Red Bull Media House zaprezentował właśnie nową serię dokumentalną „Race Tapes”. Całość dostępna będzie na Red Bull TV, a całość składać się ma z sześciu odcinków. W pierwszym z nich Tom Pidcock i Jolanda Neff pokazują, że można być dobrym w dwóch totalnie różnych dyscyplinach jakimi są szosa i cross country.

Roadie Tom Pidcock dokonuje przeskoku ze świata wyścigów szosowych, gdzie liczy się wysoka wydajność do „znacznie bardziej przyjaznej i zrelaksowanej” sceny kolarstwa górskiego. Odkąd został zawodowcem w 2021 roku, Tom zdobył złoto MTB w cross country podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020, Mistrzostwach Świata w przełajach 2022 i klasycznym Strade Bianche w 2023 roku. Nieźle jak na 23-letniego Anglika, który wygrał etap Grand Tour i zaliczył podium na Brabantse Pijl 2021. Zresztą kto powiedział, że szosowcy tylko noszą lycrę i piją latte?

Kate Courtney / zdjęcie: Bartek Woliński

Z drugiej strony Jolanda Neff często zamienia swój rower górski na „małe wyścigi szosowe tu i tam”. To spore niedopowiedzenie z jej strony, kiedy okazuje się, że Jolanda ściga się w drużynie szosowej Trek-Segafredo, jest dwukrotną mistrzynią Szwajcarii i zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce zarówno Mistrzostw Świata, jak i Igrzysk Olimpijskich w 2021 r. w kolarstwie szosowym. Całkiem niezły wynik jak na wielokrotnie nagradzaną kolarkę górskiego i przełajową.

Thomas Pidcock / zdjęcie: Marc Müller

Osiągnięcia Toma i Jolandy są nie z tej ziemi, kiedy wiesz, jak różne są te dwie dyscypliny. Od pracy zespołowej w „bezlitosnym” środowisku wyścigów szosowych po rodzinną atmosferę kolarstwa górskiego i samotną jazdę „tak mocno, jak to możliwe”. Przepaść między nimi wydawała się za nie do pokonania, ale zarówno Jolanda, jak i Tom zmieniając dyscypliny i tak zdmuchiwali konkurencję z trasy. 

Valentina Höll / zdjęcie: Bartek Woliński

Włącz Red Bull TV i ciesz się pierwszym epickim odcinkiem Race Tapes, serii która w całości pojawi się przed końcem sezon Pucharu Świata w kolarstwie górskim UCI. Posłuchaj, jak Tom i Jolanda dopasowywali się do nowych dyscyplin, a także historie innych czołowych zawodników, w tym Evie Richards, Nino Schurtera, Aaron Gwina czy Jacksona Goldstone’a.

Nino Schurter / zdjęcie: Bartek Woliński

Co będzie się działo w serii Race Tapes?

  • Odcinek 1: Road less travelled – Złoty medalista XC z Tokio 2020 Tom Pidcock oraz trzykrotna mistrzyni Pucharu Świata XCO Jolanda Neff udowadniają, że mogą być równie dobrzy na rowerach XC oraz szosowych.
  • Odcinek 2: Doing it yourself – Ile kosztuje bycie przedsiębiorcą? Pięciokrotny zdobywca Pucharu Świata DH Aaron Gwin, Neko Mulally oraz Seth Alvo pokazują co znaczy być właścicielem zespołu, projektantem roweru czy gwiazdą YouTube.
  • Odcinek 3: Alt-Rock – Ściganie się w XC czy jazda endurance wymagają totalnego oddania. 10-cio krotny mistrz XCO Nino Schurter, Laure Stigger, Payson McElveen i Haley Batten pokazują co i jak.
  • Odcinek 4: The freeracers – Gdy freeride spotyka się z wyścigami. Brytyjskie gwiazdy Kade Edwards i Kaos Seagrave balansują pomiędzy dwoma różnymi dyscyplinami i wyciągają z nich maksimum frajdy.
  • Odcinek 5: Between the ears – Kontuzje, wypadki oraz walka mentalna. Brook Macdonald, Kate Courtney i Gee Atherton pokazują ciemne strony kolarstwa górskiego.
  • Odcinek 6: Parental advisory – Gwiazdy DH Valentina Höll oraz Jackson Goldstone pokazują swoją drogę od sukcesów w juniorskich kategoriach po przejście do elity światowego zjazdu.