W środku wakacyjnego okresu wracają zjazdowe emocje i już w najbliższy weekend odbędzie się szósta runda tegorocznego Pucharu Świata DH. W tej części sezonu zawodnicy przenoszą się do Ameryki Północnej, aby rozegrać dwie rundy, które będą ostatnim sprawdzianem przed zaplanowanymi na koniec sierpnia Mistrzostwami Świata DH we francuskim Les Gets. Tym samym szósta runda odbędzie się w amerykańskim Snowshoe, a runda numer siedem zostanie rozegrana w kanadyjskim Mont-Sainte-Anne.

Troy Brosnan, Puchar Świata DH 2021, Snowshoe / zdjęcie: Bartek Woliński

Puchar Świata DH 2022 #6

Snowshoe zadebiutowało w cyklu Pucharu Świata DH w 2019 roku i od razu zostało bardzo dobrze przyjęte zarówno przez zawodników jak i kibiców. Potem nastąpiła roczna przerwa, a w 2021 roku odbyła się tu finałowa podwójna runda. Podwójne zawody na koniec sezonu przyniosły nie tylko mnóstwo emocji, ale również sporo niespodziewanych rezultatów. O ile wśród pań dwukrotnie triumfowała tu Valentina Höll, to w rywalizacji mężczyzn wpierw najszybszy okazał się Reece Wilson, a na sam koniec wygrał Loic Bruni.

Reece Wilson, Puchar Świata DH 2021, Snowshoe / zdjęcie: Bartek Wolińskiuse only //

Trasa

Zawody w Zachodniej Virginii w 2019 roku były zarazem wielkim powrotem cyklu do USA. Poprzednio impreza tej rangi na kontynencie amerykańskim odbyła się w 2015 roku w Windham. Specjalnie na debiut wybudowano tu kompletnie nową trasę zjazdową i od tego czasu nie wprowadzano żadnych zmian.

Co działo się podczas poprzednich zawodów w Snowshoe?

YouTube player
YouTube player

Faworyci

Wśród pań trwa zacięta walka o końcowy triumf w klasyfikacji generalnej, a pierwsze dwie zawodniczki dzieli niecałe 200pkt. Na prowadzeniu znajduje się Camille Balanche (Dorval AM Commencal), która zdobyła 1085pkt, a po piętach depcze jej Myriam Nicole (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction) z 905pkt. Tuż za nimi znajduje się Valentina Höll (RockShox Trek Race Team), która uzbierała 811pkt.

Camille Balanche, Puchar Świata DH 2022, Vallnord / zdjęcie: Bartek Woliński

W rywalizacji panów wydaje się, że sprawa końcowego triumfu jest już rozstrzygnięta. Prowadzący w klasyfikacji generalnej Amaury Pierron (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction) zdobył już 930pkt i przeszkodzić w zdobywaniu kolejnych punktów może mu chyba tylko kontuzja. Drugi w klasyfikacji generalnej Finn Iles (Specialized Gravity) zdobył 666pkt, a tuż za nim plasuje się Loris Vergier (Trek Factory Racing DH), który ma 655pkt.

Amaury Pierron, Puchar Świata DH 2022, Lenzerheide / zdjęcie: Bartek Woliński

Harmonogram

 • 28 lipiec, czwartek
  • 8.45-11.15 treningi grupa B
  • 11.15-12.30 – treningi grupa A i B
  • 12.45-15.15 treningi grupa A
  • 15.30-17.00 treningi z pomiarem czasu
 • 29 lipiec, piątek
  • 8.45-10.15 treningi grupa B
  • 10.15-11.45 treningi grupa A
  • 12.15 kwalifikacje juniorki
  • 12.30 kwalifikacje juniorzy
  • 13.30 kwalifikacje elita kobiet
  • 14.00 kwalifikacje elita mężczyzn
 • 30 lipiec, sobota

Co działo się w poprzednich rundach?

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com