Mniej więcej w połowie 2022 roku gruchnęła wiadomość, że przyszłoroczny Puchar Świata DH oraz seria Enduro World Series doczekają się ogromnych zmian. Związane to jest przede wszystkim z wykupieniem wyłączności na transmisje z zawodów przez grupę Warner Bros. Discovery (WBD). Wiadome było, że będzie coś majstrowane także przy samym formacie zawodów, a później okazało się, że kalendarz obydwu serii pokrywa się w znacznym stopniu. Teraz przyszła pora na ogłoszenie kolejnych zmian.

Nina Hoffmann, Puchar Świata DH 2022, Val di Sole / zdjęcie: Bartek Woliński

Enduro World Series to teraz Puchar Świata Enduro

Najważniejszą zmianą jest włączenie Enduro World Series do oficjalnego cyklu UCI, a to oznacza, że zmieni się również nazwa. Od sezonu 2023 będzie to seria UCI Mountain Bike Enduro World Cup, czyli po prostu Puchar Świata Enduro. Tym samym zmianie ulegnie również format zawodów, który teraz będzie jednodniowy, a punkty będą przyznawane m.in. za wyniki na konkretnych odcinkach. Z kolei na ostatnim etapie kolejność startowa zostanie odwrócona, a lider wyścigu pojedzie jako ostatni.

Jesse Melamed, Enduro World Series 2022, Val di Fassa Trentino

Do serii Pucharu Świata Enduro została włączona również seria E-EWS, a to oznacza, że zawodnicy startujący na rowerach elektrycznych również będą walczyć w oficjalnej serii pod egidą UCI.

Kolarstwo górskie w ostatnich latach weszło na niesamowicie wysoki poziom i wciąż ewoluuje. W przyszłym sezonie wprowadzamy sporo fundamentalnych zmian, a to wszystko po to, aby każde zawody były prawdziwym świętem fanów MTB.

Nowy format półfinałów w zjeździe, objęcie transmisją dodatkowych kategorii czy włączenie enduro do cyklu Pucharu Świata to prawdziwa rewolucja, która z pewnością przyczyni się do jeszcze większej popularyzacji kolarstwa górskiego na świecie.

Chris Ball, CEO ESO Sports

Zmiana formatu Pucharu Świata DH

Największą zmianą w przyszłorocznym Pucharze Świata DH będzie wprowadzenie tzw. półfinałów. Nie wiemy jak dokładnie będzie to wyglądać, ale z informacji prasowej UCI można wywnioskować, że po kwalifikacjach do głównych zawodów przystąpi 60 zawodników z elity mężczyzn oraz 15 pań z elity kobiet. Następnie wyłoniona zostanie grupa 40 najlepszych zawodników i zawodniczek (30 elita mężczyzn i 10 elita kobiet), którzy powalczą o końcowe zwycięstwo.

Jackson Goldstone, Puchar Świata DH 2022, Lenzerheide / zdjęcie: Bartek Woliński

Puchar Świata DH organizowany jest przez UCI już ponad 30 lat. Teraz do tej elitarnej serii dołączają także zawody enduro, a także e-enduro. Zmienione zostały formaty, które z pewnością przyniosą wiele nowości i świeżości w ściganie, które wejdzie na jeszcze wyższy poziom.

Z kolei dzięki współpracy z Warner Bros. Discovery, transmisja z imprez będzie jeszcze lepsza i z pewnością przyciągnie nowych widzów. Dzięki tym i innym zmianom w UCI nie możemy się doczekać startu sezonu 2023!

David Lappartient, prezydent UCI
Greg Minnaar, Puchar Świata DH 2022, Snowshoe / zdjęcie: Red Bull

Puchar Świata DH 2023

 1. runda – 9-10 czerwiec – Lenzerheide, Szwajcaria
 2. runda – 15-18 czerwiec – Leogang, Austria
 3. runda – 30 czerwiec-2 lipiec – Val di Sole, Włochy
  • Mistrzostwa Świata – 3-13 sierpień – Fort William, Szkocja
 4. runda – 23-27 sierpień – Vallnord, Andora
 5. runda – 1-3 wrzesień – Loudenvielle, Francja
 6. runda – 7-17 wrzesień – miejsce do potwierdzenia, Francja
 7. runda – 28 wrzesień-1 październik – Snowshoe, USA
 8. runda – 6-8 październik – Mont-Sainte-Anne, Kanada
Isabeau Courdurier, Enduro World Series 2022, Loudenvielle

Enduro World Series 2023

 1. runda – 25-26 marzec – Maydena, Tasmania, Australia
 2. runda – 1-2 kwiecień – Derby, Tasmania, Australia
 3. runda – 3-4 czerwiec – Finale Ligure, Włochy
 4. runda – 15-18 czerwiec – Leogang, Austria
 5. runda – 24-25 czerwiec – Val di Fassa Trentino, Włochy
 6. runda – 1-3 wrzesień – Loudenvielle, Francja
 7. runda – 7-17 wrzesień – miejsce do potwierdzenia, Francja

Zawodnicy, którzy będą chcieli ścigać się w Pucharze Świata w nadchodzącym sezonie mogą zapoznać się ze zmianami w regulaminie w tym miejscu. Zmiany obowiązują od 1-go stycznia 2023. Z kolei pełen terminarz przyszłorocznych serii zostanie potwierdzony tuż przed świętami.

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.

Oficjalna strona:
enduroworldseries.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube