Po raz pierwszy w historii, najbardziej ekstremalny miejski wyścig zjazdowy, Red Bull Cerro Abajo, rozegrany zostanie w Europie. W dniach 18-20 października areną zmagań będzie miasto Genua we Włoszech. Legendarny zawodnik Tomas Slavik, trzykrotny mistrz z Valparaiso, pojawił się we Włoszech by przy akompaniamencie muzyki Antonio Vivalidego, zaprezentować zapierającą dech w piersiach scenerię miasta oraz wymagający teren, na którym przyjdzie się zmierzyć zawodnikom.

Tomas Slavik / zdjęcie: Gabrielle Seghizzi, Red Bull Content Pool

Seria Red Bull Cerro Abajo znana jest z dobierania bardzo wymagających miejsc do zjazdowego ścigania się w miastach i nie inaczej będzie tym razem. Wąskie i strome uliczki Genui z całą pewnością perfekcyjnie nadają się na europejski debiut serii.

Do tej pory zawody były rozgrywane w południowej Ameryce. Zawody w chilijskim Valparaiso czy meksykańskim Guanajuato obrosły już prawdziwymi legendami, a zawodnicy z niecierpliwością przez cały rok czekają tylko na te dwie edycje. W samej imprezie bierze udział 30 najlepszych zawodników, a w sezonie 2024 pierwsze próby pokonania trasy podjęły także panie.

Tomas Slavik / zdjęcie: Gabrielle Seghizzi, Red Bull Content Pool

Miejski krajobraz Genui, charakteryzujący się wąskimi alejkami, zapewnia idealne warunki do wyścigu. Zawodnicy będą zjeżdżać z górzystych regionów miasta w stronę wybrzeża, manewrując po wąskich uliczkach i niestandardowych przeszkodach. Co ciekawe, istnieje połączenie pomiędzy „La Superba” i Red Bull Cerro Abajo poprzez chilijskie miasto Valparaíso, znane jako „Pacyficzna Genua”, ze względu na swoją architekturę miejską i Genueńczyków, którzy przenieśli się tam w XX wieku szukając szczęścia w życiu.

Red Bull Cerro Abajo posiada długą historię dla wielu zawodników, którzy chcą się sprawdzić w miejskiej dżungli. To chyba najważniejszy tytuł jaki można wygrać. Odkąd przybyłem do Genui, największe wrażenie zrobiła na mnie górna część trasy, która jest bardzo podobna do Valparaiso. Tam ścigałem się głównie z miejscowymi zawodnikami, ale tym razem będę czuł się prawie jak w domu, więc jestem bardzo ciekaw jak oni sobie poradzą w Europie.

Tomas Slavik

Kwalifikacje do zawodów odbędą się w sobotę 19 października, a przejazdy finałowe dzień później w niedzielę 20 października. Na starcie stanie 30 zawodników, którzy zmierzą się z trasą o długości 2 kilometrów.

Tomas Slavik / zdjęcie: Gabrielle Seghizzi, Red Bull Content Pool

Co działo się podczas tegorocznych zawodów Red Bull Cerro Abajo?