W minioną sobotę 22 lipca w Myślenicach odbyły się zawody „Bosch Enduro MTB Series”. Wyścig był częścią festiwalu Extreme Jam. To także 1 edycja Pucharu AZS oraz 2 edycja Polskiej Serii Enduro. Blisko 150 uczestników z całej Polski rywalizowało więc w kilkunastu klasyfikacjach i kategoriach o medale i nagrody rzeczowe.

Trasy

Uczestnicy zawodów jak zwykle na zawodach z cyklu Enduro MTB Series zapisywali się do grup startowych liczących po 20 osób. Oprócz istniejącego od 2 sezonów podziału na grupy Race i Hobby w tym roku pojawiła się osobna grupa e-bike. Było tak z uwagi na podjazdowy odcinek specjalny, który pokonywali na czas kolarze startujący na rowerach ze wspomaganiem elektrycznym. Cała rywalizacja odbywała się na 4 odcinkach specjalnych, które startowały z wierzchołka i okolic Góry Chełm. Trasy były w zasadzie powtórzeniem tych z sezonu 2022 z drobnymi zmianami. Dodatkowo nocne opady deszczu podniosły trudność OSów i wymusiły bardziej ostrożną jazdę, a nieraz wybór innej linii przejazdu niż podczas piątkowych treningów. Od 9:30 ruszyła pierwsza, a za nią kolejne grupa startowa w kierunku szczytu Góry Chełm i startu OS 1. W kolei o 10:00 ruszyła grupa e-bike na start odcinka podjazdowego Bosch. Nachylenie, ilość korzeni i mokra po opadach nawierzchnia nie pozwoliły nikomu czysto pokonać pierwszej sekcji podjazdu. Na szczęście z kolejnymi było już łatwiej. Pierwszy odcinek zjazdowy, czyli OS 1 to linia autorstwa Marcina Motyki, która kończyła się w Stróży. Była to porządna rozgrzewka przed dalszą rywalizacją. OS2 to początkowo fragmenty tras w ramach projektu Myślenice Singletracks (Familijna i Snajper), zaś w drugiej części kamienisty zjazd do miasteczka zawodów – wprost na bufet, który sponsorował klub „Hulaj Zdrowo”. Następnie na OS3 wyruszyły tylko grupy Race. Osoby z grup hobby mogły odpocząć lub sprawdzić atrakcje na stoiskach Bosch eBike Systems, Suempol i innych. Ostatni OS to cała linia trasy „Snajper”, z budzącą sporo emocji ścianką. Niby tylko jedna góra, a sporo możliwości. Oczywiście OSy na pobliskiej Uklejnie byłyby super opcją, ale na razie jest tam „zakaz wstępu”.

Kto wygrał?

Wśród kobiet (oraz w kategorii Elite) triumfowała Katarzyna Burek (Poland Collective), która z czasem 16:56:76 uplasowała się na miejscu 19-stym open!! Panowie do roboty!! Wśród mężczyzn najlepszy czas wykręcił Bartłomiej Nędzka (15:24:29), wygrywając także kategorię Elite. W Pucharze AZS wśród kobiet najlepsza okazała się Martyna Puda, reprezentująca Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej, zaś wśród mężczyzn Wincenty Grochowski z Politechniki Wrocławskiej. W klasyfikacji drużynowej zwycięża Trek Bielsko Racing, pokonując Cyber Enduro Team i 2B Enduro Team. Po pełne wyniki zapraszamy na enduromtbseries.com.pl.  

Zdjęcie: Francesco Petardi

Już teraz zapraszamy na drugą edycję zawodów w dniach 2-3 września 2023, czyli Makita Enduro MTB Series w Świeradowie-Zdroju.

Zdjęcie: Francesco Petardi

Więcej informacji znaleźć można na enduromtbseries.com.pl.

O Enduro MTB Series

Ekipa organizacyjna zawodów kolarskich „Enduro MTB Series” to niezwykle ciekawa grupa ludzi. Są wśród nas pasjonaci rowerów, gór, podróży, fotografii, gier planszowych, a w codziennym życiu działamy w przeróżnych branżach, w marketingu, sprzedaży, motoryzacji, szkolnictwie, budowlance. Suma naszych wielu doświadczeń pozwala przygotować dla Was imprezy na odpowiednim poziomie, a przede wszystkim z pasją i pełnym zaangażowaniem. Organizacja zawodów ma być również dla nas przyjemnością, okazją do odwiedzania nowych miejsc, poznawania ciekawych ludzi, szkołą radzenia sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami. Dlatego Wy uczestnicy i my organizatorzy żyjemy w pewnego rodzaju symbiozie, bez nas nie byłoby zawodów, ale bez Was nie byłoby dla kogo je robić. Dziękujemy Wam za to, że jesteście kolejny sezon z nami, że współtworzycie klimat i charakter naszych imprez! Namawiajcie do startu nowe osoby, aby enduro nadal się rozwijało i rosło w siłę.

Oficjalna strona:
enduromtbseries.pl
Media:
facebook, instagram, youtube