Chorwacka wyspa Losinj na dobre zadomowiła się w świadomości fanów rowerowego downhillu. Po raz pierwszy pojawiła się na mapie światowego kolarstwa w 2018 roku, gdy odbyła się tu inauguracyjna runda Pucharu Świata DH 2018. Od tamtej pory trasa w tej niesamowitej scenerii regularnie wykorzystywana jest przez serię iXS Pucharu Europy DH i po raz kolejny to właśnie tu rozpocznie się sezon.

Paweł Tyburski, iXS Puchar Europy DH Losinj 2023 / zdjęcie: Sebastian Gruber

Losinj to nie tylko wyścig, ale także szansa dla najlepszych zawodników do rywalizacji w spektakularnym miejscu i wyjątkowych warunkach. Tutejsza trasa to idealny test jak wypadły przygotowania do sezonu i dobra okazja do zobaczenia, gdzie kto stoi po zimowej przerwie. iXS Puchar Europy DH rozpocznie swój sezon w Chorwacji już po raz trzeci z rzędu.

Trasa na iXS Puchar Europy DH Losinj 2023.

Tutejsza trasa jest położona nie tylko w wyjątkowej scenerii, ale jest także bardzo wymagająca. Pomimo zaledwie 1350m długości i 245m przewyższenia, napakowana jest niezliczoną ilością kamieni, małych klifów i ogromnych głazów. Leśna sekcja oferuje dobrą przyczepność i chwilę odpoczynku przez finałowym sprintem, który z pewnością da się we znaki wszystkim zawodnikom.

Adam Rojcek, iXS Puchar Europy DH Losinj 2023 / zdjęcie: Sebastian Gruber

W ubiegłym roku swoje trzy grosze dołożyła również pogoda i oprócz dużych opadów, zafundowała zawodnikom porywisty wiatr i nieprzewidywalne warunki przez całe zawody. Na błotnistej trasie najlepiej odnaleźli się Adam Rojcek (Osmos Gravity Team) i Leona Pierrini (Unior Sinter Factory Racing Team).

Leona Pierrini, iXS Puchar Europy DH Losinj 2023 / zdjęcie: Sebastian Gruber

Kto okaże się najszybszy podczas tegorocznego otwarcia? O tym przekonamy się już w dniach 26-28 kwietnia!

Kalendarz iXS Pucharu Europy DH 2024:

  1. runda: 26-28 kwietnia, Losinj, Chorwacja
  2. runda: 21-23 czerwca, Lenzerheide, Szwajcaria
  3. runda: 28-30 czerwca, Les 2 Alpes, Francja
  4. runda: 19-21 lipca, Panticosa, Hiszpania
  5. runda: 23-25 sierpnia, Maribor, Słowenia
  6. runda: 13-15 września, Verbier, Szwajcaria
  7. runda: 27-29 września, Abetone, Włochy

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).

Oficjalna strona:
ixsdownhillcup.com
Media:
facebook, instagram, youtube