UCI oraz grupa medialna Warner Bros. opublikowały właśnie kalendarz imprez Pucharu Świata DH oraz Enduro World Series na przyszły sezon. W oczy rzuca się przede wszystkim zbieżność imprez, które odbywać się będą w większości w tych samych terminach w tych samych miejscach. Oznacza to nie tylko większe wyzwania logistyczne dla organizatorów, ale również w swoim założeniu powinno zmniejszyć koszty podróży dla zawodników, zespołów i kibiców.

Greg Minnaar, Puchar Świata DH 2022, Snowshoe / zdjęcie: Red Bull

Z całą pewnością będzie to bardzo ciekawy sezon, ponieważ zmagania w Pucharze Świata DH rozpoczną się dopiero w czerwcu, a skończą w październiku. Z kolei zawodnicy enduro będą rywalizować od marca do września. Nie wiadomo natomiast jak będą wyglądały relacje TV z zawodów, ponieważ jedyną pewną rzeczą jest fakt, że Red Bull TV nie będzie już transmitować zawodów, a Rob Warner nie będzie ich komentować. Z drugiej strony grupa Discovery, która nabyła prawa do transmisji przez najbliższe kilka lat posiada odpowiednie zaplecze, aby przygotować transmisje na najwyższym światowym poziomie.

Isabeau Courdurier, Enduro World Series @ Crankworx Whistler 2019 / zdjęcie: Fraser Britton

Puchar Świata DH 2023

 1. runda – 3-4 czerwiec – Lenzerheide, Szwajcaria
 2. runda – 15-18 czerwiec – Leogang, Austria
 3. runda – 30 czerwiec-2 lipiec – Val di Sole, Włochy
  • Mistrzostwa Świata – 3-13 sierpień – Fort William, Szkocja
 4. runda – 23-27 sierpień – Vallnord, Andora
 5. runda – 1-3 wrzesień – Loudenvielle, Francja
 6. runda – 7-17 wrzesień – Les Portes du Soleil, Francja
 7. runda – 28 wrzesień-1 październik – Snowshoe, USA
 8. runda – 6-8 październik – Mont-Sainte-Anne, Kanada

Enduro World Series 2023

 1. runda – 25-26 marzec – Maydena, Tasmania, Australia
 2. runda – 1-2 kwiecień – Derby, Tasmania, Australia
 3. runda – 3-4 czerwiec – Finale Ligure, Włochy
 4. runda – 15-18 czerwiec – Leogang, Austria
 5. runda – 24-25 czerwiec – Val di Fassa Trentino, Włochy
 6. runda – 1-3 wrzesień – Loudenvielle, Francja
 7. runda – 7-17 wrzesień – Les Gets, Chatel, Morzine, Francja

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.

Oficjalna strona:
enduroworldseries.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube