Gdy pod koniec ubiegłego roku pojawiła się sensacyjna wiadomość, że najtrudniejsze zawody zjazdowe na świecie odbędą się w 2024 roku dwa razy, to wszyscy się zastanawiali, gdzie będzie druga edycja. Szybko okazało się, że gospodarzem będzie australijska Tasmania, a konkretniej Bike Park Maydena, który znany jest z organizowania choćby Pucharu Świata Enduro.

Gee Atherton, Red Bull Hardline 2022 / zdjęcie: Dan Griffiths

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia pojawiła się lista uczestników oraz pierwsze szczegóły dotyczące imprezy. Fani liczyli, że Red Bull Hardline stanie się pełnoprawnym cyklem, ale organizatorzy zadecydowali, że będą to jednak dwie niezależne imprezy pod tym samym szyldem.

Bernard Kerr, Red Bull Hardline 2022 / zdjęcie: Dan Griffiths

Zawody Red Bull Hardline Tasmania odbędą się w dniach 23-24 lutego, a impreza w Walii będzie miała miejsce 1-2 czerwca. Trasę w Dyfi Valley doskonale już znamy, ale z czym przyjdzie zawodnikom zmierzyć się w Australii? Red Bull wciąż skąpi oficjalnych materiałów, jednak pojawiły się już pierwsze dane:

  • trasa będzie miała długość 2.3km i przewyższenie sięgające 575m
  • największa hopa na trasie: 23m; największy drop na trasie: 10m
  • przewidywany czas przejazdy ~3:50min
  • start znajduje się na wysokości 925m n.p.m.

Największą ciekawostką jest natomiast fakt, że w trakcie przejazdu aż trzykrotnie zmienia się otoczenie geologiczne. Oznacza to, że zawodnicy będą musieli się dostosować do trzech rodzajów podłoża, w tym kamieni i drzew.

YouTube player

Bike Park Maydena położony jest w południowo-zachodniej dziczy Tasmanii i dzięki temu jest idealnym miejscem na wybudowanie trasy zjazdowej godnej serii Red Bull Hardline. Przewyższenie sięga prawie 600 metrów, a całkowicie nowy tor zapewniać będzie ogromną różnorodność lasu, terenu i przeszkód. Po kilku miesiącach budowania nie możemy się doczekać pierwszych lotów.

Simon French, Maydena Bike Park
YouTube player

Do drobnych zmian doszło także wśród zawodników. Z udziału wycofali się Loic Bruni oraz Gee Atherton, a w ich miejsce zaproszeni zostali: Edgar Briole (Francja), Vincent Tupin (Francja), Thibaut Laly (Francja), Jim Monro (Wielka Brytania) oraz Dennis Luffman (Wielka Brytania, dzika karta).

YouTube player

Transmisję z imprezy przeprowadzi tradycyjnie Red Bull TV.

YouTube player