Freeride’owa impreza Darkfest jest dobrze znana każdemu fanowi ekstremalnej jazdy na dwóch kółkach, a w tym roku odbywa się już po raz szósty. W evencie biorą udział tylko zaproszeni zawodnicy, którzy są najbardziej nieustraszeni na największych hopach na świecie, a podczas tegorocznej imprezy pokazali, dlaczego to właśnie ich zaproszono na miejsce!

Tom Isted / zdjęcie: Syo van Vliet

W tym roku ekipa odpowiedzialna za budowę toru stworzyła największą hopę na świecie, która liczy 110 stóp (~33 metry). Hopa wykorzystuje lądowanie dotychczasowej największej przeszkody (100 stóp, ~30 metrów), które jest bardzo długie i maksymalnie bezpieczne, jeśli przy takim rozmiarze w ogóle możemy o tym mówić. Skorzystał z tego Brytyjczyk Tom Isted, który w pełni wykorzystał długość lądowania wykonując najdłuższego na świecie backflipa!

YouTube player

Hopy na Darkfeście są największymi na świecie, a średnie prędkości najazdy sięgają 75km/h, hopy mają w okolicach 30 metrów, a wysokość lotu sięga 8 metrów. Dzięki perfekcyjnym warunkom pogodowym, Tom Isted zdecydował się na wykonanie backflipa na największej hopie. Punkt, w którym wylądował zakończył się na 120 stopach (~37 metrów!!!), a to oznacza, że nie tylko był to najdłuższy backflip w historii kolarstwa górskiego, ale także najdłuższy lot w ogóle!

Nie mogę być bardziej szczęśliwy niż teraz! Trochę wiało przez cały dzień, ale na szczęście na sam koniec sesji poprawiło się. Podczas lotu dostałem przyspieszenia od tylnego wiatru i powiozło mnie na 120 stóp, przez co konkretnie pobiłem poprzedni rekord Cama Zinka! [100 stóp – przyp.red.]

Tom Isted
Tom Isted / zdjęcie: Eric Palmer

Warto zaznaczyć, że nie był to jedyny rekord podczas tegorocznej imprezy. Dzień wcześniej Tom pojechał na tej samej linii ze swoim rodakiem Samem Hodgsonem i obydwaj wykonali backflipy jeden za drugim. Tom wylądował wtedy na 106 stopach, a Sam na 104, przez co obydwaj pobili poprzedni rekord należący do Cama Zinka.

To był koniec sesji i światło już się kończyło. Byliśmy ostatni na trasie, a warunki były perfekcyjne, więc pojechaliśmy jeden za drugim i udało się!

Tom Isted
Tom Isted / zdjęcie: Syo van Vliet

W poprzednich latach największa hopa miała „zaledwie” 90 stóp (~27 metrów), a w 2021 roku Bienvenido Aguado wylądował na niej frontflipa. Licznik zatrzymał się wtedy dokładnie na 100 stopach (~30 metrów).

Darkfest to impreza organizowana przez zawodników dla zawodników i ma format tygodniowego jamu, gdzie nagrody przyznawane są przez samych uczestników za najlepsze momenty i dokonania. To już szósta edycja, która odbywa się na miejscówce Hellsend Dirt w Stellenbosch w RPA. W tym roku po raz pierwszy do imprezy dołączyły panie, które bardzo mocno pchają kobiecy freeride do przodu.

Kolejny rekord podczas Darkfestu! Najdłuższy skok na rowerze górskim w historii! Właśnie dlatego budujemy hopy i patrzymy jak chłopaki nakręcają się wzajemnie, aby dokonać czegoś niemożliwego. To wspaniałe uczucie!

Sam Reynolds
Tom Isted / zdjęcie: Eric Palmer