Ścieżki rowerowe Enduro Trails w Bielsku Białej, to namacalny dowód na to, że chcieć to móc. Mówi się „Sukces ma wielu ojców” i tak było też w tym przypadku – przyjaciele, rowerzyści, społeczność lokalna – bez nich nie mogłyby się spełnić te wszystkie plany. W pełni dostępne dla wszystkich kolarzy, o różnym poziomie jazdy, ścieżki rowerowe Enduro Trails są magnesem, który przyciąga dużą ilość pasjonatów kolarstwa górskiego. W chwili gdy to piszemy, zrealizowany jest pierwszy etap prac, a drugi etap jest w przygotowaniu do realizacji. O wszystkim tym porozmawiam z doktorem całej operacji – Jakubem Jonkiszem.

EnduroTrails Staronphoto LowREs 3I0A4290 października 03, 2015

Zbigniew Nowicki, 43RIDE: Świetny rok za nami. Gdyby wróżka wcześniej przepowiedziała Ci taki przebieg wydarzeń, uwierzyłbyś?

Jakub Jonkisz: Zostawmy może instytucję wróżki, wróżbitów i innych naciągaczy… Od paru ładnych lat wierzyłem, że to można zrealizować. Myślałem raczej o pieniądzach unijnych, ale pojawił się Budżet Obywatelski (aka partycypacyjny) w Bielsku, który okazał się szybszą strategią.

Taki projekt wymaga przygotowań i pracy. Ile czasu zajęły przygotowania?

Przygotowanie samego projektu chwilę trwa, ale to w sumie „pikuś”, bo najistotniejsze jest jego dobre uzasadnienie w Urzędzie Miasta. Przede wszystkim trzeba pokazać, że można, ale też że warto projekt taki zrealizować. Powolne przekonywanie władz Nadleśnictwa Bielsko do przyzwolenia na realizację drugiego etapu (tereny LP) było jednak jeszcze trudniejsze… Ile czasu to wszystko pochłonęło? Hmm… to raczej jest niepoliczalne, sumarycznie np. odbyłem kilkadziesiąt wizyt w obu miejscach, organizowałem i brałem udział w kilkunastu dużych spotkaniach obu stron (LP i UM).

et_43

Udało się pozyskać fundusze z Budżetu Obywatelskiego. Myślisz, że realizacja przedsięwzięcia Enduro Trials bez tych funduszy byłaby możliwa? Czy może tylko odwleczona w czasie?

Tak jak wspominałem, nie Budżet Obywatelski, to fundusze unijne. Dłuższy czas aplikacji/decyzji o przyznaniu, więcej papierologii, ale też większe środki. Możliwe, że i na tę drogę przyjdzie czas wkrótce.

Wytyczenie, zaprojektowanie i realizacja tras rowerowych, to wielkie wyzwanie, wymaga fachowej wiedzy. Jak to wyglądało w przypadku ścieżek Enduro Trails?

Moja rola była przede wszystkim formalna: przekonywałem władze, złożyłem projekt, załatwiałem itp. Oprócz tego wytyczałem przebiegi tras w terenie. Budowanie najdłuższej trasy („Twister”) realizowane było przez znajomych z okolicy (Wiktor Zemanek i Marcin Gmerek zbudowali sekcję 2 oraz Arek Perin, Grzesiek, Michał i Dominik Dendysowie, którzy robili sekcję 1). Ekipa Enduro Trails zbudowała trasę najłatwiejszą („Stefanka”, tu z pomocą Maćka Kucbory). Poza tym modyfikacji poddaliśmy znane lokalne trasy (nowy górny i dolny odcinek na trasie „DH+” oraz mostki, bandy, hopki i nowy dół na „Starym Zielonym”). Sporo się przy tym wszystkim nauczyliśmy i nie tylko chodzi tu o budowanie, ale także o administrację, logistykę, planowanie i docieranie ekip…

Ścieżki Enduro Trails – Bielsko-Biała, to świetny sposób na promowanie miasta, okolicy i całego regionu. Czy mógłbyś podpowiedzieć innym co jest najważniejsze w tego typu planach i od czego zacząć?

Pokazać twarde dane z dobrze rozwiniętych ośrodków tego typu w Europie. Nikt nie zdaje sobie sprawy jak duże korzyści ekonomiczne przynosi nowoczesna infrastruktura rowerowa! Poza tym odpowiednio zbudowane ścieżki rowerowe są bardzo nikłą ingerencją w ekosystem, nieporównywalną z infrastrukturą np. narciarską.

endurotrials_43ride

Sam jesteś czynnym kolarzem i wiem, że musiałeś zrezygnować częściowo z tego, aby dopilnować spraw związanych z projektem. Nie brakuje Ci jazdy?

Brakuje i to bardzo, ale niestety sprawa budowy i planowania ścieżek to nie jedyny hamulec w tym momencie. Sporo czasu pochłania mi również praca naukowa, więc na poważne treningi muszę poczekać, ale i tak zamierzam się znów pojawić na jakichś zawodach w tym sezonie!

Pierwszy etap zrealizowany, drugi etap przed realizacją. Masz plan na trzeci etap?

Oj tak! Zobaczymy co uda się wynegocjować… trzymajcie kciuki!

Dziękuję za rozmowę i życzę Tobie spełnienia wszelkich planów kolarskich!

Więcej informacji: http://endurotrails.pl/

Poniżej film z otwarcia pierwszego etapu: