Oficjalnie rozpoczął się festiwal Crankworx Cairns. Tradycyjnie imprezą otwarcia były zawody na najlepszy lot bokiem, czyli Official Australian Whip-Off Championships. Zawodnicy walczyli o najlepsze noty w przepięknej scenerii lasu deszczowego, a sędziowie mieli twardy orzech do zgryzienia.

Wśród panów po raz kolejny na najwyższym stopniu podium stanął Garret Mechem, a wśród pań najlepsza okazała się Robin Goomes.

Garret Mechem / zdjęcie: Clint Trahan

Jestem bardzo zadowolony! Tegoroczna trasa była bardzo fajna, przypominała mi trasy BMX, gdzie można wybijać się naprawdę wysoko. Im szybciej najeżdżałeś i mocniej ciągnąłeś rower, tym wyżej leciałeś, więc można było naprawdę dobrze wyciągać loty.

Garret Mechem

Panie w rywalizacji whip-off zadebiutowały dopiero podczas ubiegłorocznego eventu w październiku, a teraz jeździły już z pełną mocą. Walka o trofeum rozegrała się pomiędzy Robin Goomes, Harriet Burbidge-Smith i Louise Ferguson, które przez całą sesję latały jedna za drugą.

Robin Goomes / zdjęcie: Clint Trahan

Ostatecznie najlepsza okazała się Robin Goomes, która wyprzedziła Harriet i Louise.

Jestem bardzo zadowolona, bo dobrze się bawiłam z dziewczynami. Nie jeździłam na tym rowerze od poprzednich zawodów whip-off, więc nie wiedziałam zbytnio czego się spodziewać. To sporo mniejsza maszyna od mojej zjazdówki, więc uczucie było fajne, ale dziwne.

Robin Goomes

Miałyśmy naprawdę dużo zabawy, a budowniczowie dali z siebie wszystko. Pogoda trochę próbowała namieszać, ale ostatecznie wyszło bardzo fajnie. Dobrze się bawiłam z Lou oraz Robin i też latałam na mniejszym rowerze, więc trochę trudno było się dostosować.

Harriet Burbidge-Smith

Drugie miejsce w rywalizacji panów zajął Alex Wayman, a trzeci był budowniczy ekipy Flux Trail, która odpowiedzialna jest za przygotowanie tras na Crankworx Cairns – Dave McMillan.

Wyniki – Official Australian Whip-Off Championships

  1. Garret Mechem (USA) // Robin Goomes (Nowa Zelandia)
  2. Alex Wayman (Nowa Zelandia) // Harriet Burbidge-Smith (Australia)
  3. Dave McMillan (Australia) // Louise Ferguson (Wielka Brytania)
Podium Official Australian Whip-Off Championships / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results/

Już jutro odbędzie się pierwsza transmisja na żywo na Red Bull TV, a zawodnicy będą rywalizowali podczas Crankworx Cairns Speed & Style.

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr