Zawody CLIF Speed & Style Innsbruck można podsumować w kilku zdaniach: pierwsze na świecie, progresja, zwycięska seria i podwójny backflip. To wszystko wydarzyło się wczoraj podczas trzeciego dnia festiwalu Crankworx Innsbruck.

Zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki – CLIF Speed & Style Innsbruck: Pro Women and Men

  1. Jordy Scott (USA) // Tomas Lemoine (Francja)
  2. Vaea Verbeeck (Kanada) // Thomas Genon (Belgia)
  3. Harriet Burbidge-Smith (Australia) // Timothé Bringer (Francja)

Pierwsza na świecie

Przejazdy kwalifikacyjne były idealnym przedsmakiem tego, co nas czeka w finałach kobiet. Nowozelandka Robin Goomes już w pierwszym przejeździe wykonała backflipa! Coś czego nie dokonała żadna kobieta w całej historii Crankworxa. Gdy przyszło do przejazdów finałowych zrobiła to ponownie, i znów… aż w końcu wykonała flipa sześć razy, w każdym swoim przejeździe.

Epidemia koronawirusa była paradoksalnie dobra dla rozwoju kobiecego freeride’u.

– Casey Brown
Robin Goomes i pierwszy kobiecy backflip w historii Speed & Style / zdjęcie: Clint Trahan

Zapytana po kwalifikacjach o ogromny progres w kobiecym freestyle’u, Robin Gomes odpowiedziała: „zdecydowanie się zgadzam i cieszę się, że jestem tego częścią.”

Rywalizacja w kobiecych zawodach CLIF Speed & Style przyciągnęła rekordową ilość kobiet odkąd ta kategoria została dodana w 2019 roku.

Jednak kolejne backflipy nie pomogły Goomes w osiągnięciu lepszego wyniku i w małym finale musiała uznać wyższość Australijki Harriet Burbidge-Smith.

Zdjęcie: Clint Trahan

Progres

Widzę, że dziewczyny robią co raz lepsze triki i muszę się trochę poprawić oraz popracować nad ich zasobem. Bardzo się cieszę z tego faktu, ponieważ to sprawia, że idziemy do przodu, a nie stoimy w miejscu.

– Jordy Scott

Zwyciężczyni zawodów dodała, że również i ona potrafi wykonać backflipa, ale jeszcze nie czuje się na tyle pewnie, by robić je w zawodach.

Mam nadzieję, że kiedyś w finałach będziemy świadkami flipów z obu stron.

– Jordy Scott

Jordy Scott w finale pokonała Królową Crankworxa z 2019 roku, Kanadyjkę Vaeę Verbeeck, z którą zmierzyła się również w trakcie finału na Crankworx Rotorua 2020.

Zdjęcie: Clint Trahan

Zwycięska seria

Scott jest obecnie niepokonana w zawodach Crankworx Speed & Style i wygrała wszystkie cztery imprezy odkąd kategoria kobiet została dodana do rywalizacji.

To jest szalone! Czuję się jak pionierka dyscypliny i mam nadzieję, że będę kontynuowała moją serię, choć z każdą kolejną imprezą jest co raz trudniej.

– Jordy Scott

Kolejnym zawodnikiem ze zwycięską serią jest Francuz Tomas Lemoine, który wygrał wśród mężczyzn. Tym samym są to jego trzecie zawody Speed & Style z rzędu, które wygrał, a w Innsbrucku zwyciężył już czwarty raz w ciągu pięciu ostatnich lat!

Zdjęcie: Clint Trahan

Po pierwszym przejeździe finałowym Lemoine miał dużą przewagę nad Belgiem Thomasem Genonem, ale drugi przejazd był bardzo zacięty. W trakcie przejazdu Lemoine podjął bardzo ważną decyzję, która całkowicie odmieniła rywalizację.

Czułem, że jadę trochę wolno i zdecydowałem się zmienić trik. Do samego końca byłem skupiony tylko na tym i modliłem się, żeby się udało.

– Tomas Lemoine
Zdjęcie: Clint Trahan

I przyszedł podwójny backflip

Wciąż jestem w szoku! Robiłem w ostatnim czasie dużo podwójnych backflipów, ale nie spodziewałem się, że zrobię jednego w wyścigu. To bardzo stresujące jechać szybko i zrobić taką sztuczkę.

– Tomas Lemoine

Zawody Speed & Style to unikalna dyscyplina, gdzie zwycięski przejazd kalkulowany jest z czasu przejazdu oraz punktów za triki. Lemoine miał dzisiaj wszystko, a podwójny backflip tylko przypieczętował zwycięstwo.

Zdjęcie: Clint Trahan

Polski akcent

Warto dodać, że w zawodach wzięli także udział nasi reprezentanci – Marcin Rot i Przemek Abramowicz. Pierwszy z nich dotarł do 1/16 finału, gdzie przegrał z Kyle’m Straitem, a drugi odpadł w pierwszej rundzie (1/32) z Tomasem Zejdą.

Zdjęcie: Clint Trahan

Co dalej?

Dwóch zawodników z dzisiejszego podium będzie rywalizowało w sobotę podczas zawodów Crankworx Innsbruck Slopestyle. Zobaczymy tam nie tylko Tomasa Lemoine’a, ale również trzeciego w Speed & Style, Timothy’ego Bringera.

Muszę rano popracować nad trikami i zobaczymy co będzie dalej.

– Tomas Lemoine

Tym samym kolejną imprezą w trakcie festiwalu Crankworx Innsbruck będą zawody Crankworx Innsbruck Slopestyle, które zostały przeniesione na wcześniejszą godzinę z powodu niekorzystnych prognoz pogody.

Transmisja rozpocznie się już o godzinie 12.30 i będzie dostępny polski komentarz w wykonaniu Tadeusza Molskiego i Dawida Godźka. Link do transmisji w tym miejscu.

Zdjęcie: Clint Trahan

Klasyfikacja Króla i Królowej Crankworxa

Na koniec dnia Lemoine dodał kolejne punkty do klasyfikacji o tytuł Króla Crankworxa. Dzięki jego startom praktycznie w każdej dyscyplinie, jest teraz na prowadzeniu. Wśród pań prowadzi Harriet Burbidge-Smith, a obecną klasyfikację można zobaczyć tutaj.

Poprzednio na Crankworx Innsbruck:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr