Już za niewiele ponad dwa tygodnie odbędzie się pierwsza runda tegorocznego iXS Pucharu Europy DH, która odbędzie się w dniach 1-3 kwietnia w chorwackim Losinj. Tym samym rozpoczyna się jubileuszowy, dwudziesty sezon iXS Pucharu Europy DH, a po raz pierwszy odbędzie się w Chorwacji.

Do tej pory Losinj było świadkiem zaledwie jednych zawodów, ale za to najwyższej rangi. W 2018 roku odbyła się tu inauguracja Pucharu Świata DH, a najszybsi wtedy okazali się Aaron Gwin i Myriam Nicole. Kolejne zmagania miały mieć miejsce w sezonie 2020, ale wybuch światowej pandemii koronawirusa pokrzyżował plany organizatorom i zawody ostatecznie zostały odwołane.

iXS Puchar Europy DH 2022

Zaledwie tydzień przed startem sezonu iXS Pucharu Europy DH we francuskim Lourdes odbędą się zawody pierwszej rundy Pucharu Świata DH, a najlepsi zawodnicy na świecie obecnie głównie trenują w Portugalii, aby jak najlepiej przygotować się do nadchodzących zmagań. Czy zdecydują się także na start w Chorwacji?

Losinj, Chorwacja

Lokalizacja pierwszej rundy jest wręcz unikalna i nigdzie indziej zawodnicy nie będą mieli takich widoków i klimatu. Chorwacka wyspa będzie gościć zawodników i zaoferuje im najbardziej słoneczne miejsce w Europie o tej porze roku. Same zawody zlokalizowane zostały w zabytkowym mieście Veli Lošinj, w którym na co dzień zamieszkuje niewiele ponad 1000 mieszkańców. Najbliższym większym miastem jest zlokalizowane 3 kilometry obok Mali Lošinj, gdzie mieszka 8000 osób.

Trasa

Jeśli chcecie znaleźć trasę z większą ilością kamieni, to najprawdopodobniej Wam się to nie uda. Już podczas pierwszej imprezy w 2018 roku niektórzy zawodnicy byli w szoku jak wiele jest tu kamieni, a momentami trasa wiedzie tylko po nich. Jeśli dołożymy do tego wspaniałą pogodę i widoki, to otrzymujemy prawie perfekcyjny start sezonu. Sama trasa jest bardzo krótka i rozpoczyna się sekcją hop, by następnie szybko przejść w wąskie i kamieniste przesmyki. Kolejne sekcje to niekończące się kamienie i przejazdy między zabytkowymi murami wioski, a trasa kończy się miejskim sprintem aż do mariny.

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).

Oficjalna strona:
ixsdownhillcup.com
Media:
facebook, instagram, youtube