Naturalne piękne Creekside było idealnym tłem dla pierwszych zawodów tegorocznego festiwalu Crankworx Whistler. Na sam początek finałowego przystanku serii Crankworx World Tour odbyły się zawody RockShox Canadian Open DH, które po raz pierwszy rozegrane zostały na trasie 1199, poświęconej pamięci zmarłego Steviego Smitha.

Trasa 1199 nazwana została na cześć Steviego Smitha, który w 2013 roku zgarnął Puchar Świata DH i zdobył właśnie 1199pkt. Trasa o długości 2.5km i przewyższeniu sięgającym 500m zdecydowanie nie należała do najłatwiejszych i na całej długości oprócz sporych stromizn znalazło się mnóstwo sekcji z kamieniami i korzeniami, a także hopy, dropy i ciasne ostre zakręty.

Jakob Jewett / zdjęcie: Clint Trahan

W trakcie wyścigu było mnóstwo emocjonalnych momentów, ponieważ zawodnicy oddawali cześć Steviemu, który miał ogromny wpływ na kanadyjską scenę DH. Zdobywca drugiego miejsca, Mark Wallace, od samego początku mówił, że Stevie był jego inspiracją i mentorem, a rywalizacja na trasie poświęconej jego pamięci była dla niego niesamowitym doświadczeniem, 

Bardzo się cieszę, że zrobiłem przejazd, z którego jestem dumny i to na trasie poświęconej Steviemu. Wydaje mi się, że byłby bardzo podekscytowany, gdyby mógł na niej się ścigać, ponieważ zawsze preferował trudniejsze trasy i wyzwania, które trzeba było pokonać.

Mark Wallace

Pierwsze miejsce zajął kolejny Kanadyjczyk, Jakob Jewett, który również wzorował się na Steviem i obserwował jego jazdę będąc dzieckiem.

Miałem to szczęście, że spotkałem Steviego kilka razy, gdy byłem młodszy. Oglądałem go mnóstwo razy na trasie w Mont-Sainte-Anne i zawsze chciałem jeździć tak dobrze jak on. Wydaje mi się, że całe pokolenie młodych Kanadyjczyków patrzyło na niego jak w obrazek, a teraz powoli pokazują się na światowej scenie. To wszystko dzięki niemu!

Jakob Jewett
Valentina Höll / zdjęcie: Clint Trahan

Wśród pań triumfowała Austriaczka Valentina Höll i pomimo, że nigdy nie spotkała osobiście Steviego Smitha, to również i jej udzieliła się wyjątkowa atmosfera, która panowała podczas wyścigu. 

To dla mnie wielki honor, że mogłam być częścią takich zawodów i pomimo, że nie spotkałam Steviego na żywo, to wiem jaką był osobą. Mnóstwo młodych zawodników idzie w jego ślady i zdecydowanie ta trasa jest pięknym hołdem dla jego dokonań.

Valentina Höll

Festiwal Crankworx Whistler dopiero się rozkręca, a w najbliższym czasie odbędą się głównie treningi oraz bardziej poboczne imprezy. My czekamy na noc z soboty na niedzielę, gdy odbędzie się Red Bull Joyride, a wystartują w nim Dawid i Szymon Godźkowie.

Wyniki: RockShox Canadian Open DH

  1. Jakob JEWETT (Kanada) – 3:29.807 / Valentina HÖLL (Austria) – 4:12.913
  2. Mark WALLACE (Kanada) – 3:30.847 / Louise FERGUSON (Wielka Brytania) – 4:32.311
  3. Tuhoto-Ariki PENE (Nowa Zelandia) – 3:30.883 / Miranda MILLER (Kanada) – 4:34.313
Podium RockShox Canadian Open DH / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results

YouTube player

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr