Pierwszy tegoroczny przystanek serii Crankworx World Tour wystartował! Festiwal Crankworx Rotorua w Nowej Zelandii rozpoczął się od mokrej walki podczas zawodów zjazdowych RockShox Taniwha Downhill. Podczas piątkowego zapoznania z trasą oraz pierwszych treningów nic nie zapowiadało zmiany pogody, która była wręcz perfekcyjna. Jednak tuż przed finałami dość mocno popadało, co sprawiło, że rywalizacja o pierwsze w tym sezonie zwycięstwo stała się jeszcze bardziej interesująca. 

Lachie Stevens-McNab / zdjęcie: Clint Trahan

Prym wiedli lokalni zawodnicy, którzy pokazali, że na ich własnych trasach będą bardzo niebezpieczni. Pokazały to finalne wyniki, gdzie zwycięstwa zgarnęli pochodzący z Rotorua Lachie Stevens-McNab oraz Eliana Hulsebosch.

Zawsze, gdy startujesz na swojej domowej trasie odczuwasz ekstra presję, bo w końcu jesteś lokalny. Dlatego zwycięstwo smakuje dwa razy lepiej!

Lachie Stevens-McNab
Eliana Hulsebosch / zdjęcie: Clint Trahan

Niegościnne były zwłaszcza panie, które zagarnęły całe podium dla Nowozelandek. Na najwyższym stopniu stanęła Eliana Hulsebosch, a tuż za nią zmagania ukończyły Jess Blewitt i Shania Rawson.

Dobrze mi poszło na pierwszej prostej, a potem zahaczyłam o drzewo jak tylko zaczęło robić się trudniej. Szybko złapałam oddech i równowagę, a potem starałam się utrzymać na dwóch kołach w tym błocie. Miałam jeszcze kilka trudnych momentów, ale ostatecznie udało się osiągnąć świetny wynik.

Eliana Hulsebosch
Brook MacDonald / zdjęcie: Clint Trahan

Bernard Kerr, który totalnie zdominował kwalifikacje, niestety nie dojechał do mety. Zaliczył ogromną kraksę na nowej potrójnej przeszkodzie, która złamała na pół jego rower. Tym samym na najwyższym stopniu zameldował się reprezentant miejscowych, Lachie Stevens-Mcnab, który zwyciężył na oczach swojej rodziny i przyjaciół. Drugie miejsce zajął Kanadyjczyk Jakob Jewett, a trzeci był kolejny Nowozelandczyk, Sam Blenkinsop.

Chciałem po prostu zaliczyć płynny przejazd i zobaczyć jak stoję z prędkością. Miejscowi zawodnicy mieli zdecydowanie więcej czasu do jazdy na rowerze niż my w Kanadzie, więc po prostu cieszę się z drugiego miejsca.

Jakob Jewett
Jess Blewitt / zdjęcie: Clint Trahan

Wszyscy zawodnicy byli pod dużym wrażeniem trasy przygotowanej na zawody Taniwha Downhill. W końcu tutejsza wulkaniczna gleba wiele wybacza, zwłaszcza przy dużych prędkościach.

Trasa była świetna, a deszcz tylko dodał trochę emocji. Na sucho to była autostrada, ale po deszczu wszędzie wyszły korzenie i trasa stała się dużo bardziej techniczna. Uwielbiam tu się ścigać, ziemia jest perfekcyjna, a jak było błoto, to było tylko weselej.

Shania Rawson
Shania Rawson / zdjęcie: Clint Trahan

Wyniki – RockShox Taniwha DH – mężczyźni (Elite/U19) 

 1. Lachie Stevens-McNab (Nowa Zelandia) 2:45:612
 2. Jakob Jewett (Kanada) 2:47:934
 3. 3. Samuel Blenkinsop (Nowa Zelandia) 2:53:472 

Wyniki – RockShox Taniwha DH – kobiety (Elite/U19) 

 1. Eliana Hulsebosch (Nowa Zelandia) 3:24:130
 2. Jess Blewitt (Nowa Zelandia) 3:30:021
 3. Shania Rawson (Nowa Zelandia) 3:34:907 
Podium RockShox Taniwha Downhill / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results

Tym samym wyścigowe emocje podczas jubileuszowej dziesiątej edycji festiwalu Crankworx Rotorua rozpoczęły się na dobre, a zawodnicy nie mogą się doczekać kolejnych startów.

Szczerze mówiąc, będę się starać dobrze i równo zaprezentować przez cały tydzień, ale najbardziej cieszę się na Pump Track, na którym dobrze się bawię. W ogóle tutejsza atmosfera i wszystko inne są niesamowite!

Shania Rawson
Sam Blenkinsop / zdjęcie: Clint Trahan

  Tym samym zawody RockShox Taniwha Downhill rozpoczęły osiem dni napakowane emocjami w Rotorua. Przed nami zawody Air DH, Whip-Off, Speed & Style, Dual Slalom i Pump Track. Całość zwieńczona zostanie zmaganiami podczas zawodów Slopestyle 24-go marca.

  O serii Crankworx World Tour

  Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

  Oficjalna strona:
  crankworx.com
  Media:
  facebook, instagram, twitter, youtube, flickr