Jackson Goldstone to młoda gwiazda rowerowego zjazdu, który ma już na swoim koncie znaczące sukcesy. Niedawno po raz drugi triumfował w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata DH w kategorii juniorów, a teraz 18-letni Kanadyjczyk zwyciężył podczas najtrudniejszych zawodów zjazdowych na świecie. Warto zaznaczyć, że był to jego debiut na trasie zawodów Red Bull Hardline, które odbywają się w Walii.

Vincent Tupin / zdjęcie: Nathan Hughes

Red Bull Hardline 2022

Tegoroczna trasa Red Bull Hardline była jeszcze trudniejsza niż dotychczas, a i tak przed zawodami miała opinię jednej z najtrudniejszych na świecie. Dość powiedzieć, że bardziej odpowiednim sprzętem do jej pokonania jest motocykl krosowy, a nie rower zjazdowy.

Jim Monro / zdjęcie: Dan Griffiths

W tym roku na trasie znalazły się nowe przeszkody, które zastąpiły słynnego hipa. Pojawiła się ogromna przeszkoda on-off oraz dwa wielkie gapy mierzące po 27 metrów. Pierwszym zawodnikiem, który je zaliczył był Bernard Kerr, ale jego pierwsza próba zakończyła się spektakularną kraksą z wybuchem przedniego koła włącznie.

Na szczęście Bernard był w stanie kontynuować zawody i wygrał nawet kwalifikacje. Takiego szczęścia nie mieli za to Kaos Seagrave czy George Brannigan, którzy równie spektakularnie zakończyli swój udział w zawodach na nowych przeszkodach. Dodatkowym utrudnieniem była typowo brytyjska pogoda, która co chwilę moczyła trasę ulewnymi opadami.

Bernard Kerr / zdjęcie: Dan Griffiths

Po przejazdach kwalifikacyjnych Jackson znajdował się na trzeciej pozycji, a tuż przed nim byli dwaj weterani imprezy, Adam Brayton oraz trzykrotny zwycięzca Red Bull Hardline, Bernard Kerr. W przejeździe finałowym od samego początku to Goldstone nadawał ton i jego przewaga nad kolejnymi zawodnikami tylko rosła. Ostatecznie wpadł na metę z czasem 2:20.525 i wyprzedził dotychczasowego lidera, Joe Smitha, o ponad sześć sekund.

Jackson Goldstone / zdjęcie: Nathan Hughes

Dwóch ostatnich zawodników na trasie nie ustrzegło się jednak błędów i zarówno Brayton jak i Kerr zaliczyli upadki w kluczowej leśnej sekcji. Tym samym zwycięstwo debiutanta stało się faktem i Goldstone został zarazem najmłodszym zwycięzcą w historii imprezy.

Miałem dobry przejazd i od samego początku wszystko składało się w dobrą całość. Popełniłem mały błąd pośrodku trasy, ale i tak jestem bardzo zadowolony ze swojego przejazdu, bo bardzo chciałem wygrać. Zarazem jest mi przykro z powodu upadku chłopaków, bo liczyłem na bardziej zaciętą walkę.

Jackson Goldstone

Drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio Joe Smith oraz Taylor Vernon, którzy zaliczyli dobre przejazdy bez większych błędów. Dla Smitha było to już trzecie podium w historii jego startów podczas Red Bull Hardline.

Taylor Vernon / zdjęcie: Samantha Saskia-Dugon

Warto zaznaczyć, że w zawodach po ponad rocznej przerwie od jazdy na rowerze, wziął udział Gee Atherton. Tak długa przerwa była spowodowana zagrażającymi życiu obrażeniami podczas upadku w trakcie kręcenia filmu na pobliskich wzgórzach. Tym samym piąte miejsce dla zwycięzcy imprezy z 2018 roku było miłym powrotem do ścigania się.

Gee Atherton / zdjęcie: Nathan Hughes

W zawodach miała wziąć udział także pierwsza kobieta w historii. Jess Blewitt ostatecznie nie wystartowała w kwalifikacjach z powodu złamanego obojczyka, ale nie przeszkodziło jej to w zdobyciu nagrody BF Goodrich Rider of the Week, za jej postawę podczas treningów i przekraczanie własnych granic na tak trudnej trasie.

Jess Blewitt / zdjęcie: Nathan Hughes

Wyniki Red Bull Hardline 2022:

  1. Jackson Goldstone (Kanada) 2:20.525
  2. Joe Smith (Wielka Brytania) +6.518
  3. Taylor Vernon (Wielka Brytania) +6.559
  4. Ronan Dunne (Irlandia) +6.748
  5. Gee Atherton (Wielka Brytania) +7.831
  6. Sam Gale (Wielka Brytania) +8.377
  7. Jim Monro (Wielka Brytania) +8.405
  8. Harry Molloy (Wielka Brytania) +11.189
  9. Thibault Laly (Francja) +11.242
  10. Florent Payet (Francja) +16.911
Podium Red Bull Hardline: 2. Joe Smith, 1. Jackson Goldstone, 3. Taylor Vernon / zdjęcie: Samantha Saskia-Dugon

Zwycięski przejazd Jacksona:

YouTube player

Replay całych zawodów:

YouTube player