ION to młoda niemiecka firma znana głównie z produkcji rzeczy dla surferów. Jednak dwa sezony temu weszła na rynek rowerowy i przy okazji sporo namieszała w naszym rowerowym światku. Ich produkty cechują się bardzo dużym zaawansowaniem technicznym oraz bardzo dobrym i przemyślanym designem. Tym razem naszą uwagę zwróciły okulary, które dedykowane są rowerzystom. ION RAM występują w trzech wersjach, które różnią się zastosowaną optyką i wyposażeniem dodatkowym. My przyjrzeliśmy się najwyższej wersji – Ram Zeiss.

Design okularów jest bardzo prosty, wręcz minimalistyczny. Okulary są duże i osłaniają bardzo dużą powierzchnię twarzy, przez co nie każdy się w nich odnajdzie – po prostu trzeba lubić taki styl. Warto zwrócić uwagę na bardzo niską wagę, która w przypadku produktu IONa jest praktycznie niezauważalna. Z praktycznych rzeczy warto wspomnieć o możliwości wymiany szkieł oraz regulacji noska, który możemy idealnie dopasować do kształtu naszego nosa.

W zestawie poza okularami znajdują się trzy pary soczewek (o tym dalej), etui z microfibry na okulary, 3x etui z microfibry na soczewki, twarde etui na okulary oraz specjalna gumka do lepszego trzymania okularów na głowie. Gumka jest bardzo przydatna podczas wszelkiej aktywności sportowej, dzięki niej okulary są idealnie trzymane na głowie, a jej montaż/demontaż jest banalny.

Genialnym posunięciem jest natomiast możliwość wymiany szkieł. W zestawie otrzymujemy aż 3 rodzaje soczewek – przezroczyste (~92% transmisji światła, dedykowane do złej pogody), pomarańczowe (~70%, zachmurzenie), czerwone (~25%, przeciwsłoneczne). Ich wymiana jest bardzo prosta i wymaga wyjęcia zausznika z głównej ramki i rozdzielenie jej tak, aby było możliwe wyjęcie soczewki. Proste i bardzo praktyczne rozwiązanie. Czy trwałe? To się okaże, ale znając niemieckich inżynierów, przemyśleli to bardzo dokładnie.

Okulary są bardzo przemyślane i z pewnością każdy będzie je mógł sobie dopasować do własnej anatomii oraz upodobań co do zastosowanych szkieł. Optyka jest najwyższej jakości, w końcu ION zastosował szkła Carl Zeiss Vision (produkują optykę od 1846!). Dzięki dużej powierzchni oczy są dobrze chronione, a powierzchnia widzenia jest bardzo dobra. Jeśli dodamy do tego bardzo ładne oprawki z minimalistycznym designem, bogate wyposażenie oraz bardzo przemyślane rozwiązania techniczne, otrzymamy produkt, który zdecydowanie jest wart polecenia, nie tylko na rower, ale również do codziennego użytkowania.