Nie da się jej powstrzymać! Po wygraniu klasyfikacji generalnej Pucharu Świata DH kilkanaście dni wcześniej, Rachel Atherton zdobyła po raz kolejny w swojej karierze tęczową koszulkę Mistrzostw Świata DH. W ostatni weekend znów zdominowała wyścig pań i sięgnęła po tytuł. Jej kolega z zespołu GT Factory Racing, Martin Maes, zajął drugie miejsce w kategorii juniorów, a Julien Absalon ukończył wyścig jako drugi w Mistrzostwach Świata Cross Country.

Rachel Atherton zdobywa tytuł Mistrzyni Świata DH 2015

Znów to zrobiła! Rachel po raz czwarty w swojej karierze zdobyła tytuł Mistrzyni Świata DH. Wygrała zawody w Vallnord w Andorze i po roku przerwy odzyskała tytuł najlepszej zawodniczki świata. Wielu uważało, że najgroźniejszą rywalką będzie Francuzka Myriam Nicole, która po pierwszej sekcji miała tylko 4 sekundy straty. Jednak w dalszej części trasy miała ogromne problemy i upadła, grzebiąc tym samym swoje szanse na podjęcie walki z Brytyjką. Również Tracey Hannah miała ochotę na zwycięstwo. Zajmowała pierwsze miejsce w momencie, gdy na starcie zostały tylko trzy zawodniczki. Pierwsza pojechała Brytyjka Tahnee Seagrave, która postawiła wszystko na jedną kartę i upadła na śliskich korzeniach. Ostatecznie zajęła 5 miejsce. Aktualna obrończyni tytułu Manon Carpenter zaczęła bardzo dobrze, po pierwszym pomiarze miała 4 sekundy przewagi, powiększyła ją na drugim pomiarze do 4.5s, a na mecie ustaliła lepszy czas od Hannah o prawie 7 sekund.

Rachel Atherton zdobywa tytuł Mistrzyni Świata DH 2015

Na starcie została tylko Rachel Atherton. Wystartowała ostrożnie i wyglądało na to, że ma wszystko pod kontrolą. Po pierwszym pomiarze miała 3.5s przewagi, po drugim prawie 5 sekund. Jednak najtrudniejsza część trasy była dopiero przed nią. Straciła tam trochę, ale ostatecznie na mecie znalazła się 3.2 sekundy przed Hannah, dzięki czemu zdobyła swój czwarty tytuł Mistrzyni Świata DH i po raz drugi w karierze zdobyła podwójną koronę (Puchar Świata DH oraz Mistrzostwo Świata DH).

Rachel Atherton:

Wciąż nie mogę w to uwierzyć, że mi się udało! Wiedziałam, że będzie bardzo ciężko i za wszelką cenę muszę utrzymać się na rowerze. W zeszłym roku Manon skopała mi tyłek i bardzo chciałam odzyskać ten tytuł z powrotem. Bardzo się cieszę również z tego, że to Brytyjki są na pierwszych dwóch miejscach!

Również kolega z zespołu Rachel, młody Belg Martin Maes, miał bardzo udany dzień. Na co dzień ściga się w enduro, ale do Andory przyjechał udowodnić swoje zjazdowe umiejętności. Wytrzymał presję i na mecie zameldował się jako drugi, tym samym zdobywając tytuł vice-Mistrza Świata DH Juniorów.

Martin Maes:

Jestem bardzo zadowolony z wyniku! Uwielbiam ścigać się w zjeździe z takimi wspaniałymi kolegami i koleżankami z zespołu, a do tego w takiej świetnej atmosferze jak tu w Andorze. Dla mnie jest to coś nieprawdopodobnego. Zawsze czujesz trochę zawodu jak przyjeżdżasz drugi, ale to i tak wspaniały rezultat!

Ostatnim z zawodników z zespołu był Gee Atherton, który liczył się w walce o zwycięstwo w elicie mężczyzn. Postawił wszystko na jedną kartę i niestety zaliczył glebę. Ostatecznie został sklasyfikowany na 77 pozycji.

Rachel Atherton zdobywa tytuł Mistrzyni Świata DH 2015

Oprócz wyścigu DH, odbyły się także Mistrzostwa Świata Cross Country, w których najbardziej utytułowany zawodnik XC – Julien Absalon – zakończył zmagania na drugiej pozycji. Zwyciężył Nino Schurter, ale tylko o 0.1s! Trzecie miejsce zajął Czech Ondrej Cink.

Rachel Atherton zdobywa tytuł Mistrzyni Świata DH 2015

DHI Elita Mężczyzn

1. BRUNI Loic, Lapierre Gravity Republic – 4:19:585
2. MINNAAR Greg – 4:21:950
3. BRYCELAND Josh – 4:24:361

DHI Elita Kobiet

1. ATHERTON Rachel*, GT Factory Racing – 5:08:488
2. CARPENTER Manon*, Madison Saracen Factory Team – 5:11:726
3. HANNAH Tracey, Polygon UR – 5:18:461

DHI Juniorzy

1. GREENLAND Laurie, Trek World Racing – 4:32:839
2. MAES Martin, GT Factory Racing – 4:36:102
3. FREW Jackson – 4:44:424

Rachel Atherton zdobywa tytuł Mistrzyni Świata DH 2015

XCO Elita Mężczyzn

1. SCHURTER Nino, Scott-Odlo MTB Racing Team – 1:29:22
2. ABSALON Julien*, BMC Mountainbike Racing Team – 1:29:32
3. CINK Ondrejv, Multivan Merida Biking Team – 1:30:37

XCO Elita Kobiet

1. FERRAND PREVOT Pauline, RaboLIV women cycling team – 1:52:44
2. KALENTYEVA Irina, Möbel Märki MTB Pro Team – 1:53:42
3. BELOMOINA Yana, Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team – 1:54:20

* – zawodnicy sponsorowani przez Continental

Continental gratuluje i dziękuje swoim zawodnikom za wspaniały sezon! Po więcej informacji o firmie oraz zawodnikach sponsorowanych przez niemieckiego producenta opon, zapraszamy na: facebook.com/ContinentalMTB

Więcej informacji o zaangażowaniu Continental’a w przemysł rowerowy znajdziecie na: conti-online.com/www/bicycle_de_en


Photos: Sven Martin