Najważniejsze freeride’owe zawody na świecie powracają! Już 21-go października na pustyni w Utah ponownie zmierzą się najlepsi zawodnicy na świecie, a wśród nich znalazł się także Szymon Godziek! Będzie to już szesnasta edycja tej legendarnej imprezy, a polski oddział Red Bulla przygotował dla Was wspólne oglądanie.

Szymon Godziek / zdjęcie: Bartek Woliński

Red Bull Rampage 2022

Jeśli jakimś cudem jeszcze nie słyszeliście o zawodach Red Bull Rampage, to spieszymy z wyjaśnieniem na czym one polegają. Impreza odbywa się na pustyni w Utah, USA. Każdy z zawodników, aby wykonać przejazdy finałowe, wpierw musi sobie przygotować swoją linię przejazdu, w czym pomaga mu ekipa dwóch kopaczy. Do dyspozycji mają tylko podstawowe narzędzia i wszystko to co znajdą w strefie zawodów. Dozwolone jest łączenie sił z innymi zawodnikami, co przekłada się czasem na bardzo spektakularne przeszkody. Czas na stworzenie linii to tydzień poprzedzający zawody.

Marcin Rot i Szymon Godziek / zdjęcie: Bartek Woliński

W samej imprezie weźmie udział 18 zawodników, a ich pełną listę znajdziecie w tym miejscu. Tytułu z zeszłego roku będzie bronił Brandon Semenuk, który wygrał również edycję w sezonie 2019. Tym samym Kanadyjczyk ma szansę zostać pierwszym zawodnikiem w historii imprezy, który wygra trzy imprezy z rzędu. Czy mu to się uda?

Brandon Semenuk / zdjęcie: Long Nguyen

Tegoroczne zawody wracają także w miejsce, gdzie były rozgrywane w przeszłości. Tym samym zawodnicy będą mogli przypomnieć sobie jedne z najbardziej pamiętnych momentów w historii Red Bull Rampage oraz spróbować wykorzystać je w swoich przejazdach.

Strefa, gdzie zostaną rozegrane zawody w 2022 roku zlokalizowana jest niedaleko Virgin w Utah, w strefie gdzie rozgrywane były zawody w latach 2008-2013. Po 4-letniej przerwie po raz pierwszy odbyły się tu w 2008 roku, a następnie rozgrywane były w latach 2010, 2012 oraz 2013.

To właśnie w tym rejonie miały miejsce jedne z najbardziej rozpoznawalnych momentów w historii Red Bull Rampage. Od słynnego transferu Gee Athertona z 2010 roku, po wielką 360-kę z dropa Oakley Icon Sender Cama Zinka w tym samym roku. Warto wspomnieć także legendarnego backflipa nad kanionem Kelly’ego McGarry’ego w 2013 roku, a właśnie ta przeszkoda powróci także w sezonie 2022. Tym razem zostanie jednak zbudowana z ziemi i dostosowana zostanie do współczesnych wymagań, dzięki czemu zawodnicy będą mogli poczuć się trochę bezpieczniej nad ponad 12-metrową przepaścią.

Organizatorzy Red Bull Rampage

Na miejscu jest już nasz zawodnik Szymon Godziek, który wraz z Marcinem Rotem oraz Clemensem Kaudelą, będzie przygotowywał swoją linię na zawody. Za obsługę foto odpowiada z kolei Bartek Woliński, także zdecydowanie polecamy obserwowanie profilów instagramowych ekipy, ponieważ z całą pewnością będą tam się pojawiać materiały z przygotowań do wielkiej imprezy.

Szymon Godziek / zdjęcie: Bartek Woliński

Transmisja i spotkanie w kinie

Tradycyjnie transmisję z zawodów przeprowadzi Red Bull TV, a dla polskich kibiców przygotowana została niespodzianka. Otóż w piątek 21.10 w katowickim kinie Kosmos (bilety po 25zł) odbędzie się cała impreza poświęcona Red Bull Rampage. Oprócz transmisji głównych zawodów w planach jest także premierowy pokaz filmu Red Bull Bike Part 2.0, panele eksperckie, a po zawodach odbędzie się afterparty. Więcej informacji znajdziecie na stronie redbull.pl/rampage.

Szymon Godziek / zdjęcie: Bartek Woliński

Kino Kosmos, 21 października – program:

  • 16:00 – Rozpoczęcie wydarzenia, Kino Kosmos, ul. Sokolska 66, Katowice
  • 16:15 – Premiera filmu „Red Bull Bike Part 2.0”
  • 16:30 – Dyskusja o projekcie Red Bull Bike Part z udziałem gości specjalnych
  • 17:10 – Przerwa
  • 17:30 – Porozmawiajmy o Red Bull Rampage – studio z udziałem ekspertów rowerowych
  • 18:30 – Przerwa
  • 19:00 – studio na żywo z Utah oraz transmisja z Red Bull Rampage z polskim komentarzem*
  • Ok. 22:20 – Zakończenie wydarzenia*
  • 22:30 – Afterparty w klubie Rajzefiber: 3 Maja 23, Katowice – z voucherem rozdawanym w kasie kina wstęp i drink na barze gratis!
  • * – dokładne godziny mogą ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe
Szymon Godziek / zdjęcie: Catherine Aeppel