Do startu tegorocznego Pucharu Świata DH zostało już kilka dni, więc warto po raz kolejny przypomnieć w jaki sposób możemy emocjonować się najlepszą rowerową serią na świecie. Od sezonu 2023 prawa do transmisji zawodów przejął koncern Warner Bros. Discovery, a to oznacza koniec darmowego oglądania zawodów na Red Bull TV, oraz co gorsza, słuchania legendarnego Roba Warnera.

Puchar Świata MTB

Od tego roku UCI stworzyło Puchar Świata MTB, czyli serię łączącą najważniejsze dyscypliny kolarstwa górskiego pod jedną marką, jaką jest UCI Mountain Bike World Series. W jej skład wchodzą następujące dyscypliny: downhill, enduro, e-enduro, cross country (XCO, XCC, XCM). Sposób przeprowadzenia transmisji będzie inny dla każdej z nich, ale nas interesują dwie najważniejsze: downhill i enduro.

Transmisja na żywo będzie prowadzona na platformach GCN+, Eurosport oraz Discovery+. Koszt wykupienia GCN+ to na dzień dzisiejszy 34.99zł/mies. lub 199.99zł/rok i na chwilę obecną wydaje się to być najlepsza opcja. Dlaczego? Nie wiemy jak i czy w ogóle będzie prowadzona transmisja na polskich kanałach Eurosportu, a platforma Discovery+ póki co jest niedostępna w naszym kraju. Ma to się zmienić w 2024 roku, gdy Discovery+ połączone zostanie z HBO Max, tworząc nową platformę Max. Skomplikowane? To czytajcie dalej…

Phoebe Gale podczas przedsezonowych testów Pucharu Świata DH w Lourdes.

Downhill

Zawody zjazdowe będą transmitowane na żywo w całości na GCN+, Eurosport (póki co nie wiemy czy polski oddział stacji będzie takie transmisje przeprowadzał) oraz Discovery+, ale dodatkowo będzie opcja darmowego oglądania części imprezy online:

Sławomir Łukasik podczas Pucharu Świata Enduro w Derby.

Enduro

Sporo gorzej wygląda natomiast przedstawienie dyscypliny enduro, która nie będzie miała żadnej transmisji wideo na żywo. Tym samym w dniu zawodów będziemy musieli zadowolić się live timing’iem na stronie UCI Mountain Bike World Series oraz skrótem wideo z zawodów na kanale YouTube i platformach GCN+, Eurosport oraz Discovery+.

Isabeau Courdurier podczas Pucharu Świata Enduro w Maydenie.

Mistrzostwa Świata

Oddzielnym tematem jak zwykle są Mistrzostwa Świata, które w tym roku odbędą się w dniach 3-13 sierpnia w Glasgow i okolicach. Finały zawodów zjazdowych będą miały miejsce w sobotę 5-go sierpnia w Fort William. Jak będzie wyglądać transmisja? Tego póki co nie wiemy, ponieważ UCI sprzedaje prawa na tą imprezę oddzielnie, ale wzorem z lat ubiegłych możemy domyślać się, że przejazdy finałowe będzie można obejrzeć na kanałach Eurosportu.

Valentina Höll podczas Mistrzostw Świata DH 2022 w Les Gets / zdjęcie: Bartek Woliński

Puchar Świata DH 2023

 1. runda – 9-10.06– Lenzerheide, Szwajcaria
 2. runda – 15-18.06 – Leogang, Austria
 3. runda – 30.06-2.07 – Val di Sole, Włochy
  • Mistrzostwa Świata – 3-13.08 – Fort William, Szkocja
 4. runda – 23-27.08 – Vallnord, Andora
 5. runda – 1-3.09 – Loudenvielle, Francja
 6. runda – 7-17.09 – Les Portes du Soleil, Francja
 7. runda – 28.09-1.10 – Snowshoe, USA
 8. runda – 6-8.10 – Mont-Sainte-Anne, Kanada

Enduro World Series 2023

 1. runda – 25-26.03 – Maydena, Tasmania, Australia
 2. runda – 1-2.04 – Derby, Tasmania, Australia
 3. runda – 3-4.06 – Finale Ligure, Włochy
 4. runda – 15-18.06 – Leogang, Austria
 5. runda – 24-25.06 – Val di Fassa Trentino, Włochy
 6. runda – 1-3.09 – Loudenvielle, Francja
 7. runda – 7-17.09 – Les Gets, Chatel, Morzine, Francja

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube