Ostatni przystanek tegorocznej serii Crankworx World Tour nieubłaganie dobiega końca, a przedostatnimi zawodami podczas festiwalu Crankworx Rotorua była impreza CLIF Speed & Style Rotorua. Pogoda sprawiła niespodziankę i dla odmiany nie padało, a dzięki temu zawody mogły odbyć się bez przeszkód i jest to dobry prognostyk na dzisiejszą noc, gdy odbędą się zawody Maxxis Slopestyle in Memory of McGazza, w których wystartuje Dawid Godziek.

Vaea Verbeeck vs Harriet Burbidge-Smith / zdjęcie: Clint Trahan

Zawody Speed & Style odbyły się na kompletnie nowej trasie, która zawierała dwie trikowe hopy oraz mnóstwo band i rollerów. W rywalizacji o tytuł Królowej Crankworxa na prowadzeniu były Jordy Scott i Caroline Buchanan, które uzbierały tyle samo punktów. Niestety walka o końcowy tytuł rozegrała się jeszcze przed głównymi zawodami, ponieważ Jordy Scott nieszczęśliwie upadła na treningach i uszkodziła sobie obojczyk.

Vaea Verbeeck vs Caroline Buchanan / zdjęcie: Clint Trahan

W finale zawodów zmierzyły się Caroline Buchanan i Vaea Verbeeck. Caroline wiedziała, że jej combo tuck no hand do toboggana jest lepiej punktowane niż suicide no hander Vaei, więc pozostało tylko utrzymać odpowiednią prędkość. Ostatecznie to właśnie ona stanęła na najwyższym stopniu podium i nie tylko wygrała całe zawody, ale także zdobyła upragniony tytuł Królowej Crankworxa 2022.

Caroline Buchanan vs Vaea Verbeeck / zdjęcie: Jay French

Ten tytuł spędzał mi sen z powiek. Walczyłam o niego przez długi czas z Jill Kintner, ale nie mogłam jej pokonać. Wtedy miałam jednak dużo na głowie, bo starałam się robić wszystko. Jeździłam na slopestyle, ścigałam się w BMX oraz na Olimpiadzie, a do tego miałam poważną kontuzję, która wykluczyła mnie z życia na długi czas. To była prawdziwa walka, a teraz nawet wystartowałam w downhillu, gdzie w ogóle nie czuję się dobrze. To dla mnie wielki honor zdobyć ten tytuł w rywalizacji z takimi przeciwniczkami. Bardzo szkoda mi Jordy, która upadła podczas treningów i naprawdę przykro mi, że tak to się odbyło.

Caroline Buchanan
Peter Kaiser vs Anthony Messere / zdjęcie: Clint Trahan

Rywalizacja wśród panów przyniosła bardzo zaciętą walkę, a w wielkim finale zmierzyli się Peter Kaiser i Tomas Lemoine. Po pierwszym przejeździe Peter miał aż 5 sekund do odrobienia i wydawało się jasne, że tylko katastrofa może zabrać Tomasowi jego zwycięstwo. Tuż po starcie drugiego biegu zaczęło padać. Lemoine wykonał backflip barspin na pierwszej hopie, a deszcz dołożył do pieca. Tym samym na kolejnej części trasy musiał zrobić prostszy trik, aby w ogóle ukończyć przejazd.

Jestem zadowolony, ale również bardzo zestresowany przed jutrem. Po raz pierwszy podejdę do zawodów praktycznie bez treningu na trasie, więc będzie to spore wyzwanie, ale w końcu po to tu jestem. To były ostatnie zawody Speed & Style w tym roku, więc wiedziałem, że po prostu nie mogę ich odpuścić, a jutro zobaczymy co będzie się działo na torze slopestyle.

Tomas Lemoine
Sam Blenkinsop vs Tomas Lemoine / zdjęcie: Clint Trahan

Trzecie miejsce wśród pań zajęła Harriet Burbidge-Smith, która przez cały dzień wykonywała backflipy, ale nie wystarczyło to, aby pokonać Caroline Buchanan w półfinale. Z kolei wśród panów trzecie miejsce zajął Bas van Steenbergen i tym samym przypieczętował swój triumf w tegorocznym wyścigu po tytuł Króla Crankworxa.

Organizatorzy wykonali wspaniałą robotę, aby przygotować tor na dziś i szczerze mówiąc, nie myślałem, że w ogóle będziemy mogli dziś się ścigać.

Bas van Steenbergen

Wyniki – CLIF Speed & Style Rotorua 

  1. Tomas Lemoine (Francja) // Caroline Buchanan (Australia) 
  2. Peter Kaiser (Austria) // Vaea Verbeeck (Kanada) 
  3. Bas van Steenbergen (Kanada) // Harriet Burbidge-Smith (Australia) 
Podium CLIF Speed & Style Rotorua / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results/  

Caroline Buchanan oraz Bas van Steenbergen zdobyli tegoroczne tytuły Królowej i Króla Crankworxa, ale trwa jeszcze walka o drugie i trzecie miejsce wśród panów. Dzisiejsze zawody były ostatnimi dla pań, a panowie zmierzą się jeszcze podczas Maxxis Slopestyle in Memory of McGazza. Impreza odbędzie się dziś w nocy z soboty na niedzielę, a start transmisji planowany jest na 2.30. Zawody będzie można obejrzeć na żywo na platformie Red Bull TV z polskim komentarzem, który zapewnią Maciej Kiwak i Tomasz Profic. 

Król i Królowa Crankworx 2022: Bas van Steenbergen i Caroline Buchanan / zdjęcie: Clint Trahan

Klasyfikacja generalna: Król i Królowa Crankworxa

Co działo się na Crankworx Rotorua do tej pory?

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr