Jak zwykle na przełomie lat odbywa się karuzela transferowa w zespołach ścigających się w Pucharze Świata DH czy Enduro World Series. Również i teraz machina ruszyła, a na portalach branżowych oraz społecznościowych pojawiają się nowe informacje: kto, gdzie, z kim… zaczyna lub kończy współpracę.

W tym roku wszystko zaczęło się dość późno, dopiero w połowie grudnia zaczęły pojawiać się oficjalne wiadomości, choć pewne przecieki można było znaleźć już wcześniej.

Karuzela transferowa

Pierwszą wiadomością była informacja o przedłużeniu na kolejne dwa lata kontraktu Ines Thomy ze swoim dotychczasowym zespołem Canyon Factory Racing, w barwach którego zakończyła zmagania w ostatnim sezonie Enduro World Series na 5 miejscu. Następnie David Trummer poinformował, że podpisał kontrakt z ekipą The YT MOB i tym samym po bardzo udanym sezonie w Pucharze Świata DH dołączy do Angela Suareza, Oisina O’Callaghana i Guy’a Johnsona.

Minęło kilka dni i dowiedzieliśmy się, że Alex Marin opuszcza ekipę Madison Saracen Racing Team i w sezonie 2020 powalczy o punkty w Pucharze Świata DH w innym zespole. Chwilę później po trzech latach współpracy z Canyon Factory Racing zespół postanowił opuścić Florian Nicolai. Również George Brannigan zakończył współpracę z ekipą GT Factory Racing.

Florian Nicolai, Enduro World Series 2019 – Zermatt

Znów minęło kilka dni i kolejni zawodnicy opuścili swoje dotychczasowe zespoły. Bruce Klein poinformował o odejściu z ekipy Commencal 100%, a Jack Moir zakończył współpracę z Intense Factory Racing. W 2018 roku z poważnego ścigania wycofał się Jerome Clementz, ale mogliśmy go oglądać w pojedynczych wyścigach enduro. W przyszłym sezonie nie zobaczymy go już jednak w barwach ekipy Cannondale, z którą współpracował od 11 lat!

Tahnee Seagrave, Mistrzostwa Świata DH 2019 – Mont-Sainte-Anne / zdjęcie: Nathan Hughes

Kolejną ważną wiadomością jest rozstanie, którego nikt się nie spodziewał. Zespół FMD Racing, w barwach którego jeżdżą Kaos i Tahnee Seagrave rozstał się z głównym sponsorem, marką Transition Bikes. Na jakich rowerach będą jeździć w przyszłym roku? Pierwsze przecieki wskazują na markę Canyon, a to głównie za sprawą Brytyjskiej Federacji Kolarskiej, na stronach której widnieje zespół Canyon Collective FMD.

Po sześciu latach udanej współpracy postanowili rozejść się Damien Oton oraz zespół Devinci. Warto dodać, że Damien w barwach kanadyjskiego producenta trzykrotnie zajmował drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Enduro World Series. Z kolei Mistrza Francji Enduro Thomasa Lapeyire’a nie zobaczymy już w barwach ekipy Orbea.

Camille Balanche, Puchar Świata DH 2019 – Val di Sole / zdjęcie: Bartek Woliński

Póki co dominują rozstania, ale powoli zaczynają pojawiać się informacje o nowych nabytkach. Do zespołu Dorval AM dołączyła Camille Balanche, która w tym roku ścigała się po raz pierwszy w pełnym sezonie Pucharu Świata DH. Tym samym dołączy do Moniki Hrastnik i Mariany Salazar.

Ed Masters obecny był w minionym sezonie zarówno na trasach Pucharu Świata DH jak i Enduro World Series. W sezonie 2020 nie będzie jednak już jeździł na rowerze Pivot Cycles, ale sam zainteresowany nie zdradził jeszcze kto będzie jego nowym sponsorem. Rok przerwy od ścigania postanowił zrobić sobie Marcelo Gutierrez, który wycofuje się by odbudować formę fizyczną i psychiczną.

Noga Korem, Crankworx Whistler 2019 / zdjęcie: Jim Stokoe

Kolejne wiadomości ze świata enduro to przedłużenie kontraktu o kolejne dwa lata przez Nogę Korem, która wciąż ścigać się będzie w zespole GT Factory Racing Team. Z kolei Jared Graves poinformował o zakończeniu współpracy z ekipą Specialized, Cody Kelley opuszcza zespół Alchemy Bikes, a team Cube Bikes rozstali się z Gregiem Callaghanem.

Andreu Lacondeguy, Red Bull Rampage 2019 / zdjęcie: Paris Gore

Również freestyle’owa scena nie jest wolna od transferów. Współpracę ze Scott’em zakończył Nico Vink, Andreu Lacondeguy nie będzie już jeździł dla YT Industries, Reed Boggs rezygnuje z Treka, a Chris Akrigg po 12-latach kończy współpracę z Moongoose’m. Również legenda freeride’u Darren Berrecloth poinformował o zakończeniu współpracy z Canyon’em.

Rok zakończył się kolejnym ważnym newsem. Austriacki freerider i gwiazda YouTube’a Fabio Wibmer zakończył współpracę z marką Specialized.

Uff, póki co to tyle, a minął ledwie jeden miesiąc. Liczymy, że nowy rok przyniesie więcej informacji o tym, kto z kim podpisał kontrakt, bo póki co królują rozstania…