Za nami już siedem dni trwania festiwalu Crankworx Rotorua, ale dopiero teraz zaczęły dziać się rzeczy, na które wszyscy czekali. Tym razem odbyły się aż dwie imprezy, które przyniosły mnóstwo emocji nie tylko kibicom, ale również i samym zawodnikom.

Zdjęcie: Clint Trahan

Specialized Dual Slalom Rotorua

Dzień rozpoczął się od zawodów Specialized Dual Slalom Rotorua, gdzie zawodnicy musieli walczyć nie tylko z samymi sobą, ale również z pogodą, która delikatnie mówiąc nie jest zbyt łaskawa. Kwalifikacje dwa dni temu odbyły się na kompletnie suchej trasie, ale tym razem padający deszcz sprawił, że trasa zmieniała się z każdym kolejnym przejazdem.

Jackson Frew vs Tomas Slavik / zdjęcie: Jay French

Ostatecznie najszybszy wśród mężczyzn okazał się Jackson Frew, który jak sam później przyznał, miał ogromne problemy by utrzymać się na rowerze na ostatnich płaskich zakrętach.

Moją strategią było danie z siebie wszystkiego i liczenie na to, że opony utrzymają mnie na trasie. Mój styl jazdy w dużej mierze opiera się na pewności siebie i jeśli miałem pójść na dno, no to cóż. Dlatego cieszę się, że na koniec udało mi się stanąć na najwyższym stopniu podium.

Jackson Frew
Jenna Hastings vs Caroline Buchanan / zdjęcie: Jay French

Wśród pań na najwyższym stopniu podium stanęła z kolei Martha Gill, dla której był to pierwszy złoty medal podczas zawodów Specialized Dual Slalom Rotorua.

Na czarnej linii zaczynałam mieć problemy z przyczepnością na płaskich zakrętach, ale na szczęście na drugiej linii miałam wszystko opanowane i uzyskiwałam wystarczającą przewagę we wszystkich przejazdach. Łatwo było przesadzić i zaliczyć glebę, zwłaszcza że widziałam dużo osób, które nie były w stanie utrzymać się na rowerze, więc starałam się skupić tylko na unikaniu błędów.

Martha Gill

W finale Martha Gill zmierzyła się z Harriet Burbidge-Smith, która ostatecznie musiała uznać wyższość swojej koleżanki. Wśród panów srebro zdobył Tomas Slavik, który przez cały dzień głównie wygrywał dopiero w swoich drugich przejazdach.

Harriet Burbidge-Smith vs Caroline Buchanan / zdjęcie: Jay French

Crankworx Rotorua Pump Track Challenge presented by Torpedo7

Następnie akcja przeniosła się na Pump Track, gdzie wieczorem odbyły się zawody Crankworx Rotorua Pump Track Challenge presented by Torpedo7. Tutejszy tor został szybko okrzyknięty jako jeden z najbardziej ciasnych i technicznych pump tracków w całym cyklu Crankworx World Tour. Poprawiła się nawet pogoda, która na wieczór zapewniła piękny zachód słońca.

Kibice w Rotorua są tak niesamowici, że właśnie żyjemy dla takich chwil. Uwielbiam taką atmosferę i zawsze staram się zabłysnąć.

Caroline Buchanan
Bas van Steenbergen / zdjęcie: Clint Trahan

Caroline Buchanan zdobyła złoty medal wśród pań i dzięki temu zgarnęła 100pkt do klasyfikacji wyścigu o tytuł Królowej Crankworxa. Z kolei drugie miejsce i 80pkt zdobyła dotychczasowa liderka rywalizacji, Jordy Scott.

Pump Track to coś co kocham, ale wszystkie punkty w wyścigu o tytuł Królowej Crankworxa są bardzo cenne, więc jest walka na całego. Rozmawiałyśmy o tym dziś dość długo i po prostu każda z nas zasługuje na ten tytuł. Ja po prostu cieszę się ze zwycięstwa.

Caroline Buchanan
Caroline Buchanan / zdjęcie: Clint Trahan

W rywalizacji mężczyzn w finale zmierzyło się dwóch przyjaciół, Niels Bensink oraz aktualny Król Crankworxa, Bas van Steenbergen. Bas rano wywalczył brązowy medal w dual slalomie, a Niels zostawił całą energię na wieczór. Walka o zwycięstwo była bardzo zacięta, ale zadecydował głównie pierwszy przejazd, w którym Bensink zdobył wystarczającą przewagę do zdobycia złotego medalu na Pump Tracku.

Na początku byłem dość sceptyczny i nie wiedziałem czy mam wystarczająco dużo prędkości na finały. Jednak potrzebowałem tego zwycięstwa, ponieważ w Whistler i Cairns mi nie poszło, więc byłem głodny zwycięstwa. To był fajny urodzinowy prezent!

Niels Bensink

Wyniki – Specialized Dual Slalom Rotorua

  1. Jackson Frew (Australia) // Marth Gill (Wielka Brytania)
  2. Tomas Slavik (Czechy) // Harriet Burbidge-Smith (Australia)
  3. Bas van Steenbergen (Kanada) // Jenna Hastings (Nowa Zelandia)
Podium Specialized Dual Slalom / zdjęcie: Clint Trahan

Wyniki – Crankworx Rotorua Pump Track Challenge presented by Torpedo7

  1. Niels Bensink (Holandia) // Caroline Buchanan (Australia)
  2. Bas van Steenbergen (Kanada) // Jordy Scott (USA)
  3. Michael Bias (Nowa Zelandia) // Manon Veenstra (Holandia)
Podium Crankworx Rotorua Pump Track Challenge presented by Torpedo7 / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results/

Król i Królowa Crankworxa

Dzisiejsze zawody miały bardzo duży wpływ na rywalizację o tytuły Króla i Królowej Crankworxa. Bas van Steenbergen nie wygrał w żadnej imprezie, ale wciąż znajduje się na prowadzeniu i to z ogromną przewagę. Drugie miejsce zajmuje Jackson Frew, który zgromadził 143pkt mniej, a trzeci jest Tomas Lemoine, który traci już 193pkt. Wśród pań na prowadzenie wysunęła się Caroline Buchanan, która ma jednak tylko 2pkt przewagi nad Jordy Scott. Obecna klasyfikacja generalna wygląda tak: crankworx.com/results/series/2022-king-queen/

Kolejnymi zawodami będzie drugi wyścig zjazdowy podczas tegorocznego festiwalu Crankworx Rotorua i będzie to impreza RockShox Rotorua Downhill.

Co działo się na Crankworx Rotorua do tej pory?

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr