Pierwszy dzień festiwalu Crankworx Cairns przyniósł mnóstwo historycznych momentów: pierwsze australijskie fajerwerki, pierwsze szampany podczas inauguracyjnego festiwalu oraz pierwsze pamiątki związane z festiwalem na australijskiej ziemi. A pierwszymi zawodami, które rozegrane zostały na początek całego festiwalu był konkurs na najlepsze loty bokiem.

Tom Isted / photo: Clint Trahan

Impreza Trek Official Australian Whip-Off Championships presented by POC rozpoczęła festiwal z prawdziwym przytupem. Wzięło w niej udział aż 51 zawodników i zawodniczek, którzy w sumie wykonali 556 whipów!

Sama hopa przygotowana na zawody była pierwszą z pięciu nowych tras, które debiutują podczas festiwalu. Za budowę trasy odpowiedzialny był Tom Hey wraz z ekipą Elevate Trail Building, a składała się ona z:

  • 140 metrów długości
  • 2 hopy na triki, pierwsza jako rozgrzewkowa i do złapania rytmu, a druga, większa, jako oceniana
  • obydwie przeszkody o długości 12 metrów
  • 4-metrowe wybicie na pierwszej hopie oraz 6.5-metrowe na drugiej
Tom Wrigley / photo: Clint Trahan

Sędziami podczas imprezy byli: były medalista Crankworx Slopestyle Anthony Messere, legenda freeride’u Geoff Gulevich oraz lokalna gwiazda Mike Ross.

Po godzinnej sesji wyniki prezentują się następująco:

  1. Garret Mechem (USA) // Jordy Scott (USA)
  2. Thomas Locke (Australia) // Harriet Burbidge-Smith (Australia)
  3. David McMillan (Australia)
Podium Trek Official Australian Whip-Off Championships presented by POC / zdjęcie: Clint Trahan

To było coś niesamowitego! Musiałem odpuścić Whistler z powodu potrzebnego czasu na odpoczynek, a teraz rozpocząłem od zwycięstwa. To naprawdę super sprawa!

Garet Mechem
Mikey Haderer / zdjęcie: Clint Trahan

Amerykanin wrócił do jazdy po kontuzji, którą odniósł podczas zawodów Whip Off w trakcie Crankworx Innsbruck w czerwcu. Teraz przyleciał do Australii odpowiednio wcześniej, aby lepiej przygotować się na zawody i przy okazji miło spędzić czas.

Jest tu gorąco i parno, ale zarazem to wspaniałe i piękne miejsce. Widziałem tu już sporo szalonych widoków z dziką zwierzyną, a tutejsi ludzie należą do najmilszych jakich kiedykolwiek spotkałem.

Garet Mechem
Jai Motherwell / zdjęcie: Clint Trahan

To był ciężki dzień zarówno dla Mechem’a jak i zwyciężczyni wśród pań, Jordy Scott. Obydwoje zakwalifikowali się jako pierwsi podczas zawodów Speed & Style, a następnie ruszyli na Whip-Off.

Znamy się z Garetem odkąd skończyliśmy 10 lat i wciąż trzymamy się razem. Starałam się zregenerować i odpocząć, a do tego po prostu cieszyć się samym festiwalem. Jednak później zrobiło się całkiem serio i nie mogłam lepiej wymarzyć sobie startu w Cairns.

Jordy Scott
Jordy Scott / zdjęcie: Clint Trahan

Oprócz pierwszego miejsca w kwalifikacjach i zwycięstwa w zawodach Whip-Off, Jordy Scott jest także aktualną liderką wyścigu w walce o tytuł Królowej Crankworxa.

Staram się upewnić, że jeżdżę tylko dla siebie. Dopóki czuję się dobrze i moje przejazdy układają się w całość, to będę zadowolona. Moim celem na ten rok było znalezienie się w czołowej trójce, więc prowadzenie jest sporym sukcesem. Tym bardziej, że konkurencja jest szybka i mocna, więc po prostu staram się dojechać do końca tego wyścigu.

Jordy Scott
Conor Macfarlane / zdjęcie: Clint Trahan

Kolejne zawody, czyli Speed & Style Cairns odbędą się następnego dnia i będą transmitowane przez Red Bull TV oraz oficjalną stronę crankworx.com.

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr