Drugi odcinek dokumentalnej serii filmowej „Race Tapes” wyprodukowanej przez Red Bull Media House skupia się na idei „zrób to sam”. Tym razem przybliżone zostają sylwetki Aarona Gwina, który jest właścicielem zespołu Intense Factory Racing, zawodnika DH oraz projektanta rowerów Neko Mullaly’ego oraz legendy rowerowego YouTube’a Setha Alvo.

Gdy robisz coś sam, to nie ma do tego instrukcji. Stawki i ryzyko są wysokie, ale nagrody potrafią zwalić z nóg. Wystarczy spytać pięciokrotnego triumfatora Pucharu Świata DH, Aarona Gwina. Amerykanin wciąż się ściga i z powodzeniem utrzymuje w najlepszej dziesiątce światowego zjazdu, ale od pewnego czasu jest także właścicielem zespołu Intense Factory Racing.

Aaron Gwin / zdjęcie: Bartek Woliński

Bycie w czołówce i prowadzenie swojego zespołu to ogromne wyzwanie. Nie wydaje mi się, żeby taka ilość obowiązków nie wpływała na skupienie podczas wyścigów, ale Aaron radzi sobie świetnie.

Laurie Greenland

Aaron do tej pory wygrywał aż 20 razy podczas wyścigów Pucharu Świat DH, ale odkąd został głównym zarządcą zespołu w 2018 roku, nie wygrał ani razu. Wciąż walczy, ale w swoim zespole również ma doskonałych zawodników, m.in. świeży nabytek, Dakotah Nortona.

Aaron Gwin / zdjęcie: Bartek Woliński

Z kolei Neko Mullaly od zawsze chciał mieć bike park, więc zbudował sobie własny. Chciał także serię wyścigową w USA, więc zapoczątkował Downhill Southeast. Ostatnio wymarzyło mu się mieć perfekcyjny rower zjazdowy, więc teraz prowadzi firmę Frameworks Racing.

To jest prawdziwy samograj! Wszytko robi sam i mu to wychodzi, czasem lepiej, czasem gorzej.

Aaron Gwin

Neko skupił się na zbudowaniu najlepszej maszyny wyścigowej bez żadnych kompromisów oraz wymogów, że musi sprzedać choćby jedną sztukę. Dobrze się przy tym bawi i może realizować najbardziej szalone pomysły w kwestii designu i geometrii. Aktualnie skupia się jednak na finałowych 10%, czyli wykończeniu detali, wytrzymałości oraz kontroli jakości przy wielu sztukach. Robienie czegoś samemu nigdy nie było łatwe, ale jeśli Neko zwycięży, to będzie to warte każdego poświęcenia.

Aaron Gwin / zdjęcie: Bartek Woliński

Seth Alvo był projektantem stron internetowych, który chciał zacząć kręcić rowerowe filmy jako dodatkowe zajęcie. Jednak szybko przekonał się, że takie zajęcie nie może być realizowane przy okazji. Tym samym podjął wyzwanie i założył kanał DIY Berm Peak.

Gdy robisz coś samemu to przede wszystkim sprawia Ci to radość. Dodatkowym bonusem jest uwaga i podziw innych osób.

Seth Alvo

Jego filmy w szczytowym momencie miały 20 milionów odsłon miesięcznie i pomimo pracy 7 dni w tygodniu, wyciąga z rowerowego życia maksimum. Oczywiście jest pewne ryzyko idąc swoimi własnymi ścieżkami, ale gdy się uda, to owoce zdecydowanie są warte podjętego ryzyka.

Aaron Gwin / zdjęcie: Bartek Woliński

Co będzie się działo w serii Race Tapes?

  • Odcinek 1: Road less travelled – Złoty medalista XC z Tokio 2020 Tom Pidcock oraz trzykrotna mistrzyni Pucharu Świata XCO Jolanda Neff udowadniają, że mogą być równie dobrzy na rowerach XC oraz szosowych.
  • Odcinek 2: Doing it yourself – Ile kosztuje bycie przedsiębiorcą? Pięciokrotny zdobywca Pucharu Świata DH Aaron Gwin, Neko Mulally oraz Seth Alvo pokazują co znaczy być właścicielem zespołu, projektantem roweru czy gwiazdą YouTube.
  • Odcinek 3: Alt-Rock – Ściganie się w XC czy jazda endurance wymagają totalnego oddania. 10-cio krotny mistrz XCO Nino Schurter, Laure Stigger, Payson McElveen i Haley Batten pokazują co i jak.
  • Odcinek 4: The freeracers – Gdy freeride spotyka się z wyścigami. Brytyjskie gwiazdy Kade Edwards i Kaos Seagrave balansują pomiędzy dwoma różnymi dyscyplinami i wyciągają z nich maksimum frajdy.
  • Odcinek 5: Between the ears – Kontuzje, wypadki oraz walka mentalna. Brook Macdonald, Kate Courtney i Gee Atherton pokazują ciemne strony kolarstwa górskiego.
  • Odcinek 6: Parental advisory – Gwiazdy DH Valentina Höll oraz Jackson Goldstone pokazują swoją drogę od sukcesów w juniorskich kategoriach po przejście do elity światowego zjazdu.