Kurz, pot oraz zwycięstwa prawie lokalnych zawodników, tak wyglądała inauguracja tegorocznego festiwalu Crankworx Rotorua, który właśnie wystartował w Nowej Zelandii. Pochodząca z Wellington Rae Morrison totalnie zdominowała wyścig wygrywając każdy etap, a Eddie Masters z New Plymouth odniósł cztery z sześciu etapowych zwycięstw.

Ed Masters / zdjęcie: Kike Abelleira

Pierwsza trójka zawodów Giant Toa Enduro presented by CamelBak:

  1. Edward Master (Nowa Zelandia) 18:52.71 / Rae Morrison (Nowa Zelandia) 22:42.16
  2. Cole Lucas (Nowa Zelandia) 18:58.62 / Kate Weatherly (Nowa Zelandia) 23:53.37
  3. Matt Walker (Nowa Zelandia) 19:11.52 / Georgia Astle (Kanada) 24:04.51

Dla Mastersa zwycięstwo w pierwszym starcie w nowym sezonie miało szczególne znaczenie.

Ostatni czas dla mnie to prawdziwy roller coaster. Miałem kontuzję w ciągu dwóch ostatnich przerw zimowych, a teraz po prostu starałem się trzymać tempo lokalnych zawodników. Startowałem tu już kilka razy i znam niektóre odcinki, a gdy jest tu sucho, to jest to bardzo miła odmiana. Ostatnie dwa lata były bardzo mokre, więc teraz były świetne warunki do ścigania.

– Ed Masters
Cole Lucas / zdjęcie: Kike Abelleira

Dla 30-letniego zawodnika zespołu Pivot Factory poprzedni sezon zakończył się na początku sierpnia, gdy zaliczył glebę podczas wyścigu Enduro World Series w Northstar. Miała to być krótka przerwa, ale na rower Ed wrócił dopiero trzy tygodnie temu, więc nie miał żadnych oczekiwań względem dzisiejszego wyścigu.

Straszni się dziś pociłem, bardziej niż zwykle. Do tego było ciasno w stawce, więc jestem bardzo szczęśliwy, że dotarłem na metę w jednym kawałku i bez żadnych upadków. To wszystko co chciałem osiągnąć.

– Ed Masters
Matt Walker / zdjęcie: Kike Abelleira

W Rotorua był bardzo suchy luty, co jest nietypowe jak na tą porę, ale nikt z tego powodu zbytnio nie narzeka.

Nie będę kłamał, było bardziej gorąco niż się spodziewaliśmy. Dziś było 29 stopni! Jednak trasy w Rotorua znoszą suszę dość dobrze, więc wszystko powinno pójść gładko.

– Craig Murray, Dyrektor wyścigu Giant TOA Enduro
Rae Morrison / zdjęcie: Kike Abelleira

Dwa ostatnie starty tutaj były bardzo, ale to bardzo mokre. Jazda w takiej suszy jak teraz to mimo wszystko wyzwanie. Jest pełna przyczepność, a korzenie nie chcą wyciąć Twoich kół. Wydaje mi się, że czułam się tu najbezpieczniej i najpewniej w historii.

Bardzo podobały mi się tutejsze trasy i odcinki. To był dobry miks grawitacji i podjazdów tu i tam. To było świetne! Zwężenia były bardzo wymagające, ponieważ były dość ciasne, ale to i tak nie wpłynęło na ogólną ocenę. Świetnie się tu bawiłam!

– Rae Morrison
Kate Weatherly / zdjęcie: Kike Abelleira

Chcieliśmy wysłać zawodników do naszego naturalnego lasu, aby mogli zmierzyć się z technicznymi trasami, ogromnymi korzeniami czy fajnymi małymi rynnami. Ten wyścig był inny niż dotychczasowe odcinki i wydaje mi się, że każdemu się podobało.

– Craig Murray, Dyrektor wyścigu Giant TOA Enduro
Martha Gill / zdjęcie: Kike Abelleira

Dzisiejszy wyścig składał się z sześciu odcinków specjalnych, podczas których zawodnicy musieli pokonać odległość 31.5km oraz 1318m w pionie.

Pełne wyniki: Giant Toa Enduro presented by CamelBak

Podium Giant TOA Enduro: 2. Cole Lucas, Kate Weatherly, 1. Rae Morrison, Ed Masters, 3. Georgia Astle, Matt Walker / zdjęcie: Kike Abelleira

Kolejne zawody podczas Crankworx Rotorua 2020 to impreza Rotorua Air DH presented by Bosch.

Na stronach crankworx.com oraz redbull.com/crankworx możecie śledzić zawody na żywo, a planowane transmisje obejmują takie imprezy jak:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr