Drugi dzień festiwalu Crankworx Cairns za nami, a to oznacza, że zawodnicy zmierzyli się podczas zawodów Crankworx Cairns Speed & Style. Podczas rywalizacji wśród mężczyzn na najwyższym stopniu podium stanął Garret Mechem, dla którego tegoroczna impreza wygląda bardzo obiecująco. W końcu to już jego drugie zwycięstwo w ciągu dwóch dni.

Garret Mechem vs Tuhoto-Ariki Pene / zdjęcie: Clint Trahan

To mógł być mój najgorszy przejazd w życiu, ponieważ kierownica zablokowała mi się o kolano. Nie chciałem robić corka na ostatniej hopie, ale Bas był bardzo blisko i musiałem zrobić coś konkretnego.

Garret Mechem

Zawodnik z Santa Cruz mocno pracuje na i poza rowerem, aby wnieść swój poziom jazdy na wyższy poziom. Od ciężarów i sprintów, aż po bardzo intensywny trening w siodle i poza nim. Mechem wygląda teraz na naprawdę groźnego zawodnika.

To bardzo duża ulga, ciężki trening w końcu się opłacił! Jestem bardzo skupiony, moja strona mentalna jest mocna i staram się przyjechać na zawody dużo wcześniej. Wygląda, że tyle i aż tyle wystarczyło do osiągania sukcesów.

Garret Mechem
Mike Ross vs Garret Mechem / zdjęcie: Clint Trahan

Wśród pań na najwyższym stopniu podium stanęła lokalna zawodniczka Harriet Burbidge-Smith. W dniu zawodów świętowała swoje 27 urodziny i sprawiła sobie najlepszy prezent z możliwych.

Robienie backflipów w urodziny to chyba moja nowa ulubiona rzecz. Trasa była szybka i z każdym kolejnym przejazdem robiła się jeszcze bardzo szalona. To duża zmiana w porównaniu do poprzedniego dnia, gdzie momentami było bardzo wolno.

Harriet Burbidge-Smith
Harriet Burbidge-Smith / zdjęcie: Clint Trahan

Australijka przez cały dzień wyglądała na niepokonaną i wyróżniała się ogromną chęcią do walki przy zachowaniu pięknego stylu.

Dzisiejsza trasa była naprawdę dobra i każdy skupiał się tylko na jak najszybszym przejeździe. Trzeba było się skupić, aby nie przesadzić z prędkościami na hopy, zwłaszcza ostatnią łatwo było przestrzelić.

Harriet Burbidge-Smith

Zarówno Garret jak i Harriet zmierzyli się w swoich przejazdach finałowych z aktualnymi liderami wyścigu o tytuły Króla i Królowej Crankworxa – Basem van Steenbergenem i Caroline Buchanan. Broniący tytułu nie chcieli oddać walki walkowerem i do samego końca walczyli o jak najlepszy rezultat. Było to widoczne zwłaszcza u Basa, który postawił na prędkość i proste triki. Na mecie był szybszy o ponad sekundę, ale to bardziej skomplikowane sztuczki dały zwycięstwo Mechemowi.

Zdjęcie: Clint Trahan

Pomimo braku zwycięstwa, Caroline Buchanan i tak zapisała się w historii wyścigów pań. Australijka po raz pierwszy w historii Crankworxa wykonała superman seat graba w trakcie zawodów.

Jestem bardzo zadowolona, ale zarazem zawiedziona. Naprawdę chciałam zrobić kombinację superman seat grab indian air w ostatnim przejeździe, ale pojechałam zbyt szybko i musiałam odpuścić.

Caroline Buchanan

Pomimo porażki w finale Caroline i tak była bardzo zadowolona ze swojej formy w trakcie zawodów.

Cieszę się, że zrobiłam swoją sztuczkę podczas treningów i to naprawdę świetne uczucie. Zawsze staram się rozwijać i to jest właśnie to, nie ważne czy wyjdzie zawsze, ale trzeba próbować. Fajnie, że to odhaczyłam, ale teraz trzeba iść dalej i walczyć o to by znów stanąć na podium.

Caroline Buchanan

Również Bas van Steenbergen po finałowej porażce mimo wszystko miał powody do świętowania.

Czuję się bardzo dobrze, a dzisiejszy wynik to mój najlepszy rezultat w karierze podczas zawodów Speed & Style. Mam nadzieję, że utrzymam takie rezultaty, więc jeszcze nie mówię ostatniego słowa.

Bas van Steenbergen
Bas van Steenbergen / zdjęcie: Clint Trahan

Pomagałem przy budowie tej trasy i uważam, że była dużo lepsza do ścigania się niż pozostałe. Była trochę dłuższa i bardziej techniczna, co mi bardzo pasowało.

Bas van Steenbergen

Podium zawodów uzupełnili ulubieńcy lokalnej publiczności, czyli Jenna Hastings i Mike Ross.

Wyniki – Speed & Style Cairns

  1. Garret Mechem (USA) // Harriet Burbidge-Smith (Australia)
  2. Bas van Steenbergen (Kanada) // Caroline Buchanan (Australia)
  3. Mike Ross (Australia) // Jenna Hastings (Nowa Zelandia)

Pełne wyniki: crankworx.com/results

YouTube player

Poprzednio na Crankworx Cairns:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr