Pierwsze tegoroczne zawody z serii Red Bull Cerro Abajo odbyły się w połowie lutego w chilijskim Valparaiso. Wówczas najlepszym zawodnikiem okazała się prawdziwa legenda miejskiego DH, Tomáš Slavik. Druga runda odbyła się natomiast w kolumbijskim mieście Medellin, a triumfował tu lokalny zawodnik, Juanfer Vélez.

Red Bull Medellin Cerro Abajo / zdjęcie: Alfred Jurgen Westermeyer

Zawody w Medellin odbyły się po raz pierwszy w historii. Medellin, które kojarzone głównie ze słynnym bossem narkotykowym Pablo Escobarem, jest drugim największym miastem Kolumbii i położone jest w samym sercu And Północnych w Południowej Ameryce. Dzięki takiemu umiejscowieniu jest to idealne miejsce do zorganizowania miejskiego downhillu, a na trasie znalazło się mnóstwo ciasnych zakrętów na dachach budynków i sporo sekcji zjazdowych na ciągnących się w nieskończoność schodach.

Felipe Rodriguez / zdjęcie: Mathew Valbuena

W trakcie zawodów doszło do sporej niespodzianki, ponieważ na najwyższym stopniu podium stanął lokalny zawodnik, Juanfer Vélez. O prawie dwie sekundy wyprzedził swojego kolegę Sebastiana Holguína. Trzecie miejsce, podobnie jak podczas pierwszej rundy, zajął Brazylijczyk Lucas Borba. Triumfator z Valparaiso, Tomáš Slavik, w Medellin był dopiero szósty.

Tomas Slavik / zdjęcie: Mathew Valbuena

Nie mam zielonego pojęcia gdzie udało mi się uzyskać przewagę, bo jechałem na maksa w każdym miejscu i dawałem z siebie wszystko. Ta wygrana dała mi dużo pewności siebie przed ostatnią rundą i nie mogłem oczekiwać niczego więcej!

Juanfer Vélez
Juanfer Velez / zdjęcie: Alfred Jurgen Westermeyer

Top 5 Red Bull Medellin Cerro Abajo 2023:

  1. Juanfer Vélez (Kolumbia) 1:25.039
  2. Sebastian Holguín (Kolumbia) +1.927s
  3. Lucas Borba (Brazylia) +2.519s
  4. Gabriel Giovannini (Brazylia) +3.037s
  5. Pedro Ferreira (Chile) +3.866s

Klasyfikacja generalna (Top 3) Red Bull Cerro Abajo 2023:

  1. Juanfer Vélez (Kolumbia) 119pkt
  2. Tomáš Slavík (Czechy) 77pkt
  3. Lucas Borba (Brazylia) 70pkt

Finałowa runda Red Bull Cerro Abajo odbędzie się 25 marca w meksykańskim mieście Guanajuato.

Replay zawodów:

YouTube player