Great Days to ciekawy i bardzo klimatyczny festiwal organizowany co roku w Livigno. Jest to impreza nastawiona na spędzenie przyjemnego czasu na rowerach, bez zbędnego ciśnienia towarzyszącego tradycyjnym zawodom rowerowym. W 2021 r. miałem już okazję uczestniczyć w poprzedniej edycji „Cudownych Dni” i spodobało mi się na tyle, że bardzo chętnie tu wróciłem w kolejnym roku. Razem z ekipą z Jafi Sport oraz Ale Jazda wiedzieliśmy już mniej więcej czego możemy się spodziewać, ale w planie imprezy pojawiły się też pewne nowości. Ponownie mieliśmy okazję pojeździć z prawdziwą legendą rowerowej sceny MTB, czyli z Hansem „No Way” Rey’em. Dużą dawkę dobrej jazdy uzupełniły koncerty z muzyką na żywo, pyszna lokalna kuchnia oraz piękne widoki na włoskie Alpy. Zapraszam Was na relację z tego, co działo się podczas Great Days 2022.

YouTube player

Great Days 2022 – Co to za impreza?

Great Days to festiwal skierowany do rowerzystów górskich, o różnym poziomie zaawansowania. Odbywa się w ośrodku Carosello 3000 we włoskim Livigno, który znany jest z alpejskich flow line’ów, które ciągną się kilometrami, oferując spektakularne widoki. Impreza trwa 3 dni, a jej format skupia się na jeździe przygodowej, a nie typowo zawodniczej. Główny nacisk kładziony jest na luźny klimat i dobrą zabawę zarówno na rowerze, jak i po nim. Większość jazdy odbywa się wspólnie ze wszystkimi uczestnikami lub w kilkuosobowych grupach. Nie ma tu żadnych podziałów ze względu na wiek, zaawansowanie czy sprzęt. Organizatorzy Great Days oraz ośrodek Carosello tak samo chętnie przywitają osoby na rowerach elektrycznych, jak i tych bez wspomagania. Każdego dnia na uczestników czeka after party, gdzie można się zintegrować jeszcze bardziej przy lokalnych specjałach oraz muzyce na żywo. W dużym skrócie, jeśli chcecie po prostu miło pojeździć, bez ciśnienia, a do tego w doborowym towarzystwie i w pięknych okolicznościach przyrody, to festiwal Great Days jest właśnie dla Was.

Great Days 2022 – Dzień 1 – Wycieczka na zachód słońca z Hansem Reyem

Great Days 2022 rozpoczął się w piątek 29 lipca. W ciągu dnia był czas na rozjazd po trasach ośrodka Carosello 3000. Start festiwalu odbył się o godzinie 18:00, czyli już po oficjalnym zamknięciu wyciągów. To właśnie wtedy, wszyscy razem ruszamy na zachód słońca. Wycieczkę prowadzi sam Hansa Rey. Niestety tym razem prognozy pogody były bezlitosne i o ile w ciągu dnia było sucho i słonecznie, to na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia, przywędrowała dość konkretna ulewa. Na szczęście bliżej godziny oficjalnego startu pogoda poprawiała się i choć dalej było mokro to przynajmniej już nie padało. Ostatecznie niestety oryginalnie przygotowana trasa została nieco skrócona, ale tak czy inaczej gondola Carosello 3000 wywiozła nas na górę. Zamiast trawersować całą górną część ośrodka, ruszyliśmy szybciej w dół trasami H-Dream oraz linią Blueberry, które zagwarantowały solidny, kilkunastominutowy zjazd. Całej grupie przewodził oczywiście Hans Rey, który zawiózł nas prosto do restauracji Allegra, gdzie czekała nas pierwsza impreza integracyjna. Nieco ubłoceni ale szczęśliwi, chętnie skorzystaliśmy z lokalnych przysmaków oraz kuponów na drinki.

Great Days 2022 – Dzień 2 – Tutti Frutti Team Challange

Dzień drugi festiwalu to wyzwanie drużynowe. Start Tutti Frutti team Challange był o godzinie 10:00, więc spokojnie mieliśmy czas na dojście do siebie po wcześniejszej integracji. Rano każda z 17. zgłoszonych drużyn dostała specjalną mapę, na której znajdowała się lista zadań do wypełnienia. Podstawą jazdy tego dnia jest wycieczka Tutti Frutti, którą zaprojektował Hans Rey. Łączy ona w sumie 10 różnych tras, o łącznej długości 45 km i przewyższeniu ok. 3500 metrów. Oczywiście w jeździe wspomagają nas gondole oraz wyciąg krzesełkowy ośrodka Carosello 3000, dzięki czemu podjazdów jest niewiele. Za każdy przejechany odcinek przyznawane są punkty, ale liczy się również spostrzegawczość. Dodatkowy bonus można zdobyć za wypatrzenie „dziwnych” rzeczy, które zostały umieszczone przez organizatorów, konkretnych zwierząt lub np. za „Zdjęcie z człowiekiem w klapkach”, czy kąpiel w górskiej rzece. Punkty podliczane są na podstawie zdjęć zamieszczonych w aplikacji Instagram i oznaczonych odpowiednimi tagami.

My zebraliśmy się polską ekipą w Team Jafi. Gdy wybiła godzina 10:00 ruszyliśmy gondolą do góry. Po naszej zeszłorocznej wpadce po błędnym założeniu, że liczenie punktów trwa niemal do końca dnia, tym razem wiedzieliśmy, że musimy się wyrobić do godziny 16. Zabawa skonstruowana jest tak, że raczej nie ma opcji, żeby zgarnąć wszystkie punkty i trzeba nieco pokombinować, aby wszystko ładnie ze sobą zgrać. Oczywiście chcieliśmy też jak najwięcej pojeździć. Ostatecznie udało nam się zaliczyć pełną wycieczkę Tutti Frutti, włącznie z wjazdem na szczyt Madonon oraz ciekawym zjazdem doliną Federia. Był dobry klimat, mnóstwo przepięknych widoków, piwko w dolinie Federia oraz przyjemne pociągi drużynowe na flowowych trasach Roller Coaster czy Blueberry. Tym razem nawet udało nam się zdążyć na podliczenie punktów i rozdanie nagród. Co warto podkreślić, to fakt, że absolutnie każda startująca drużyna miała swoją chwilę chwały, oraz otrzymała upominki od organizatorów. Naszej drużynie udało się wyprzedzić team Hansa Reya i ostatecznie zająć drugie miejsce. Popołudniowe rozdanie nagród było dopiero rozgrzewką, ponieważ główną atrakcją wieczoru był koncert w Pubie Marcos. Tam cztery niepozorne dziewczyny z zespołu Saving Peach dały dobrego czadu.

Great Days 2022 – Dzień 3 – Avalanche lub E-bike trip

Trzeciego dnia festiwalu Great Days można było wybrać wycieczkę po okolicy na elektrykach prowadzoną przez Hansa Reya. Drugą opcją, na którą nasza ekipa się zdecydowała, był wyścig w formie Avalanche. Wyjątkowość tej formy zjazdu polega na wspólnym starcie wszystkich chętnych. Zanim jednak przystąpiliśmy do głównego wyścigu to czekały nas eliminacje. Konkretniej były to wyścigi losowo wybranymi piątkami zawodników trasą Blueberry. Nie ma tu żadnego pomiaru czasu, po prostu zawodnicy startują w jednym momencie i wygrywa ten kto pierwszy przekroczy linię mety przy dolnej stacji gondoli. Mój osobisty kiepski start zaowocował tym, że na krętej trasie musiałem wyprzedzić 3 zawodników, ale pomimo dość zaciętej (ale bezpiecznej) walki udało mi się ukończyć kwalifikacje na pierwszym miejscu. Do głównego biegu finałowego przechodzili wszyscy chętni, a ten pierwszy miał za zadanie tylko wyznaczyć kolejność układania rowerów na miejscu wspólnego startu. Główny start został ustawiony niedaleko górnej stacji wyciągu. Krótki szeroki fragment poprowadzony na dziko wpadał prosto na trasę Bikers United, która potem przechodziła płynnie w Blueberry. Taki wariant oferował prawie 1000 metrów przewyższenia i kilkanaście minut konkretnego zjazdu.

Po sygnale startowym rozpoczęła się tytułowa lawina i wszyscy biegiem rzuciliśmy się po swoje rowery, oraz do pierwszego zjazdu. Ten był stromy i luźny, ale na szczęście szeroki, więc pozwolił choć trochę ustalić kolejność przed wjechaniem na wąskiego singla. W sumie było nas tam z 30-40 startujących więc działo się sporo. Część osób zaczęło dość konkretnie ścinać krętą trasę, więc momentami z łatwego singla zrobił się ciekawy freeride. Ja znów na starcie zostałem z tyłu, natomiast Remek z naszej ekipy szybko wysunął się na przód i jako doświadczony zawodnik DH i 4x zaczął konkretnie cisnąć. Niestety na jednej z sekcji zakrętów trochę zbyt mocno, co przepłacił dość konkretnym dzwonem. Widząc, co się dzieje, zatrzymaliśmy się aby mu pomóc, więc żaden z nas ostatecznie nie ukończył wyścigu. Na szczęście stało się to blisko środkowej stacji gondoli, więc sprawnie została zorganizowana pomoc.

Great Days 2022 – Party in the Woods

Na zakończenie festiwalu został jeszcze jeden punkt programu, a mianowicie impreza w środku lasu. Na potrzeby Great Days przy jednym z małych schronisk górskich, nieco oddalonym od głównych stoków ośrodka Carosello, został rozpalony grill. Lokalne przysmaki popite zimnym piwkiem, przy akompaniamencie chilloutowej muzyki i w otoczeniu pięknych alpejskich widoków, smakowały absolutnie bezbłędnie. Na koniec zostało jeszcze rozdanie nagród za wyścig. Zanim nastąpiło oficjalne pożegnanie, to każdy z obecnych mógł załapać się na gadżety od sponsorów eventu. Dla naszej ekipy nie był to może najlepszy dzień z możliwych, ale tak czy inaczej każdy z nas będzie dobrze wspominał spędzony tu czas. Mi osobiście bardzo podoba się taka koncepcja wspólnej, ale dość luźnej jazdy i zabawy na rowerze w międzynarodowym gronie ludzi o podobnej zajawce. Jeśli tylko będę miał taką możliwość, to z chęcią wrócę do Livigno na kolejny festiwal Great Days, który odbędzie się w dniach 21-23.07.2023.

Great Days – uczestnictwo

Great Days to impreza skierowana do rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania. Żeby dobrze wykorzystać potencjał ośrodka Carosello 3000 wystarczy, że dość swobodnie czujecie się na single trailach i trasach typu flow z muldami i bandami. Zdecydowana większość z nich jest łatwa i nie zawiera trudnych technicznie elementów, takich jak skoki czy dropy. Nie ma tu również bardzo wielkich stromizn. Bardziej doświadczeni rowerzyści jednak też nie będą narzekać na nudę, bo jest gdzie się rozpędzić. Przy rozległych widokach na Alpy, nie można tylko mieć lęku przestrzeni. Aby wziąć udział w Great Days trzeba zarejestrować się przez stronę ośrodka Carosello 3000. Dostępny jest tam pełen pakiet na cały festiwal, ale też pojedyncze, na każdy oddzielny dzień imprezy. Nie ma tu żadnych specjalnych podziałów na wiek czy sprzęt. Wszyscy jeżdżą i bawią się razem. Zalecanym rowerem do jazdy tutaj jest najbardziej uniwersalny All Mountain lub Enduro. Spokojnie może to być nawet hardtail. Ośrodek Carosello 3000 oraz organizatorzy Great Days z miłą chęcią przywitają też każdą osobę na rowerze elektrycznym. Jeśli nastawiasz się tylko na ambitne zjazdy i chciałbyś przyjechać tu na konkretnej zjazdówce, to raczej odpuść i skieruj się do sąsiedniego Bike Parku Mottolino, albo wypożycz sprzęt Enduro/All Mountain na miejscu. Podczas wycieczek, czasem trzeba trochę popedałować, ale zdecydowanie warto.

Great Days 2022 – Podsumowanie

Była to moja druga wizyta w Livigno oraz drugi raz na festiwalu Great Days (relacja z roku 2021), ale mam wielką nadzieję, że nie ostatnia. Pomimo, że tym razem wiedziałem już czego mogę się spodziewać, to i tak zdecydowanie nie było nudno. Sam festiwal wyróżnia się luźnym podejściem do tematu zabawy na rowerze i charakter całej imprezy jest prawdziwie wyjątkowy. Typowo, włoski luz sprzyja integracji lokalnych riderów i organizatorów z każdym z uczestników. Same trasy ośrodka Carosello 3000 może nie oferują najbardziej ekstremalnych doznań, ale idealnie wpisują się w klimat imprezy, która pomaga też odkryć różne ciekawe miejsca w najbliższej okolicy. Jeśli planujecie rowerowy wyjazd do Livigno, to właśnie festiwal Great Days może być idealnym wprowadzeniem i rozgrzewką, przed odkrywaniem kolejnych kilometrów singli w okolicy. Zdecydowanie warto zatrzymać się tu na dłużej niż tylko te 3 dni, ponieważ możliwości dobrej i bardzo zróżnicowanej jazdy w Livigno i bliskiej okolicy jest mnóstwo. My tym razem jeździliśmy tu 7 dni pod rząd i zdecydowanie nie nudzilibyśmy się nawet zostając tu przez kolejnych 7. Festiwal Great Days powróci w przyszłym roku w dniach 21-23.07.2023. Jeśli spodobała wam się koncepcja takiego festiwalu to koniecznie śledźcie profil firmy Jafi Sport, ponieważ możliwe że pojawi się opcja dołączenia do nas na taki zorganizowany wyjazd w przyszłym roku!

O regionie Livigno

Livigno to miejscowość we włoskim regionie Lombardia, leżąca na wysokości 1809m n.p.m., posiadająca 31 wyciągów narciarskich sięgających wysokości prawie 2800m i znana głównie ze świetnych warunków do uprawiania sportów zimowych. Usytuowana jest w dolinie pomiędzy dwoma górami, na których działają dwa ośrodki narciarsko-rowerowe: Carosello 3000 na zachodzie i Mottolino Fun Mountain na wschodzie.

Oficjalna strona: livigno.eu
Media: facebook, twitter, youtube, instagram
Ośrodki rowerowe: Carosello 3000, Sitas, Mottolino Fun Mountain