Już w najbliższy weekend w austriackim Leogangu odbędzie się trzecia runda tegorocznego Pucharu Świata DH. Areną zmagań najlepszych zawodników i zawodniczek na świecie po raz kolejny będzie słynna trasa Speedster. Czego możemy się spodziewać w nadchodzący weekend?

Laurie Greenland / zdjęcie: Bartek Woliński @Red Bull

Puchar Świata DH #3

W ubiegłym sezonie Leogang inaugurował sezon i tradycyjnie już pogoda nie dopisała. Może nie była to totalna apokalipsa jak podczas Mistrzostw Świata DH w 2020 roku, ale warunki i tak były dalekie od idealnych. O ile bardziej otwarta część trasy była w miarę sucha i nie stwarzała większych problemów, to leśna sekcja nazwana na cześć lokalnej zawodniczki, Valentiny Höll, była pełna błota i śliskich korzeni. W takich warunkach najlepsi okazali się Troy Brosnan i Camille Balanche.

YouTube player

Trasa

Główną trasą zawodów jest słynna linia „Speedster”, która jest jedną z tras Bike Parku Leogang. Ta mierząca 2600m i posiadająca 468m przewyższenia była świadkiem wielu niesamowitych wydarzeń, dramatów i szczęśliwych chwil. Od kilku sezonów organizatorzy przygotowali leśną odnogę „Valis Hölle” (900m długości, 198m przewyższenia), która prawdopodobnie jest najtrudniejszą i najbardziej stromą trasą w całym kompleksie. Tradycyjnie możemy spodziewać się delikatnych wariacji trasy, które przeprowadzane są innym otaśmowaniem czy zmienionym przebiegiem linii.

Amaury Pierron / zdjęcie: Bartek Woliński

Faworyci

W tegorocznym sezonie głównym faworytem do zwycięstwa jest Amaury Pierron (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction), który wygrał w tym sezonie dwukrotnie i znajduje się w niesamowitej formie. Z kolei wśród pań z całą pewnością najgroźniejsza będzie Camille Balanche (Dorval AM Commencal), która triumfowała w Leogangu zarówno na Mistrzostwach Świata DH w 2020 roku, jak i na inaugurację sezonu 2021. W tym sezonie odniosła zwycięstwo w trakcie pierwszej rundy w Lourdes, a w Fort William była druga.

Camille Balanche / zdjęcie: Bartek Woliński @ Red Bull

Harmonogram imprezy:

 • 9 czerwiec, czwartek
  • 8.45-17.00 treningi
 • 10 czerwiec, piątek
  • 8.45-11.45 treningi
  • 12.15 kwalifikacje juniorki
  • 12.30 kwalifikacje juniorzy
  • 13.30 kwalifikacje elita kobiet
  • 14.00 kwalifikacje elita mężczyzn
 • 11 czerwiec, sobota

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com