Gdy Jordy Scott przekraczała linię mety tuż przed Vaeą Verbeeck w finale zawodów CLIF Speed & Style presented by Mons Royale, to zdobyła ona mnóstwo punktów nie tylko dla siebie, ale także dla całego kobiecego sportu.

Jill Kintner vs Jordy Scott / zdjęcie: Kike Abelleira

Zaledwie 18-letnia Amerykanka została pierwszą kobietą w historii, która zwyciężyła w zawodach Speed & Style będących częścią serii Crankworx World Tour.

Myślę, że to niesamowita sprawa. Wszystkie młode dziewczyny, które pokazują się w tym sporcie są niesamowicie utalentowane. Pokazują swoje umiejętności i ich jazda jest na naprawdę wysokim poziomie. Bycie częścią tego sportu jest wspaniałe.

– Jordy Scott
Vaea Verbeeck vs Jordy Scott / zdjęcie: Kike Abelleira

Scott w swoich przejazdach pokazywała takie sztuczki jak tuck-no-hand czy tire grab. W pierwszej rundzie pokonała Jill Kintner, która ostatecznie zakończyła zmagania na trzecim miejscu, a w finale zwyciężyła w starciu z Vaeą Verbeeck.

Jestem bardzo szczęśliwa, ponieważ to były moje pierwsze zawody w serii Crankworx World Tour. Air Downhill czy Dual Slalom to nie są moje najmocniejsze strony, więc nie poszło mi w nich zbyt dobrze. Jednak Speed & Style zakończył się dla mnie wspaniale, a jest to jeden z moich ulubionych eventów. Po prostu dobrze się bawiłam!

– Jordy Scott

Jordy Scott zakończyła zmagania zarówno w Air DH jak i Dual Slalomie poza pierwszą dziesiątką, ale dzięki dzisiejszemu zwycięstwu awansowała na czwartą lokatę w wyścigu o tytuł Królowej Crankworxa. Dzięki trzeciemu miejscu na prowadzeniu umocniła się Jill Kintner, która ma teraz 60pkt przewagi nad Vaeą Verbeeck.

Tomas Lemoine / zdjęcie: Kike Abelleira

W rywalizacji mężczyzn na najwyższy stopień podium wrócił zwycięzca całej serii Speed & Style World Tour z 2018 roku, Tomas Lemoine. W finale mogliśmy zobaczyć takie sztuczki jak double truck x-up czy flip double bar x-up, a w pokonanym polu zostawił Grega Wattsa.

Zawody Speed & Style były również wstępem do jutrzejszej imprezy Maxxis Slopestyle in Memory of McGazza. W 2019 roku Lemoine również wygrał zawody Speed & Style, następnie Pump Track, a w slopestyle’u był drugi. Czy czeka nas powtórka?

Greg Watts vs Tomas Lemoine / zdjęcie: Kike Abelleira

Pomimo dobrej passy z zeszłego roku, było blisko aby Tomas Lemoine nie wystartował w dzisiejszych zawodach, ponieważ za priorytet postawił sobie treningi na trasie slopestyle.

Kocham racing, uwielbiam Speed & Style i mocno bym się wkurzył, gdybym jutro jeździł do bani, a dzisiaj bym nic nie zrobił. Stwierdziłem, że może jednak postaram się dwa razy bardziej i wystartuję również dzisiaj. Cieszę się, że to mi się udało, a jutro muszę się porządnie wyspać i powalczyć o zwycięstwo.

– Tomas Lemoine

Dzisiejsza wygrana dała pierwsze punkty Lemoine’owi w rywalizacji o tytuł Króla Crankworxa. Aktualnie znajduje się na szóstym miejscu, ex-equo z Samem Blenkinsopem, który wygrał wcześniej zawody Rotorua Air DH presented by Bosch. Na prowadzeniu utrzymuje się Kyle Strait.

Pełne wyniki: CLIF Speed & Style presented by Mons Royale – mężczyźnikobiety

Podium CLIF Speed & Style presented by Mons Royale: 2. Greg Watts, Vaea Verbeeck, 1. Jordy Scott, Tomas Lemoine, 3. Jill Kintner, Garret Mechem / zdjęcie: Kike Abelleira

Klasyfikacja generalna: Król i Królowa Crankworxa

Na stronach crankworx.com oraz redbull.com/crankworx możecie śledzić zawody na żywo, a planowane transmisje obejmują takie imprezy jak:

Poprzednio na Crankworx Rotorua 2020:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr