Do startu tegorocznego Pucharu Świata DH zostało jeszcze sporo czasu, ponieważ sezon rozpocznie się dopiero na początku czerwca w szwajcarskim Lenzerheide. Jednak pierwsze ciepłe wiosenne dni sprawiły, że zawodnicy w końcu mogli wyjechać na trasy i rozpocząć pierwsze przygotowania do sezonu. Oficjalne dni testowe zorganizowane zostały we francuskim Lourdes, na trasie gdzie odbyła się ubiegłoroczna inauguracja sezonu Pucharu Świata DH.

Laurie Greenland i Jackson Goldstone

W trakcie dwóch dni testowych zawodnicy mogli powalczyć z czasem na szybkiej, kamienistej i bardzo śliskiej trasie. W górnej części trasa była dość szeroko otaśmowana, podczas gdy w jej dolnej części można było polatać na dużych hopach. Jednak żeby nie było tak różowo, pogoda dołożyła swoje trzy grosze i ulewne deszcze zmieniły tutejszą trasę w prawdziwy koszmar.

Greg Minnaar i Steve Peat

Na evencie stawiły się najlepsze zespoły, które z wielką ochotą zabrały się do testowania nowinek i sprawdzania ustawień. Wśród nich była ekipa Santa Cruz Syndicate, która pojawiła się w pełnym składzie. W tym roku pierwszy sezon startów w elicie mężczyzn rozpocznie Jackson Goldstone, który niedawno przeszedł operację pękniętego wyrostka robaczkowego. Jednak w trakcie imprezy nie było widać już po tym śladu i Jackson wydaje się być jednym z faworytów do walki o najwyższe cele w tym roku.

Loic Bruni

W Lourdes nie mogło zabraknąć także ekipy Commencal MucOff by Riding Addiction z Amaurym Pierron’em i Thibautem Daprelą na czele. Pierron triumfował tu na starcie ubiegłego sezonu oraz wygrał klasyfikację generalną i z całą pewnością nie będzie można go lekceważyć w tym roku. Z kolei jego rodak Loic Bruni (Specialized Gravity) zaprezentował się na nowej maszynie, która… oficjalnie nie istnieje. Czy będziemy świadkami prezentacji nowej demówki w tym sezonie? Czas pokaże!

Zespół Continental Atherton

Ekipa Continental Atherton postawiła w trakcie testów na wspólne treningi i przez większość czasu można było obserwować widowiskowe przejazdy jeden za drugim. Charlie Hatton niedawno otarł się o zwycięstwo w trakcie pierwszej rundy British Downhill Series, podczas gdy Andreas Kolb ma już za sobą przetarcie wyścigowe podczas pierwszej rundy iXS Pucharu Europy DH w Losinj, gdzie zajął 7 miejsce.

Gracey Hemstreet

Po raz pierwszy w elicie kobiet w tym roku zobaczymy Phoebe Gale (Canyon CLLTV FMD) oraz Gracey Hemstreet (Norco Factory Team). Phoebe celuje w tym roku w dobry rezultat podczas Mistrzostw Świata DH w Fort William, a biorąc pod uwagę, że do rywalizacji po wstrząśnieniu mózgu wraca jej koleżanka z zespołu, Tahnee Seagrave, zapowiada się bardzo ciekawy sezon wśród pań.

Phoebe Gale

W trakcie dni testowych były prowadzone oficjalne pomiary czasu, także możemy zobaczyć mniej więcej kto w jakiej jest formie.

Oczywiście nie są to miarodajne dane, ponieważ do startu sezonu jeszcze trochę czasu, a impreza w Lourdes była przeznaczona przede wszystkim na testy sprzętu.

Jordan Williams

Kalendarz Pucharu Świata DH 2023:

  1. runda: 11-12 czerwca, Lenzerheide, Szwajcaria
  2. runda: 15-18 czerwca, Leogang, Austria
  3. runda: 29 czerwca – 1 lipca, Val di Sole, Włochy
  4. runda: 24-27 sierpnia, Vallnord, Andora
  5. runda: 1-3 września, Loudenvielle, Francja
  6. runda: 27 września – 1 października, Snowshoe, USA
  7. runda: 5-8 października, Mont-Sainte-Anne, Kanada
YouTube player

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com