy i juniorki

Wśród juniorów najszybszym zawodnikiem został Australijczyk Kye A’Hern, który wygrał z czasem 4:17.776. Srebrny medal zdobył Francuz Antoine Vidal, a brąz przypadł Nowozelandczykowi Tuhoto-Ariki Pene’mu.

Złoto wśród juniorek zdobyła Austriaczka Valentina Höll, która ponownie nie dała większych szans rywalkom. Zwyciężyła z przewagą ponad 12 sekund nad Brytyjką Mille Johnset oraz aż 21 sekund nad Amerykanką Anną Newkirk.

Pełne wyniki