Wysoki poziom sportowy, techniczny tor, doskonała zabawa, wakacyjna pogoda! Tak można podsumować inauguracyjną rundę Nie Pompujesz – Nie Jedziesz, która odbyła się w minioną sobotę w malowniczej Kudowie–Zdroju i zgromadziła zawodników z całego kraju!

Kibice / zdjęcie: Adam Głosowic

Po długiej zimie wystartował największy w Polsce cykl zawodów na pumptrackach. W pięciu kategoriach na torze w Kudowie–Zdroju zawodnicy rozpoczęli rywalizację o tytuł najszybszego Polaka i najszybszej Polki w jeździe na pumptracku czyli Nie Pompujesz – Nie Jedziesz! O tym, że czeka nas znakomite ściganie pokazał na otwarciu Szymon Godziek, który efektownym backflipem otworzył tegoroczny cykl, w którym zawodnicy walczą o wyjazd na rundę eliminacyjną Mistrzostw Świata z Red Bullem! Pierwszy inauguracyjny wyścig rozpoczął Kajetan Rogowiec z kategorii KIDS, który na znak Burmistrz Miasta Kudowej–Zdroju Anety Potocznej i Przewodniczącego Rady Miasta Wojciecha Dusia ruszył po wyścigu i w końcowym rozrachunku zajął drugie miejsce w swojej kategorii!

Szymon Niedziela / zdjęcie: Adam Głosowic

Już pierwsze treningi pokazały, że kudowski tor zbudowany przez BT Project będzie bardzo wymagający. Techniczne oraz wąskie zakręty sprawiały trudność wielu zawodnikom i wymagały bardziej technicznej niż szybkiej jazdy. Pierwsza runda zweryfikowała także punkt regulaminowy nakazujący jazdy w kaskach typu full-face! Można zdecydowanie powiedzieć, że pełne kaski spełniły swoją rolę i pomimo kilku groźnych upadków odbyło się bez kontuzji i urazów!

Bardzo wyrównana rywalizacja toczyła się w kategorii PRO, gdzie nie można było wskazać zdecydowanego faworyta. Same wyścigi eliminacyjne pokazały, że tego dnia walka będzie bardzo zacięta. I tak też było o czym świadczy fakt, że triumfator Gustaw Dądela musiał „wypompować” najlepszy czas dnia w finałowym starcie, aby odnieść zwycięstwo! Na duże brawa zasługuje także Paweł Talar z Bike Universe Gravity Revolt, który zajął trzecie miejsce w najwyższej kategorii, a w roku ubiegłym startował jeszcze w kategorii Amator!

Piotr Talar / zdjęcie: Adam Głosowic

Podium w kategorii Kobiety opanowały reprezentantki klubu KS MMS Dendysski, które zajęły 1 i 3 miejsce. Tu jednak także byliśmy świadkami niesamowitych emocji i walki na setne sekundy, a w finałowym wyścigu drobny błąd Zuzanny Patyk spowodował jej upadek i dał zwycięstwo najlepszej tego dnia zawodniczce, czyli Oldze Biegun!

Najgłośniej jednak robiło się podczas kategorii Amator, kiedy to głośnym dopingiem miejscowi kibice wspierali swojego zawodnika Bogdana Seweryna. Reprezentant Kudowy–Zdroju musiał jednak uznać wyższość w finałowym biegu reprezentantowi Wrocławia – Kajetanowi Woźniakowi.

Piotr Paździórko / zdjęcie: Adam Głosowic

Dużo emocji wywołały wyścigi najmłodszych kategorii. W KIDS najmłodszy zawodnik liczył sobie 3,5 roku! To pokazuje, że rowery i pumptracki to znakomite miejsce do nauki rowerowego rzemiosła. Warto także wspomnieć tutaj także o dominacji dwóch zespołów. Wszystkie miejsca na podium zajęli zawodnicy SPARK Nowa Sól i GoBike.PRO Rybnik. Minimalnie lepsi okazali się jednak nowosolanie, którzy wywalczyli w sumie 4 medale!

Kajetan Rogowiec / zdjęcie: Adam Głosowic

Pierwsza runda pokazała, że tegoroczny cykl Nie Pompujesz – Nie Jedziesz będzie bardzo atrakcyjny i wyrównany. Walka w klasyfikacji generalnej z pewnością będzie toczyła się do ostatniej rundy tym bardziej, że w Kudowie–Zdroju punkty pogubili ubiegłoroczni zwycięzcy, czyli Bartosz Giemza i Jakub Wicher, a Anna Domagała z powodu upadku w treningu nie mogła rozpocząć rywalizacji. Ponadto dla ubiegłorocznych zwycięzców klasyfikacji Amator, czyli Dominika Kawulaka i Filipa Wieczorka sobotni start był pierwszym w kategorii PRO.

Mikołaj Snochowski / zdjęcie: Adam Głosowic

Sobotnia runda przeszła do historii. Tor w Kudowie–Zdroju okazał się znakomitym obiektem do ścigania. Warto zaznaczyć sobie to miejsce na mapie i odwiedzać podczas rowerowych i turystycznych wypraw! W samym cyklu czeka nas trzytygodniowa przerwa. Druga runda odbędzie się 29 maja w Żyrardowie.

Wyniki kategorii PRO:

 1. Gustaw Dądela (CST Accent MTB Team)
 2. Artur Więcławek (Bike Universe Gravity Revolt)
 3. Piotr Talar (Bike Universe Gravity Revolt)
Podium kat. PRO: 2. Artur Więcławek, 1. Gustaw Dądela, 3. Piotr Talar / zdjęcie: Adam Głosowic

Wyniki kategorii KOBIETY:

 1. Olga Biegun (KS MMS Dendysski)
 2. Zuzanna Patyk (Oświęcim)
 3. Helena Sawicka (KS MMS Dendysski)
Podium kat. KOBIETY: 2. Zuzanna Patyk, 1. Olga Biegun, 3. Helena Sawicka / zdjęcie: Adam Głosowic

Wyniki kategorii AMATOR:

 1. Kajetan Woźniak (Wrocław)
 2. Bogdan Seweryn (Kudowa – Zdrój)
 3. Kacper Górski (Pęgów)
Podium kat. AMATOR: 2. Bogdan Seweryn, 1. Kajetan Woźniak, 3. Kacper Górski

Wyniki kategorii JUNIOR:

 1. Szymon Niedziela (GoBike.PRO Rybnik)
 2. Dawid Terlikowski (SPARK Nowa Sól)
 3. Franciszek Sawka (SPARK Nowa Sól)
Podium kat. JUNIOR: 2. Dawid Terlikowski, 1. Szymon Niedziela, 3. Franciszek Sawka / zdjęcie: Adam Głosowic

Wyniki kategorii KIDS:

 1. Bartosz Łuciów (SPARK Nowa Sól)
 2. Kajetan Rogowiec (GoBike.PRO Rybnik)
 3. Ryszard Mikuła (SPARK Nowa Sól)
Podium kat. KIDS: 2. Kajetan Rogowiec, 1. Bartosz Łuciów, 3. Ryszard Mikuła / zdjęcie: Adam Głosowic

OC1 BIKER DNIA (za najlepszy czas dnia 26,20s)

 • Dądela Gustaw (CST Accent MTB Team)
Gustaw Dądela / zdjęcie: Adam Głosowic

Pełne wyniki oraz klasyfikację generalną cyklu można znaleźć tutaj:
43ride.com/wyniki-zawodow/pompuje-2022

O zawodach Nie Pompujesz – Nie Jedziesz

Oficjalna strona: pompuje.pl
Media: facebook, instagram, youtube