Kilka dni przerwy w wyścigach elity nie znaczyło, że na festiwalu Crankworx Whistler nic się nie działo. W międzyczasie odbywały się poboczne imprezy, treningi, a wyścigowe emocje wchodzą w finałową fazę. Znamy już wyniki zawodów Ultimate Pump Track Challenge, podczas których końcowy triumf w wyścigu po tytuł Królowej Crankworxa zapewniła sobie Caroline Buchanan, a Tuhoto-Ariki Pene jest już bardzo blisko zdobycia tytułu Króla Crankworxa.

Ultimate Pump Track Challenge / zdjęcie: Rob Perry

Wśród panów triumfował właśnie Nowozelandczyk, który zdobył bardzo cenne punkty do klasyfikacji generalnej. W finale pokonał Austina Warrena i dzięki temu zwycięstwu ma już 93 punkty przewagi nad broniącym tytułu Basem van Steenbergenem, a do końca serii Crankworx World Tour zostały już tylko dwie imprezy.

YouTube player

Zawody Pump Track Challenge były bardzo zacięte zarówno w rywalizacji pań jak i panów. Organizatorzy ponownie zbudowali kompletnie nową trasę, porzucili pomysł 4 zawodników na prostym torze, a w tym roku poszli bardziej w formę dual slalomu.

Bardzo się cieszę ze zwycięstwa, ponieważ zakwalifikowałam się jako piąta i to mnie stresowało. W zeszłym roku byłam czwarta w finałach, więc teraz bardzo chciałam poprawić wynik.

Kialani Hines
Kialani Hines / zdjęcie: Rob Perry

Wśród pań najlepsza okazała się Kialani Hines, która odegrała się za zeszłoroczne czwarte miejsce, a w finale pokonała urzędującą Królową Crankworxa, Caroline Buchanan. Jak się później okazało, dzięki drugiemu miejscu Australijka zapewniła sobie obronę tytułu.

To jest prawdopodobnie najcięższy mentalnie sezon dla mnie, ponieważ wszystkie imprezy odbywają się w bardzo krótkim przedziale czasowym. Nie mam tak naprawdę czasu, aby złapać trochę oddechu i bazuję po prostu na tym, co udało mi się wypracować w zeszłym sezonie.

Może to właśnie moja siła, bo w ubiegłym roku w końcu udało mi się wygrać tytuł Królowej, a teraz nie miałam zbyt wiele odpoczynku. Czuję się dobrze i bardzo cieszę się, że udało mi się wygrać jeszcze przed finałową rywalizacją.

Caroline Buchanan
Caroline Buchanan / zdjęcie: Rob Perry

Dzięki równej jeździe przez cały sezon, Caroline Buchanan zapewniła sobie obronę tytułu Królowej Crankworxa na dwie imprezy przed końcem, co tylko potwierdziło jej dominację w serii Crankworx World Tour.

Caroline Buchanan vs Kialani Hines / zdjęcie: Clint Trahan

Czuję się bardzo dobrze w tym momencie i nie mogę być bardziej zadowolony. Nie chciałem zająć ponownie trzeciego miejsca, bo już dwukrotnie je zdobyłem. Zwycięstwo to zwycięstwo i bardzi się z tego cieszę! Przyjechałem tu skupiony na celu i stwierdziłem, że „dlaczego nie”, więc to trochę zdjęło ze mnie presji i wszystko układa się tak jak powinno.

Obecnie czuję się w formie i ciekaw jestem co będzie dalej. Przed nami zawody Dual Slalom i Speed & Style, więc będzie ciężko, ale nie poddam się do samego końca.

Tuhoto-Ariki Pene
Bas van Steenbergen / zdjęcie: Rob Perry

Podium Ultimate Pump Track Challenge:

  1. Tuhoto-Ariki PENE (Nowa Zelandia) / Kialani HINES (USA)
  2. Austin WARREN (USA) – 4:20.946 / Caroline BUCHANAN (Australia)
  3. Ryan GILCHRIST(Australia) – 4:22.445 / Jordy SCOTT (USA)
Podium Ultimate Pump Track Challenge / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results

YouTube player

Poprzednio na Crankworx Whistler:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr