Czwarta runda tegorocznego Pucharu Świata DH odbyła się w szwajcarskim Lenzerheide i była częścią imprezy Bike Kingdom Games. Pogoda dopisała i nie pozostało nic innego jak ekscytować się emocjami związanymi z najważniejszą zjazdową serią na świecie.

Dakotah Norton / zdjęcie: Bartek Woliński

Juniorzy i juniorki

W rywalizacji juniorów na najwyższym stopniu podium po raz drugi w sezonie stanął Jackson Goldstone (Santa Cruz Syndicate), który o 1.5s był szybszy od Lachlana Stevensa-McNaba (Union). Na najniższym stopniu podium zawody ukończył Jordan Williams (Madison Saracen Factory Team). W zawodach wziął udział również Kacper Gawlak-Socka, jednak po kraksie w trakcie treningów musiał odpuścić udział w kwalifikacjach.

Jackson Goldstone / zdjęcie: Bartek Woliński

Wśród juniorek trzecie zwycięstwo w sezonie odniosła Gracey Hemstreet (Norco Factory Racing). Druga była zwyciężczyni trzeciej rundy w Leogangu, Pheobe Gale (Canyon Collective FMD), a trzecie miejsce zajęła Jenna Hastings (Pivot Factory Racing).

Podium juniorów: 2. Lachlan Stevens-McNab, 1. Jackson Goldstone, 3. Jordan Williams / zdjęcie: Bartek Woliński

Top 5 juniorów i juniorek:

 1. Jackson Goldstone 2:50.072 // Gracey Hemstreet 3:28.111
 2. Lachlan Stevens-McNab +1.513 // Phoebe Gale +1.848
 3. Jordan Williams +1.609 // Jenna Hastings +5.682
 4. Davide Cappello +5.699 // Izabela Yankova +6.775
 5. Bodhi Kuhn +6.002 // Aimi Kenyon +12.623

Klasyfikacja generalna (Top5):

 1. Jackson Goldstone 220pkt // Gracey Hemstreet 225pkt
 2. Jordan Williams 210pkt // Pheobe Gale 210pkt
 3. Lachlan Stevens-McNab 165pkt // Jenna Hastings 165pkt
 4. Remy Meier-Smith 158pkt // Izabela Yankova 115pkt
 5. Henri Kiefer 131pkt // Aimi Kenyon 115pkt
Rachel Atherton / zdjęcie: Bartek Woliński

Elita kobiet

Największym wydarzeniem w wyścigu pań był powrót Rachel Atherton (Continental Atherton), która stanęła na starcie po raz pierwszy od trzech lat. Powrót po poważnej kontuzji oraz ciąży był dość spontaniczną decyzją Rachel i pokazał, że wciąż może się ona liczyć w walce o czołowe lokaty. Zachowawczy i bezpieczny przejazd dał jej szóste miejsce, co jest dobrą prognozą przed kolejnymi startami.

Eleonora Farina / zdjęcie: Bartek Woliński

Z prowadzenia Rachel Atherton zepchnęła Vali Höll (RockShox Trek Race Team), która w drugim sektorze znów popełniła poważny błąd, ale świetna jazda w końcówce przyniosła jej piątą lokatę. Następnie na starcie pojawiły się Włoszki: Veronika Widmann (Madison Saracen Factory Team) oraz Eleonora Farina (MS Mondraker Team). O ile Widmann ukończyła zawody tuż za Atherton, to Farina objęła prowadzenie.

Monika Hrastnik / zdjęcie: Bartek Woliński

Kolejną zawodniczką na trasie była świeżo upieczona Mistrzyni Europy DH, Monika Hrastnik (Dorval AM Commencal). Niestety Słowenka nie dała rady pokonać świetnie dysponowanej tego dnia Fariny i musiała zadowolić się miejscem tuż za czołową trójką. W tym momencie walka toczyła się już tylko między Myriam Nicole (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction) oraz Camille Balanche (Dorval AM Commencal). Nicole zaliczyła świetny przejazd i objęła prowadzenie, więc wszystkie oczy skierowane były na zwyciężczynię kwalifikacji oraz aktualną liderkę klasyfikacji generalnej.

Myriam Nicole / zdjęcie: Bartek Woliński

Ostatecznie Balanche swoje szanse na zwycięstwo pogrzebała już w pierwszym sektorze, gdzie miała ponad 1.5s straty do Nicole i musiała zadowolić się tylko drugim miejscem. Tym samym wygrała Myriam Nicole, przed Camille Balanche i Eleonorą Fariną.

Camille Balanche / zdjęcie: Bartek Woliński

Top 5 elity kobiet:

 1. Myriam Nicole: 3:11.751
 2. Camille Balanche +4.419
 3. Eleonora Farina +8.433
 4. Monika Hrastnik +10.228
 5. Vali Höll +11.212
Podium elity kobiet: 4. Monika Hrastnik, 2. Camille Balanche, 1. Myriam Nicole, 3. Eleonora Farina, 5. Valentina Höll / zdjęcie: Bartek Woliński

Klasyfikacja generalna (Top5):

 1. Camille Balanche 895pkt
 2. Myriam Nicole 795pkt
 3. Vali Höll 586pkt
 4. Eleonora Farina 560pkt
 5. Monika Hrastnika 384pkt

Elita mężczyzn

Przed startem czołowej dwudziestki z kwalifikacji na prowadzeniu utrzymywał się Aaron Gwin (Intense Factory Racing), a tuż przed nim na długi czas fotel lidera okupował Tuhoto-Ariki Pene (MS Mondraker Team). Co ciekawe jego czas wciąż był gorszy od zwycięzcy juniorów, Jacksona Goldstone’a. Jackson ze swoim rezultatem 2:50.057 zająłby 7 miejsce w elicie! W zawodach wziął udział także nasz reprezentant, Wojciech Ranosz, ale po zajęciu 127 lokaty w eliminacjach nie dostał się do sobotnich finałów.

Aaron Gwin / zdjęcie: Bartek Woliński

Danny Hart (Cube Factory Racing) był bardzo blisko objęcia prowadzenia, ale ostatecznie skończył ze stratą 0.3s do Gwina i musiał zadowolić się 12 lokatą. Następnie na trasie pojawił się Angel Suarez Alonso (Commencal / 100%), ale spotkanie z drzewem zaprzepaściło dobry przejazd. Tuż po nim byliśmy świadkami rewelacyjnego przejazdu Finna Ilesa (Specialized Gravity), który wpadł na metę z 2.5s przewagi nad czasem Gwina i tym samym objął prowadzenie.

Greg Minnaar / zdjęcie: Bartek Woliński

Kolejnym zawodnikiem na trasie był Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate), który triumfował w Lenzerheide dwukrotnie (ostatni raz w 2017 roku). Miał dobry i płynny przejazd, ale to nie wystarczyło, aby pokonać Ilesa i na mecie zameldował się ze stratą 0.3s do prowadzącego Kanadyjczyka. Bernard Kerr (Pivot Factory Racing), Charlie Hatton (Continental Atherton) czy Thibaut Daprela (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction) to tylko część zawodników, którzy nie dali rady choćby zbliżyć się do czasu Ilesa, a na starcie było już mniej niż 10 zawodników.

Andreas Kolb / zdjęcie: Bartek Woliński

Najbliżej był Andreas Kolb (Continental Atherton), który w tym sezonie jest w rewelacyjnej formie. Miał świetny przejazd, ale ostatecznie znalazł się tuż za podium, ze stratą zaledwie 0.07s do trzeciego na mecie Grega Minnaara. Luca Shaw (Canyon Collective Factory Team) zaliczył glebę i odpadł z walki, a Benoit Coulanges (Dorval AM Commencal) musiał zadowolić się piątym miejscem, a na starcie zostało już tylko dwóch zawodników.

Finn Iles / zdjęcie: Bartek Woliński

Loris Vergier (Trek Factory Racing DH) zaliczył dobry i solidny przejazd, ale wystarczyło to na zaledwie szóste miejsce. W tym momencie wszystkie oczy skierowane były na aktualnego lidera klasyfikacji generalnej, Amaury’ego Pierrona (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction). Francuz jest w tym roku w gazie i do tej pory wygrał 2 z 3 rund. Od samego początku jechał bardzo dobrze i z każdym kolejnym sektorem powiększał przewagę, a na metę wpadł ostatecznie z 1.4s przewagi nad Iles’em i tym samym trzecie zwycięstwo w sezonie stało się faktem. Tym samym triumfował Pierron, przed Finnem Iles’em i Gregiem Minnaarem.

Amaury Pierron / zdjęcie: Bartek Woliński

Top 5 elity mężczyzn:

 1. Amaury Pierron: 2:47.153
 2. Finn Iles +1.402
 3. Greg Minnaar +1.705
 4. Andreas Kolb +1.712
 5. Benoit Coulanges +2.754
Podium elity mężczyzn: 4. Andreas Kolb, 2. Finn Iles, 1. Amaury Pierron, 3. Greg Minnaar, 5. Benoit Coulanges / zdjęcie: Bartek Woliński

Klasyfikacja generalna (Top5):

 1. Amaury Pierron 830pkt
 2. Matt Walker 556pkt
 3. Benoit Coulanges 515pkt
 4. Finn Iles 501pkt
 5. Danny Hart 466pkt
YouTube player

Co działo się w poprzednich rundach?

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com